همایش برنامه بین‌المللی علوم‌زمین یونسکو

۱۱ خرداد ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۴ کد : ۲۲۲۲۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۹۸
همایش برنامه بین‌المللی علوم‌زمین یونسکو تحت عنوان همایش سوم پروژه شماره 589 آی جی سی پی...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همایش برنامه بین‌المللی علوم‌زمین یونسکو تحت عنوان همایش سوم پروژه شماره 589 آی­ جی­ سی­ پی (IGCP 589) پاییز امسال در تهران با همکاری سازمان زمین­‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار می‏‌شود.

بر اساس این گزارش، پروژه‏‌های پژوهشی آی­ جی­ سی­ پی (برنامه بین‏‌المللی علوم زمین یونسکو) با هدف ایجاد انگیزه جهت همکاری‏‌های منطقه‏‌ای و بین‏‌المللی برای انجام پژوهش‏‌های بنیادی و کاربردی در سراسر دنیا برنامه‏‌ریزی و اجرا می‏‌شود و عنوان پروژه 589 از تشکیل قلمرو آسیایی تتیس: زایش، فرایندها و پیامدها وجود آمده است.

یادآور می‌شود، پهنه دریای تتیس از پالیوزوییک (دوران اول زمین‏‌شناسی) آغاز به شکل‏‌گیری کرد و فرایندهای روی داده در آن بسیاری از ویژگی‏‌های زمین‏‌شناسی اروپا و آسیا را رقم زد که از جمله این ویژگی‌‏ها می‏توان به تشکیل ذخیره‏‌های بزرگ نفت و گاز و ذخیره‏‌های معدنی مهم اشاره کرد.

بر همین اساس، پروژه شماره 589 علاوه بر انگیزش همکاری بین دانشمندان علوم زمین آسیایی و بین‏‌المللی تلاش دارد زمین‏‌شناسان این کشورها را با اهمیت فرگشت تتیس در شرایط کنونی آسیا آشنا سازد و به هم‌افزایی علمی در این زمینه کمک کند.

شایان ذکر است، ایران یکی از همکاران این پروژه به شمار می‌­آید و در پی برگزاری همایش‏‌های اول و دوم این پروژه در چین و فیلیپین، میزبانی همایش سوم پروژه را بر عهده گرفته که بر همین اساس ریاست کمیته برگزارکننده این همایش برعهده آقای دکتر محمدرضا سعیدآبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو است.

گفتنی است، همایش سوم پروژه 589 در روزهای 29 و 30 مهرماه سال 1393 در تهران برگزار می‌شود که با 2 و 4 روز بازدید صحرایی همراه خواهد بود. 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :