کارگاه آموزشی یکروزه در حوزه‌ی زمین‌گردشگری

۰۸ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۹:۱۴ کد : ۲۲۳۲۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۱۵
در این همایش یکروزه که در سه بخش مفاهیم زمین‌گردشگری، آشنایی با مفاهیم ژئوپارک و مروری بر...

به‌همت روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی  اکتشافات معدنی کشور و گروه میراث زمین شناختی، کارگاه آموزشی یکروزه‌ی زمین‌گردشگری در مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه ی شمال‌شرق کشور(مشهد) برگزار شد.

به‌گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، در این همایش یکروزه که در سه بخش مفاهیم زمین‌گردشگری، آشنایی با مفاهیم ژئوپارک و مروری بر نکات برجسته در عکاسی علوم زمین ارائه شد؛ علیرضا امری کاظمی مجری طرح زمین‌گردشگری و رییس گروه میراث زمین‌شناختی این سازمان به ارائه ی مفاهیم و اصول اولیه در حوزه ی زمین‌گردشگری پرداخت.

در بخش نخست این کارگاه به مفاهیمی چون ژئوتوریسم، ژئودایورسیتی، ‍ژئوتوریسم مسوولانه، تاریچه‌ی بررسی میراث زمین‌شناختی  درکشور و ... پرداخته شد و پیشنهاداتی درخصوص تقسیم وظایف در این حوزه براساس تخصص، امکانات و راهبردهای قانونی داده شد.

ژئوپارک‌ها بخش دوم این کارگاه را به خود اختصاص داد. تعریف دقیق ژئوپارک‌ها، اهداف تاسیس و مزایای اقتصادی از جمله مفاهیمی بود که در این قسمت به آن پرداخته شد. از ژئوپارک‌های چین، تایلند، فنلاند، پرتغال، مالزی، ایتالیا و انگلستان به‌عنوان مثال‌های کاربردی درجهان نام برده شد و سپس اشاره‌ای گذرا به فعالیت‌های ژئوپارک قشم و چگونگی روند حذف شدن این ژئوپاک از لیست جهانی انداخته شد.

مروری بر نکات برجسته درعکاسی علوم‌زمین با نگاهی به اهداف و رویکردها در عکاسی علوم‌زمین، زاویه‌ی دید مناسب، نحوه‌ی استفاده از مقیاس، چگونگی ویرایش عکس و استفاده از تکنیک پاناروما در پدیده‌های زمین‌شناختی بخش پایانی این کارگاه یکروزه را تشکیل داد.

بنا به این گزارش، روابط عمومی و گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، پس از شهرهای شیراز و مشهد، درنظردارند این کارگاهها را در مراکز دیگر نیز برگزارکنند.


کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :