کارگروه ستاد احیای دریاچه ارومیه و شورای اداری آذربایجان‎غربی

۲۵ آبان ۱۳۹۳ | ۱۸:۰۷ کد : ۲۲۲۹۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۳۵
با برگزاری کارگروه ستاد احیای دریاچه ارومیه در محل استانداری آذربایجان‌غربی آخرین وضعیت این دریاچه...

به گزارش روابط‌‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با برگزاری کارگروه ستاد احیای دریاچه ارومیه در محل استانداری آذربایجان‌غربی آخرین وضعیت این دریاچه، راه‌های احیای دریاچه و رفع مسائل و مشکلات آن مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

سرمایه‌گذاری صنعتی در زمینه استحصال و بهره‌برداری از نمک دریاچه ارومیه

وزیر صنعت، معدن و تجارت، سرمایه‌گذاری در زمینه استحصال و بهره‌برداری از نمک دریاچه ارومیه به صورت صنعتی را زمینه و فرصت مناسبی برای رونق اقتصادی و اشتغالزایی عنوان کرد.

مهندس محمدرضا نعمت‌زاده در جلسه شورای اداری استان و کارگروه احیای دریاچه ارومیه که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور  و جمعی از مسئولان کشوری و استانی در استانداری برگزار شد با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان و ویژگی هم مرز بودن با سه کشور خارجی گفت: این‌ها فرصت‌ها و مزیت‌هایی است که دیگر استان‌ها از آن برخوردار نیستند و باید در این زمینه طراحی و برنامه‌ریزی و اقدامات لازم و ضروری بخصوص در بخش خصوصی صورت گیرد تا برای سایر نقاط مشابه نیز الگو و نمونه باشد.

نعمت‌زاده در ادامه به وجود آب، خاک مساعد در استان و نمک دریاچه ارومیه اشاره کرد و افزود: در خصوص استحصال و بهره‌برداری از نمک دریاچه، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مطالعات مستمری را شروع کردند که در گذشته نیز این مطالعات انجام گرفته تا بتوان از نمک دریاچه ارومیه بخصوص در بخش صنعت حداکثر استفاده را کرد.

وی بر استحصال نمک از دریاچه تاکید کرد و گفت: در این زمینه مسئولان باید با سعه صدر بیشتر برخورد کنند و در کنار احیای دریاچه به این امر نیز توجه شود چرا که اشتغال و ایجاد فرصت‌های شغلی را در پی خواهد داشت و در این زمینه می‌توان از اطلاعات و دانش کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و محققان دانشگاهی استفاده کرد.

نعمت زاده همچنین سرمایه‌گذاری در صنایع صادراتی، وجود سنگ‌های معدنی بی‌نظیر در استان و امکان سرمایه‌گذاری مشترک با کشورهای همسایه را از دیگر فرصت‌ها و مزیت‌های استان آذربایجان غربی نام برد و بر لزوم توجه و برنامه‌ریزی‌های لازم برای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، معاون اول رییس‌جمهور در این سفر یکروزه، دو طرح صنعتی و معدنی را افتتاح و از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه بازدید کرد. افتتاح کارخانه طلای زرشوران تکاب به عنوان بزرگترین کارخانه طلای خاورمیانه و همچنین واحد کلر کارخانه کیمیاکلر کبودان ارومیه از جمله برنامه‌های افتتاحی اسحاق جهانگیری در سفر به ارومیه بود.

همچنین بازدید از مرز تمرچین و برگزاری جلسات ستاد احیای دریاچه ارومیه و شورای اداری آذربایجان غربی از دیگر برنامه‌های سفر یکروزه معاون اول رییس‌جمهور به آذربایجان‌غربی به شمار می‌روند.

در این سفر، وزرای جهادکشاورزی و صنعت، معدن و تجارت به همراه دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور معاون اول رییس‌جمهور را همراهی کردند.

همچنین مهندس محمدتقی کره‌ای معاون وزیر و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و معاون وی، جمعی از مسئولان کشوری و استانی، مجری و دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه، جمعی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای اداری استان در محل استانداری نیز حضور داشتند و حاضران به بررسی آخرین وضعیت این دریاچه، راه‌های احیای دریاچه و رفع مسائل و مشکلات آن پرداختند.


کلید واژه ها: آذربایجان غربى


نظر شما :