آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوایی در استان‌های قم، سمنان، آذربایجان شرقی و غربی در آینده‌ای نزدیک

۱۸ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۳:۰۲ کد : ۲۲۳۲۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۵۱
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوایی در استان قم، سمنان و استان‌های آذربایجان شرقی و غربی خبر داد...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رئیس این سازمان و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوایی در استان قم و استان‌های آذربایجان شرقی و غربی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سال 1380 تا اواسط سال 92 حدود 180 هزار کیلومتر خطی داده ژئوفیزیک هوایی برداشت کرده است.

محمدتقی کره‌ای، با بیان این‌که از سال 92 تاکنون نیز با رشد چشمگیر و فرایند در برداشت داده‌ها مواجه بوده‌ایم، افزود: طی این مدت حدود 80 هزار کیلومتر خطی داده برداشت شده و برنامه آتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای 3 سال آینده برداشت 2 میلیون و 750 هزار کیلومتر خطی است.

وی ضمن اشاره به فرایند بومی‌سازی مطالعات ژئوفیزیک هوایی از سال 80 در سازمان متبوع خود تصریح کرد: متخصصان ایرانی موفق به بومی‌سازی عملیات ژئوفیزیک هوایی از سال 80 شدند و با خریداری 2 فروند بالگرد تخصصی و دستگاه‌های مورد نیاز به برداشت داده‌های ژئوفیزیک هوایی با روش‌های مغناطیس‌سنجی و رادیومتری اقدام کرده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که تا پایان سال 94 حدود 800 هزار کیلومتر خطی را تحت پوشش قرار خواهیم داد، خاطرنشان کرد: انجام این حجم از مطالعات با استفاده از هواپیما (با فواصل پروازی 500 متر و به روش Fixed Wing) و بالگرد (با فواصل پروازی 250 متر) به دست متخصصان ایرانی انجام خواهد شد.

کره‌ای یادآور شد: در گذشته سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کار برداشت داده‌های ژئوفیزیک هوایی را با فواصل حدود 1000 متر و بیشتر انجام می‌دانده که این برداشت‌ها با فواصل پروازی 250 متر نقطه عطفی در این بخش جهت کسب اطلاعات دقیق‌تر محسوب می‌شود.

وی با بیان این‌که پروازهای گذشته به طور عمده در استان‌های کردستان، خراسان‌جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، یزد، فارس انجام شده، تصریح کرد: طی دو سال اخیر در استان اصفهان، منطقه سنگان واقع در خراسان‌رضوی و منطقه ده‌شیر واقع در استان یزد نیز مطالعات ژئوفیزیک هوایی انجام شده که بر همین اساس انجام پروازها در استان قم و استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و سمنان در آینده‌ای نزدیک نیز در دستور کار سازمان قرار دارد.

به گفته کره‌ای، در ژئوفیزیک هوائی ابتدا برداشت داده‌ها به کمک پرواز روی خطوط طراحی شده در منطقه انجام می‌شود و پس از پردازش و  تفسیر اطلاعات تولید شده، مناطق امید‌بخش جهت ادامه عملیات اکتشاف تفصیلی معرفی می‌شوند.

یادآور می‌شود، برداشت­های ژئوفیزیک هوایی با استفاده از تجهیزات پیشرفته نصب شده روی وسیله پرنده انجام می‌شود که این روش قدرتمندترین روش شناسائی مناطق امیدبخش  اعم از سطحی و پنهان در زمین است.

خبر مرضیه کاظمی


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :