درخشش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی در میان برترین پژوهشی کشور

۱۵ دی ۱۳۹۳ | ۱۷:۲۸ کد : ۲۲۳۰۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۸
طی برگزاری چهارمین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت در بخش سازمان پژوهشی برتر، پیشکسوت برتر و مدیر پژوهشی...
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طی برگزاری چهارمین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت در بخش سازمان پژوهشی برتر، پیشکسوت برتر و مدیر پژوهشی برتر میان 16 سازمان رقیب و نهادهای مشابه به شایستگی درخشید.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، این جشنواره 24 آذر ماه به همت معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت با محورهای سازمان توسعه‌ای و شرکت‌های تابعه برتر، سازمان استانی برتر، اتاق بازرگانی برتر، اتاق اصناف برتر، طرح پژوهشی برتر، پایان‌نامه برتر، پیشکسوتان برتر در حوزه پژوهش، مراکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی برتر، مراکز تحقیق و توسعه واحدهای تولیدی برتر، مراکز خدمات فنی- مهندسی برتر، مراکز علمی-کاربردی برتر، بهترین محصولات تحقیق و توسعه واحدهای تولیدی، شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار برتر، پژوهشگران برتر، مدیران پژوهشی برتر و شرکت شهرک‌های صنعتی استانی برتر برگزار شد.

بر همین اساس، دکتر مریم‌ناز بهرام‌منش تهرانی مدیر پژوهش، تحقیقات و فناوری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سوی دبیرخانه داوران کمیته علمی وزارت صنعت، معدن تجارت و نماینده وزارت علوم و تحقیقات و فناوری با تاکید بر فرم‌های ارسالی تحقیقاتی و مستندات پژوهشی-تحقیقاتی مدیران، از میان مدیران پژوهشی وزارتخانه این نشست به عنوان مدیر پژوهشی برتر معرفی و موفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس در این بخش شد.

در این مدت سازمان زمین شناسی موفق به کسب رتبه اول پژوهشی در سومین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت در میان وزارتخانه و 16 مرکز تابعه درسال 92 شده است.

بر این اساس از سوی ریاست سازمان مقرر شد تا مستندات پژوهش‌های مراکز تابعه سازمان نیز بر اساس ضوابط وزارتخانه در شورای پژوهش سازمان بررسی شود. بر این اساس در بازه زمانی کوتاه و فشرده‌ای از تمامی مراکز درخواست شد مقالات و پژوهش‌های خود را ارسال کرده تا در کمیته علمی مورد ارزیابی قرار گیرد. در میان سازمان پژوهشی برتر، 2 پژوهشگر برتر از مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج، 3 پژوهشگر از مرکز تهران،  و یک پژوهشگر از هر مرکز به ترتیب (کرج، مشهد، شیراز، تبریز ) انتخاب شدند.

 گفتنی است از این پس سالانه بر اساس چهارچوب ارسالی فرم انتخاب پژوهشگران از معاونت پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، در مهر ماه هر سال به کلیه مدیران و معاونان ارسال و در آبان ماه مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا در آذر ماه هر سال مقارن با هفته پژوهش، سازمان نیز از مراکز و مرکز تهران پیشکسوتان امر پژوهش را سالانه ارزیابی و تقدیر کند.

از سویی دکتر منوچهر قرشی نیز موفق به دریافت لوح تقدیر به عنوان پیشکسوت پژوهشی برتر در چهارمین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت لیسانس و فوق‌لیسانس زمین‌شناسی در گرایش تکنونیک از دانشکده علوم دانشگاه تهران و دکترای زمین‌شناسی از دانشگاه لندن است.

وی از سال 1346 تاکنون به عنوان کارشناس، محقق، استاد، معاون، سرپرست و عضو هیات علمی پژوهشکده علوم زمین و مشاور ریاست در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مشغول به کار است و عضویت در کارگروه تخصصی زلزله ولغزش لایه‌های زمین، کمیته دائمی بازنگری آئین‌نامه، دبیرکمیته عمران و زلزله شورای پژوهش‌های علمی کشور، هیأت مدیره انجمن زمین‌شناسی نفت ایران و کمیته هم ارزی زمین‌شناسی وابسته به کمیته ملی علوم‌ زمین یونسکو  نیز از دیگر افتخارات علمی و تحقیقاتی این استاد و پیشکسوت برجسته زمین‌شناسی ایران است.

ایشان همچنین مجری فنی طرح اطلس لرزه‌خیزی کشور، مجری طرح تحقیقات ملی زلزله کشور و مجری طرح تحقیقاتی لرزه‌خیزی گستره البرز نیز بوده است.

راهنمایی 5 پایان‌نامه ومشاور 8 پایان‌نامه در مقطع دکتری و راهنمایی حدود 50 پایان‌نامه و مشاوره حدود 70 پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد و همکاری در مجلات علمی از جمله سردبیری فصلنامه علمی و پژوهشی علوم زمین و عضویت در هیأت تحریریه مجله زمین‌شناسی مهندسی دانشگاه تربیت معلم و هیأت تحریریه مجله علمی و پژوهشی زمین‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی نیز در کارنامه این محقق مشاهده می‌شود.

این پیشکسوت تاکنون موفق به تهیه نقشه و گزارش زمین‌شناسی در مقیاس‌های مختلف شده و نام ایشان در زمره محققان و کارشناسان برجسته بسیاری از کتب و مراجع تخصصی زمین‌شناسی به چشم می‌خورد.

همچنین از دکتر مرتضی طالبیان رئیس پژوهشکده علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای تهیه اطلس لرزه‌خیزی کشور با اهدای لوح تقدیر شد.

در ابتدای این مراسم دکتر انبیا دبیر ستاد برگزاری جشنواره به حاضران این نشست خوش‌آمد گویی و ارائه گزارش پرداخت و در ادامه دکتر توفیق، معاون آموزش، پژوهش و فناوری و رئیس ستاد برگزاری جشنواره، آقای مرآتی مشاور ارشد شرکت پویندگان راه سعادت، مهندس شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، دکتر برقعی به عنوان نماینده مراکز پژوهش‌های صنعتی و معدنی، دکتر رحمانی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، مهندس نعمت‌زاده وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به ارائه سخنرانی پرداختند.

رونمایی از سامانه جامع آموزش، پژوهش و فناوری و اهدای لوح تقدیر به برترین‌های پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت نیز از دیگر برنامه‌های چهارمین جشنواره پژوهش صنعت، معدن و تجارت بود.

 

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :