بازدید از پروژه‌های تحقیقاتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در دریاچه ارومیه

۱۹ آبان ۱۳۹۳ | ۱۴:۴۴ کد : ۲۲۲۹۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۳۲
مهندس محمدتقی کره‌ای معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ضمن بازدید از پروژه‌های تحقیقاتی در دریاچه ارومیه...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس محمدتقی کره‌ای معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ضمن بازدید از پروژه‌های تحقیقاتی در دریاچه ارومیه رضایت نسبی خود را از روند اجرای پروژه‌ها اعلام کرد.

 در این سفر یک روزه، مهندس عبدالحمید سرتیپی رئیس مرکز زمین‌شناسی آذربایجان‌غربی، ضمن خیر مقدم به ریاست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: با توجه به تعدد پروژه‌های تحقیقاتی در استان آذربایجان غربی به خصوص دریاچه ارومیه باید اعتبارات بیشتری به این مرکز تخصیص یابد.

وی افزود: سرمایه‌گذاری مناسب در شناسایی ذخایر معدنی این استان ضروری است و در ادامه یافتن راهکار مناسب در خصوص کاهش اثرات زیست محیطی حاصل از خشک شدن دریاچه ارومیه را خواستار شد.

بر اساس این گزارش، آقای مهندس اسکندری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی ضمن حضور در فرودگاه ارومیه و اعلام خوش آمدگویی به ریاست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خواستار همکاری و کمک در زمینه پروژه‌های معدنی شد.

یادآور می‌شود، مهندس کره‌ای ضمن بازدید از فاز دوم پروژه نمک‌زدایی حاشیه دریاچه ارومیه واقع در شمال غربی دریاچه، خواستار تسریع در روند اجرای پروژه شد.

گفتنی‌ست؛ در این بازدید خانم دکتر راضیه لک، مذیر کل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه و دکتر آق رئیس پژوهشکده آرتمیا ریاست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  را در این بازدید همراهی می‌کردند.

آغاز به کار پروژه نمک‌زدایی محدوده حاشیه دریاچه ارومیه

گفتنی‌ست، پروژه نمک‌زدایی محدوده حاشیه دریاچه ارومیه به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و با همکاری مرکز پژوهش‌های زمین‌شناسی ارومیه در دریاچه ارومیه از روزهای پایاینی شهریور ماه امسال به اجرا درآمد.

بر اساس این گزارش، غلامرضا فتح‌آبادی مجری پروژه با همکاری خانم فاطمه کاکوئی (زوج محقق مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج) مرحله یک پروژه نمک‌زدایی حاشیه دریاچه ارومیه را -که در شورای پژوهشی، تحقیقات و فناوری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به تصویب رسیده بود - در روزهای پایانی شهریور ماه امسال به اجرا درآوردند.

مجری پروژه نمک‌زدایی محدوده حاشیه دریاچه ارومیه، با بیان این‌که سطح خشکی‌های نمکین و شور در منطقه پیرامونی دریاچه افزایش یافته، گفت: با ادامه کاهش سطح آب و خشک شدن کف دریاچه بر اثر وزش بادهای تند و گرم  فصل تابستان به مرور اراضی زراعی و مرغوب منطقه آذربایجان شرقی و غربی مانند دشت‌های ارومیه، تبریز، بناب و مراغه به سمت شور شدن و در نهایت به اکوسیستم کویری پیش می‌رود.

فتح‌آبادی خاطرنشان کرد: تنفس این ریزگردها (نمکی) باعث مشکلات ریوی خواهد شد و که اگر این روند ادامه یابد و مدیریت زیست‌محیطی مناسبی در سطح کلان ملی و منطقه‌ای متوجه این موضوع نشود، بی‌تردید در بلندمدت باید در انتظار آشفتگی‌های زیست‌محیطی زیادی باشیم.

این کارشناس با اشاره به این‌که اگر در سطوح خشک شده دریاچه، کانال‌هایی مناسب با شیب منطقه حفر شود، بارش‌های جوی با برخورد با سطح نمکزار باعث حل شدن نمک در آب می‌شود، تصریح کرد: ضمن بارش، جریان آب به داخل ترانشه انتقال می‌یابد و در امتداد کانال‌های طراحی شده به گود‌ترین منطقه در داخل دریاچه هدایت شده و در نتیجه باعث شستشوی سطح نمکزار می‌شود.

در همین زمینه همکار این پروژه خانم فاطمه کاکوئی معتقد است؛ با کاهش غلظت نمک از سطح خاک، امکان رشد گیاهان هالوفیت فراهم می‌شود.

وی از هالوفیت‌ها به عنوان گیاهان نمک‌دوست یا گیاهان مقاوم به نمک یاد کرد و گفت: گسترش رشد این گیاهان باعث نمک‌زدایی خاک، کاهش گرد و غبارهای نمکین در منطقه خواهد شد و شرایط مساعدی را برای توسعه مراتع ایجاد خواهد کرد.

گیاهان شورپسند (هالوفیت) حاشیه دریاچه ارومیه ازسوی این محققان جمع‌آوری و شناسایی شد که این گیاهان بیشتر از خانواده گندمیان و اسفناجیان و همچنین درختچه‌های تاغ و گز است.

یادآور می‌شود؛ غلامرضا فتح‌آبادی، مجری پروژه یاد شده دارای مدرک کارشناسی‌ارشد مهندسی منابع طبیعی و محیط‌زیست گرایش  آلودگی از دانشگاه تنکابن و خانم فاطمه کاکوئی نیز دارای مدرک کارشناسی‌ارشد مهندسی کشاورزی از دانشگاه شیراز هستند.

کلید واژه ها: آذربایجان غربى


نظر شما :