نقشه‌های زمین‌شناسی ضرورت توسعه و عمران کشور

۱۵ آذر ۱۳۹۳ | ۱۴:۲۸ کد : ۲۲۳۰۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۱۳
اطلاعات پایه لازم برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در نقشه‌های زمین‌شناسی وجود دارد و در پنجاه سال گذشته نقشه‌های زمین‌شناسی پایه ایران...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور معاون زمین‌شناسی این سازمان، با بیان این‌که ایران سرزمینی مرتفع روی کمربند کوهزایی-آلپ هیمالیا است، گفت: این کمربند در اثر برخورد دو قاره اورزیا و گندوانا پدید آمده است.
به گفته دکتر جلیل قلمقاش، تمام ویژگی‌های خاص زمین‌‌شناسی سرزمین ایران (فراوانی بلایایی طبیعی و وجود منابع متنوع ذخایر معدنی) به دلیل موقعیت خاص زمین‌شناسی کشور در این کمربند کوهزایی است.
وی با بیان این‌که زندگی در مناطق پرخطری از کره زمین نیازمند شناخت دقیق آن است، یادآور شد: ساخت‌وساز و اجرای طرح‌های عمرانی کوچک و بزرگ در این منطقه فعال و پرخطر، نیازمند اطلاعات دقیق مکانی است.
به گفته این مقام مسئول، در چنین مناطقی برنامه‌ریزی برای آینده بدون داشتن اطلاعات دقیق محیطی و شناخت زمین با خطا و صرف هزینه‌های فراوان همراه خواهد بود و برای اجرای هر طرح و برنامه‌ای در مناطق کوهزایی نیازمند نقشه تخصصی و دقیق زمین‌شناسی هستیم.
وی داشتن شناخت دقیق از سرزمین ایران برای هر مدیر اجرایی کشور را ضروری عنوان کرد و افزود: مدیران اجرایی باید شناخت دقیقی از سرزمین خود داشته باشد و هر استانداری باید مناطق امن و ناامن سرزمین تحت مدیریت خود را به دقت شناسایی و رصد کند.
قلمقاش بروز خطر زمینلرزه در بیشتر شهرهای ایران را جدی عنوان کرد و تصریح کرد: قبل از هر گونه برنامه‌ریزی برای آینده باید به موضوع خطرها توجه جدی کرد و به این خطرها کمبود آب و فرونشست زمین، خطر حرکات دامنه‌ای در مناطق کوهستانی، خطر سیل در بخش بزرگی از کشور و خطر فوران آتشفشان‌ها در مناطق اطراف دماوند، سبلان و بزمان و تفتان را اضافه کرد.
به گفته معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اطلاعات پایه لازم برای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در نقشه‌های زمین‌شناسی وجود دارد و در پنجاه سال گذشته نقشه‌های زمین‌شناسی پایه ایران در مقیاس ناحیه‌ای تهیه شده که این نقشه‌ها اطلاعات پایه را برای عمران و آبادانی کشور فراهم کرده‌اند.
وی اشاره به این‌که با توجه به سرعت رشد و افزایش توان کشور در احداث ابنیه بزرگ در امروز و آینده مدیران و مهندسان نیاز به اطلاعات زمین‌شناسی در مقیاس دقیق و کاربردی دارند، گفت: وجود این اطلاعات در شهرهای بزرگ و مناطق پرخطر همچون تهران ضروری است که در حال حاضر نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی در شهرهای بزرگ مثل اصفهان، شیراز، تبریز مشهدو... تهیه شده است.
به گفته قلمقاش، افزون بر نقشه‌های پایه، تمام شهرهای ایران نیاز به نقشه‌های دقیق پهنه‌بندی خطر و زمین‌شناسی مهندسی دارند و این در حالیست که همه ارگان‌های کشور باید از تولید اطلاعات پایه در کشور حمایت کنند.
وی در پایان گفت: تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مناطق شهری با مقیاس مناسب و کاربردی یک ضرورت است و لازم است استانداری‌ها و شهرداری‌ها و شورای‌های شهر با حمایت خود امکان تولید این نقشه‌های دقیق و کاربردی را فراهم آورند.  
  

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :