نقشه‌های زمین‌شناسی سه‌بُعدی کشور تهیه می‌شود

۲۵ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۷:۵۷ کد : ۲۲۲۵۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۵۲
نقشه‌های زمین‌شناسی سه‌بُعدی کشور برای نمایش اطلاعات عمقی به‌عنوان یکی از فن‌آوری‌های برتر علوم‌زمین به همت مرکز پژوهش‌های کاربردی استان البرز...

نقشه‌های زمین‌شناسی سه‌بُعدی کشور برای نمایش اطلاعات عمقی به‌عنوان یکی از تکنیک‌های برتر علوم‌زمین به همت مرکز پژوهش‌های کاربردی استان البرز تهیه می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یکی از جدیدترین فعالیت‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین استان البرز، تهیه نقشه‌های سه‌بُعدی زمین‌شناسی برای نمایش اطلاعات عمقی به‌عنوان یکی از تکنیک‌های برتر علوم‌زمین است که هم اکنون در سایت زمین‌شناسی این مرکز در حال انجام است.

بر اساس این گزارش، با توجه به اینکه سازمان‌های زمین‌شناسی متولی اصلی فعالیت‌های زمین‌شناسی هر کشور معرفی می‌شوند، که نقش مهمی در ارائه توصیه‌های کاربردی مرتبط با زمین به سایر ارگان‌های منطقه دارد، لذا به دلیل ضرورت‌های موجود سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اقدام به تهیه نقشه‌های سه‌بُعدی زمین‌شناسی کرد.

یادآور می‌شود، شناخت طبیعت و کشف منابع معدنی گوناگون آن فقط بر اساس و معیارهای علمی به صورت جامع و کامل انجام نمی‌شود، بلکه مهندسی خلقت و نظام هستی زمانی قابل فهم می‌شود که درک درستی از نظر مکانی و زمانی آن در دست باشد و این مهم مقدور نخواهد بود مگر آنکه کاوشگران عرصه علوم زمین و منابع و معادن بتوانند به دقت و با تکیه بر فناوری‌های روز به پدیده‌ها و رویکردها بُعد بدهند.

این گزارش می‌افزاید، از آنجا که تاکنون همه‌ نقشه‌های‌ زمین‌شناسی در ایران به صورت دوبُعدی تهیه شده و با توجه به اینکه نقشه‌های‌ زمین‌شناسی سنتی که عوارض و ساختارهای سطح زمین را نشان‌ می‌دهند، برای ذخیره، نمایش و انتقال اطلاعات درون زمین نقص دارند؛ لذا بررسی‌های سه‌بُعدی و زیر سطحی زمین که یکی از مسائل‌ مهم در هر سازمان مرتبط با مطالعه‌ علوم زمین است می‌تواند تکمیل‌کننده این اطلاعات باشد.

بر همین اساس، تمامی‌ نقشه‌های زمین‌شناسی سه‌بُعدی به اطلاعاتی با کیفیت، با دقت و با جزئیات مورد نیاز برای حل مسائل مرتبط با کاهش بلایای طبیعی، مدیریت مخازن، اکتشاف نفت و مواد معدنی، انتشار آلودگی و دیگر مسائل نیاز دارند.

شایان ذکر است؛ نقشه‌های سه‌بُعدی به ما کمک می‌کند که از پدیده‌های مختلف تجسمی تحت‌الارضی، بدون نیاز به آموزش فن‌آوری‌های پیچیده زمین‌شناسی به دست آوریم و رابطه بین داده‌های زمین‌شناسی و محیط اطرافمان را بهتر درک کنیم.

بدیهی است نقشه‌های دوبُعدی سنتی تنها می‌توانند پراکندگی سطحی واحدهای زمین‌شناسی را نشان دهند، در صورتی که نقشه‌های سه‌بُعدی می‌تواند عمق عوارض و ساختارهایی همچون گسل‌ها، تغییرات ضخامت، شیب لایه، لنزهای پراکنده رسوبی، عمق سنگ کف و تغییرات لیتولوژیکی آن، مرز واحدها و انواع کنتاکت‌های زیر سطحی را نشان دهد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :