کتاب اطلس رسوبات و سنگ‌های رسوبی تخریبی

۲۰ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۶:۰۴ کد : ۲۲۲۵۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۳۳
کتاب طلس رسوبات و سنگ‌های رسوبی تخریبی به‌منظور تهیه منبعی برای استفاده دانشجویان و کارشناسان فعال در زمینه رسوبات و سنگ‌های رسوبی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، کتاب "اطلس رسوبات و سنگ‌­های رسوبی تخریبی" به‌منظور تهیه منبعی برای استفاده دانشجویان و کارشناسان فعال در زمینه رسوبات و سنگ­‌های رسوبی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تهیه و منتشر شد.

این کتاب که کار مشترکی از سعید رضائیان لنگرودی، حسین طلبی‌زاده و راضیه لک است؛ بنا به اهمیت مطالعه رسوبات و سنگ­‌های رسوبی به­دلیل داشتن منابع اقتصادی مهم از قبیل نفت، گاز، ذغال و همچنین تامین موارد مورد نیاز در ساختمان‌­سازی از­ قبیل آهک، گچ و ... و استفاده آنها در صنایع مختلف از قبیل لوازم آرایشی، صنعت چاپ و حتی در کشاورزی منتشر شده است.

در مقدمه این کتاب به قلم  سعید رضائیان لنگرودی می‌خوانیم: محیط­‌های رسوبی، مکانیسم­‌های رسوبی، جغرافیا و آب­ و­ هوای دیرینه را می­‌توان به کمک رسوبات و سنگ‌های رسوبی بررسی و تعیین کرد.

در فصل اول این کتاب مقدمه­‌ای در مورد سنگ­‌های رسوبی تخریبی، منشا، مکانیسم‌های تشکیل، گسترش و طبقه­‌بندی آنها ارائه می­‌شود. در فصل دوم، بافت رسوبات و سنگ­‌های رسوبی تخریبی و پارامترهای موثر در تعیین و شناسائی آنها مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل سوم، کنگلومراها و برش­ها بطور مفصل معرفی و بررسی شده­اند. در فصل چهارم، انواع ماسه ­سنگ­‌ها و فرآیندهای موثر بر تشکیل آنها ارائه شده است. فصل پنجم، انواع گل‌سنگ­‌ها و پارامترهای موثر بر تفکیک آنها را مورد بررسی قرار داده است. در فصل ششم، به بررسی رس­‌ها و کانی­‌های رسی رایج و عوامل موثر بر شناسائی آنها پرداخته شده است. در فصل آخر، انواع رسوبات و سنگ‌های رسوبی تخریبی بر اساس پارامترهای مختلف طبقه­ بندی شده­اند.

این کتاب را بهار امسال انتشارات رهی در 1000نسخه با قیمت 220000 ریال روانه بازار نشر تخصصی زمین‌شناسی کرده است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :