اختصاص اعتبار مناسب به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۰۳ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۷:۵۲ کد : ۲۲۳۳۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۰۸
ضرورت اختصاص اعتبار متناسب با دامنه اکتشافی و نوع فعالیت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طبق ماده 157 قانون برنامه پنجم توسعه...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نایب رئیس خانه معدن ایران در مراسم افتتاحیه سی و سومین گردهمایی ملی علوم‌زمین که صبح امروز در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آغاز به کار کرد در سخنرانی خود تحت عنوان نقش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در توسعه بخش معدن و اقتصاد مقاومتی با بیان این که اقتصاد مقاومتی را نباید در ریاضت اقتصادی، رسیدن به خودکفایی، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی خلاصه کرد، گفت: افزایش میزان بهره‌وری و رسیدن به درجه بالایی از کارآمدی در اقتصاد ملی هم نمی‌تواند منتهی به افزایش امنیت اقتصادی شود.

مهندس محمدرضا بهرامن با اشاره به این که تلاش برای رسیدن به خودکفایی گاه موجب کاهش درجه کارآمدی اقتصاد داخلی می‌شود، خاطرنشان کرد: کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی نیز تا حدی می‌تواند به افزایش درجه امنیت اقتصادی کمک کند.

به گفته وی، در راستای قطع وابستگی به درآمدهای نفتی و تدجه ویژه به سایر صنایع راهبردی و مادر کشور همچون صنعت فولاد، مس و سیمان و شکل‌گیری اقتصادی متکی بر توان داخلی و مقاوم در برابر هرگونه آسیب درونی و بیرونی شود که این مهم با خواست و اراده دلسوزان کشور قابل دستیابی و حصول است.

نایب رئیس خانه معدن ایران میزان ذخایر معدنی شناخته شده کشور را بطور تقریبی 60 میلیارد تن برآورد کرد و تصریح کرد: بخش عمده‌ای از مناطق مستعد و آینده‌دار معدنی در کشور ما با توجه به ساختار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و عدم شناخت واقعی ذخایر و اطلاعات و نداشتن امکانات کافی در انجام عملیات اکتشافَ هنوز از دسترسی مطالعات و عملیات و عملیات اکتشافی مهندسی دور مانده و در اصلاح اکتشاف ذخایر معدنی تاکنون بطور متوسط سطحی بوده است.

بهرامن جایگاه ایران از لحاظ ذخایر معدنی در خاورمیانه را بی‌نظیر عنوان کرد که ارزش امروز ذخایر کشف شده طبق آخرین اطلاعات موجود بیش از 770 میلیارد دلار برآورده شده است.

به گفته این مقام مسئول اجرای عملیات اکتشاف مواد معدنی در کشور توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سازمان توسعه و نوسازی معادن ایران و بخش خصوصی انجام می‌شود، یادآور شد: امروز فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز از مرحله شناسایی موادمعدنی تا پایان مرحله اکتشافات عمومی و در مواردی تا دریافت گواهی کشف ادامه می‌یابد و بنابراین وظیفه این سازمان یک وظیفه حاکمیتی و به عنوان تنها واحد اکتشافی کشور وظیفه تولید اطلاعات پایه معدنی را نیز به عهده دارد.

نایب رئیس خانه معدن ایران ضرورت اختصاص اعتبار متناسب با دامنه اکتشافی و نوع فعالیت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طبق ماده 157 قانون برنامه پنجم توسعه را موضوعی اجتناب‌ناپذیر عنوان کرد.

بهرامن یادآور شد: انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی که امرزوه در اکثر کشورهای پیشرفته معدنی به عنوان یک اصل اساسی در امر اکتشاف به کار می‌رود؛ از موارد اصولی و اساسی است که بایستی بوسیله سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شود.

وی با بیان این که حجم اعتبارات اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در هر سال به حدی ناچیز است که در شرایط کنونی فقط امکان انجام فعالیت‌های اکتشافی را در حد چندین پروژه فراهم می‌کند، تصریح کرد:‌ اگر بخواهیم این میزان اعتبار را با اعتبارات اکتشافی سایر کشورهای معدنی مقایسه کنیم اختلاف فاحشی را مشاهده خواهیم کرد.

نایب رئیس خانه معدن ایران شفاف‌سازی قوانین و مقررات، تکمیل امر سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف توسط دولت، نوسازی ماشین‌آلات قدیمی، توجه به نیروی متخصص در امر آموزش معدنکاری نوین و تدوین ضوابط و مشوق‌های لازم جهت ارتقای سطح بهره‎‌وری و همچنین ارتقای مسئولیت‌های اجتماعی در بنگاه‌ها در بخش معدن را به عنوان راهکارهای پیشنهادی توسعه بخش یاد کرد.

گفتنی‌ست، سی و سومین گردهمایی ملی علوم زمین  صبح امروز یکشنبه سوم اسفند ماه در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آغاز به کار کرد و تا پنجم اسفند ماه میزبان علاقه‌مندان خود خواهد بود.

خبر مرضیه کاظمی

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :