دولت با دو درصد معادن کشور، ۳۵ درصد تولید معدنی را در اختیار دارد

۱۸ خرداد ۱۳۹۳ | ۱۹:۵۶ کد : ۲۲۲۲۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۸۳
دو درصد از 5 هزار معدن فعال در کشور توسط دولت مورد بهره‌بـرداری قرار می‌گیرد که 35 درصد تولیدات معدنی کشور...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اکتشاف این سازمان گفت: دو درصد از 5 هزار معدن فعال در کشور توسط دولت مورد بهره بـرداری قرار می گیرد که 35 درصد تولیدات معدنی کشور را در برمی‌گیرد.

بهروز برنا، با بیان اینکه ایران در مسیر کمربند مواد معدنی فلزی و غیرفلزی از طلا و مس تا تراورتن و نفلین سینیت قرار دارد، یادآور شد: اقتصاد معدنی کشور هنوز تکمیل نشده و میزان مواد معدنی استخراج شده در سال 1391 بالغ بر 370 تا 390 میلیون تن بود که قرار است تا پایان سال 94 این رقم به 570میلیون تن برسد.

وی افزود: امروز در کشور 70 نوع ماده معدنی شناسایی شده و 10 نـوع ماده معدنی، ایران را در جمع برترین کشورهای معدنی دنیا مانند مس و سنگ آهن و غیره قرار داده است.

معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تصریح کرد: لازم است همه فرایندهای تبدیلی و تکمیلی و تولید 100 درصد ارزش افزوده را در داخل کشور ایجاد کنیم که در آن صورت درآمدهای حاصل از بخش معدن می تواند، منابع حاصل از بخش نفت را پشت سر بگذارد.

این مقام مسئول با بیان این‌که طراحی نقشه‌های زمین‌شناسی برای تکمیل زیرساخت‌ها در چند مرحله انجام شده و نقشه‌ها در مقیاس یک 25 هزار تهیه شده، افزود: سه درصد از ذخایر شناخته شده معدنی جهان در ایران قرار دارد و باید اکتشاف همه مناطق را برنامه‌ریزی کرد.

وی با اشاره این‌که میزان ذخایر معدنی ایران 57 میلیارد تن ثبت شده که از این رقم حدود 37 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است، گفت: آمارهای غیررسمی، شمار اشتغال مستقیم بخش معدن کشور را 114 هزار نفر و شاغلان غیرمستقیم را 617 هزار نفر ذکر کرده‌اند.

گفتنی‌ست، استانهای کرمان، یزد و اصفهان در مجموع حدود 35 هزار نفر شاغل در بخش معادن را جذب کرده که بالاترین میزان در بین استان‌های کشور محسوب می‌شوند و سهم صادرات معدن و صنایع معدنی کشور حدود 30 درصد ارزش صادرات غیرنفتی است.

از سویی؛ معدن و صنایع معدنی دربرگیرنده تمام اقلام خام و فرآوری شده فلزی و غیرفلزی، مصالح ساختمانی و غیره را دربرمی گیرد. براساس تفاهم‌نامه سه جانبه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سازمان ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن وتجارت در اواخر آذرماه گذشته 11 هزار و 500 کیلومتر مربع از محدوده اکتشافی سنگان در خراسان رضوی قرار است مورد عملیات ژئوفیزیک هوایی و 50 هزار کیلومتر مربع مورد اکتشافات زمینی قرار گیرد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :