توجه همزمان به پتانسیل‌های معدنی ایران و مخاطرات طبیعی

۰۳ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۶:۵۶ کد : ۲۲۳۳۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۸۰
وضعیت زمین‌شناسی خاص کشورمان موجب پتانسیل معدنی بالا در کنار مخاطرات طبیعی گسترده شده...

به گفته معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وضعیت زمین‌شناسی خاص کشورمان موجب پتانسیل معدنی بالا در کنار مخاطرات طبیعی گسترده شده که توجه و بررسی این موضوع در کنار یکدیگر به عهده سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون زمین‌شناسی این سازمان در مراسم افتتاحیه سی و سومین گردهمایی ملی علوم‌زمین که صبح امروز در محل  سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آغاز به کار کرد در سخنرانی خود به اهم عملکردها و برنامه‌های سازمان متبوع پرداخت و گفت: ایران روی کمربند آلپ-هیمالیا قرار دارد که همین امر موجب وضعیت معدنی خاص و همچنین بروز مخاطرات طبیعی در این کشور شده است.

دکتر جلیل قلمقاش ضمن اشاره به وضعیت زمین‌شناسی خاص و تکتونیک فعال ایران افزود: این امر موجب بروز 32 مورد مخاطرات زمین‌شناختی در ایران و دستیابی به رتبه سوم در دنیا و قرارگیری در لیست کشورهای دارای بحران آب شده است.

وی در ادامه وجود ذخایر ارزشمند معدنی را به عنوان یکی از مزایای قرارگیری کشورمان در این کمربند خاص یاد کرد و گفت: این ویژگی ماموریت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را در تهیه اطلاعات پایه زمین‌شناسی برای فعالیت‌های عمرانی و تصمیم‌گیری مسوولان کشور دوچندان می‌کند.

معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس یک بیست و پنج هزارم به عنوان یکی از وظایف اصلی سازمان متبوع خود یاد کرد و گفت: این نقشه‌ها طی چند سال اخیر در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حال تهیه و تکمیل است و همزمان با آنها تکمیل نقشه‌های یکصدهزارم مناطق باقی مانده را نیز در دست داریم.

به گفته قلمقاش طی 18 ماه گذشته 130 برگ نقشه یک بیست و پنج هزارم، 10 برگ نقشه یکصدهزارم به همراه گزارش‌ها و نقشه‌های زمین‌شناسی و مهندسی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تهیه و چاپ شده است.

وی همچنین از تهیه اطلس کاملی از نقشه‌های یک دویست و پنجاه‌هزارم طی سال جاری خبر داد و گفت: حاصل پنجاه سال فعالیت علمی و تحقیقاتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در امر تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی بصورت یکپارچه و در قالب اطلسی مجلد در اختیاز علاقه‌مندان قرار گرفته است.

معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ضمن اشاره مجدد به موضوع مخاطرات زمین‌شناختی در ایران شناسایی مناطق پرخطر و گسل‌های فعال را از دیگر وظایف مجموعه خود یاد کرد و تصریح کرد: به کمک روش‌های دیرینه لرزه‌شناختی و ابزار پیشرفته و پیش‌نشانگرها سعی در مطالعه و بررسی زمین‌لرزه‌های کشور داریم که این امر همکاری بیشتر دانشگاه‌ها را طلب می‌کند.

قلمقاش، تهیه و چاپ 20 اطلس لرزه‌خیزی، نقشه لرزه زمین‌ساخت در مقیاس یک‌میلیونیم، تهیه نقشه پهنه‌بندی سیلاب به صورت استانی و ملی، تهیه نقشه مخاطرات خطرات دامنه‌ای در مقیاس یک میلیونیم را از دیگر برنامه‌ها و اهداف آتی معاونت زمین‌شناسی معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تا پایان سال جاری عنوان کرد.

به گفته این مقام مسئول توجه به پتانسیل معدنی پهنه‌های آبی کشور نیز از دیگر برنامه‌های معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است که بر همین اساس نقشه‌های ژئومورفولوژی و پراکنش رسوبات مناطق ساحلی دریای خزر، خلیج‌فارس و دریای مکران تهیه شده است.

معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن اشاره به موضوع بحران کمبود آب در سطح جهان و ایران گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  طرح‌های مطالعاتی ویژه‌ای را در ماه های اخیر در جهت شناخت وضعیت موجود و ارائه راهکاری احتمالی به اجرا گذشته که  این طرح‌ها شامل مروری بر وضعیت منابع آب زیرزمینی، مخاطرات حاصل از برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی (فرونشست زمین و ریزگردها)، راهکارهای مواجه با بحران کم‌آبی از نگاه زمین‌شناسی و  شناسایی و توسعه منابع آب جدید با دیدگاه زمین‌شناسـی است.

 

خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :