اکتشاف معادن، جاذبه‌ای برای رهایی از اقتصاد وابسته به نفت

۰۳ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۸:۵۸ کد : ۲۲۳۳۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۵۲
اکتشاف معادن به عنوان یکی از جاذبه‌های مهم برای رهایی از اقتصاد تک محصولی وابسته به نفت محسوب...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اکتشاف این سازمان در مراسم افتتاحیه سی و سومین گردهمایی ملی علوم‌زمین ضمن اشاره به اهمیت اکتشاف ذخایر معدنی در کشور گفت: هر حرکت اقتصادی در کشور از اکتشاف معادن آغاز می‌شود.

مهندس بهروز برنا یادآور شد: اکتشاف معادن به عنوان یکی از جاذبه‌های مهم برای رهایی از اقتصاد تک محصولی وابسته به نفت محسوب می‌شود.

وی ضمن اشاره به سابقه دیرینه و تاریخی اکتشاف معادن در ایران گفت: بیش از 1200 معدن شدادی در کشور وجود دارد که این امر نشان از توجه و علاقه گذشتگان ما به موضوع معدن دارد.

به گفته این مقام مسئول بیش از 15 سال است که اکتشافات نوین در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برژایه 8 لایه اطلاعاتی در حال انجام است.

برنا از تکمیل 462 ورقه یکصدهزارم ژئوشیمی، بازنگری بیش از 70 برگه و بهره‌مندی از 43 برگه برای شناسایی پتانسیل طلا در کشور به همت کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: شناسایی ذخایر معدنی جدید در 10 محدوده و معرفی مناطق امیدبخش معدنی به کمک مطالعات ژئوفیزیک هوایی توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شده است.

وی توجه به عناصر نادر خاکی، لیتیم و فلزات استراتژیک با کاربرد اساسی در صنایع معدنی را به عنوان دیگر رویکردهای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش معاونت اکتشاف عنوان کرد.

به گفته برنا اگر ضرب‌آهنگ اکتشاف در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سرعت بگیرد بخش خصوصی نیز موفق‌تر عمل خواهد کرد.

برنا ضمن اشاره به ریسک‌پذیر بودن بخش اکتشاف معادن در کشور و ضرورت حمایت دولت از انجام اکتشافات در کشور تصریح کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور باید در این بخش پیرو باشد و مراحل بعدی را به بخش خصوصی واگذار کند.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از منطقه سنگان به عنوان عسلویه معدنی کشور یاد کرد و ضمن اشاره به تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای که چندی ژیش میان این سازمان، ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید، خاطرنشان کرد: مطالعات اکتشافی بر پایه بررسی‌های ژئوفیزیک هوایی در بلوک سنگان در محدوده‌ای بالغ بر 12 هزار کیلومتر مربع در حال انجام است و این منطقه دارای بیش از 3 میلیارد تن ذخیره است.

به گفته وی حدود 70درصد پیشرفت کار در منطقه سنگان به چشم می‌خورد و تاکنون 388 کیلومتر مربع محدوده معدنی در این بلوک تعیین شده که 2/3 این محدوده را در بر می‌گیرد و عناصری از جمله آهن، سرب و روی، طلا و مس طی 7هزار و 500 متر حفاری و حفر 18 گمانه عمیق شناسایی شده است.

این مقام مسئول واگذاری 7 محدوده طلا با 22 تن ذخیره قطعی، اخذ گواهی کشف برای 5 محدوده با بیش از 8 تن ذخیره، اخذ گواهی کشف برای ذخایر نیترات و آنتیموان و واگذاری محدوده‌های یددار را به عنوان دستاوردهای معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور طی 18 ماه اخیر یاد کرد.

برنا انجام 6 هزار متر حفاری در فاز اول برای 7 محدوده معدنی را به عنوان برنامه‌های پیش‌روی معاونت اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مطرح کرد و گفت: ما به بخش خصوصی اعتقاد و اعتماد داریم و در صورتیکه شرایط و ابزار مناسبی در زمینه اکتشاف معادن در اختیار داشته باشیم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز توسعه کشور نقش بسزایی خواهد داشت.

خبر مرضیه کاظمی

 

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :