نشست تخصصی ارتباط صنعت و دانشگاه برگزار شد

۰۴ اسفند ۱۳۹۳ | ۲۰:۰۳ کد : ۲۲۳۳۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۴۳
نشست تخصصی ارتباط صنعت و دانشگاه همزمان با برگزاری سی و سومین گردهمایی ملی علوم زمین در محل این سازمان....
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نشست تخصصی ارتباط صنعت و دانشگاه همزمان با برگزاری سی و سومین گردهمایی ملی علوم زمین در محل این سازمان برگزار شد.
بر همین اساس، دکتر محمدرضا قاسمی رئیس کارگروه ارتباط صنعت و دانشگاه در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن ارائه توضیحاتی درباره تاریخچه این موضوع گفت: برای اولین بار در سال 1361 با تصویب مصوبه‏ای در هیأت دولت ارتباط دانشگاه با صنعت در ایران آغاز شد و بر اساس این مصوبه دفتری به نام دفتر ارتباط دانشگاه و صنعت در وزارت فرهنگ و آموزش عالی ایجاد شد.
به گفته  دکتر محمدرضا قاسمی از سال 62 به بعد اهمیت برقراری این ارتباط ضروری قلمداد شد و رفته رفته اقدامات قانونگذاری و اجرایی مختلف در این مسیر انجام گرفت و سال 1365، شوراهایی به نام شورای هماهنگی دفاتر ارتباط با صنعت در همین دفاتر ایجاد، اما در سال 1373 تعطیل شدند.
این استاد دانشگاه یادآور شد: در همین دوران، دفتر مرکزی ارتباط دانشگاه با صنعت به سازمان پژوهش‏های علمی و صنعتی ایران انتقال یافت و دولت وقت تصمیم به ایجاد شورای عالی ارتباط دانشگاه وصنعت گرفت که اعضای این شورا را 73 نفر تشکیل می‏دادند ولی فعالیت‏های این شورا نیز پس از مدتی متوقف شد.
رئیس کارگروه ارتباط صنعت و دانشگاه در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درباره لزوم ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: در جامعه بین‌الملل، استقلال هر کشور بر مبنای علم، تولید و اقتصاد آن کشور تعریف می‏شود که هر سه به گونه‏ای نیازمند وجود ارتباط بین صنعت و دانشگاه است.
وی افزایش سطح تجربیات علمی و کاربردی دانشگاهیان، افزایش کیفیت تولید خدمات و کالاها، پایین آمدن هزینه‏های تولید با تکیه بر دانش و فناوری نوین، کاهش میزان رجوع بازار مصرف به تولیدات خارجی، رونق تولید ملی و رشد اقتصادی کشور، رشد تولید ناخالص ملی کشور را از سودمندی‏های ارتباط صنعت و دانشگاه عنوان کرد.
قاسمی  تاکید کرد: ارتباط بین صنعت و دانشگاه سبب هم‏افزایی این دو می‏شود و از اتلاف سرمایه ملی پیشگیری می‏کند.
به گفته این استاد دانشگاه دشواری‏ها و محدودیت‏های ایجاد ارتباط صنعت و دانشگاه شامل آموزش محوری دانشگاه‏ها، نقص آیین‏نامه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه‏ها، اعمال حق بالاسری زیاد به فعالیت‏های ارتباط با صنعت اعضای هیات علمی، جایگاه سازمانی و قانونی ضعیف ارتباط دانشگاه و صنعت، حاکمیت مدیریت دولتی بر صنایع بزرگ کشور، ارتباط ضعیف میان برنامه‏های درسی و نیازهای جامعه به ویژه در زمینه صنعت و معدن، عدم گرایش صنعت به سرمایه‏گذاری در تحقیق و توسعه، وابستگی روحی و فکری صنایع به خارج از کشور و... است.
در ادامه رئیس کارگروه ارتباط صنعت و دانشگاه دلایل اصلی نبود وجود ارتباط صنعت و دانشگاه در ایران را نبود شناخت درست و نبود تقاضا برای محصولات و خدمات دانشگاه‏ها و شرکت‏های دانش‏بنیان عنوان کرد و گفت: اگر تامین مالی پژوهش و توسعه از سوی تقاضاکننده (صنعت) باشد، جهت‏گیری آن را به سوی نیازمندی جامعه می‌برد، اما اگر به صورت ردیفی مشخص و مستقل در بودجه دانشگاه بیاید و نقشه راه برای اهداف آن تعیین نشود، جهت‏گیری درستی نخواهد داشت.
قاسمی درباره ارتباط سازمان زمین‏شناسی و اکتشافات معدنی کشور با دانشگاه‏ها چنین گفت: سازمان زمین‏شناسی کشور در آغاز فعالیت‏های خود، به طور عمده از همکاری سازمان ملل و سازمان‏های زمین‏شناسی اتریش، آلمان و ژاپن بهره جست و کمی پس از آن همکاری با دانشگاه‏های خارجی از جمله دانشگاه میلان ایتالیا، پلی‏تکنیک فدرال و دانشگاه زوریخ سویس، دانشگاه توکیو ژاپن، دانشگاه لنینگراد شوروی سابق، و دانشگاه گرنوبل فرانسه آغاز شد.
به گفته وی، دانشگاه گرنوبل در آوریل 1971 میلادی (1350 خورشیدی) قراردادی با سازمان بست که طی آن قرار شد هر سال دو دانشجوی فرانسوی به ایران بیایند و دانشگاه نیز هر سال دو نفر از زمین‏شناسان سازمان را بورسیه کند و طی دهه 1380 دانشگاه تربیت مدرس با امضاء یک تفاهم‏نامه به تبادل خدمات آزمایشگاهی و آموزشی با سازمان پرداخت.
یادآور می‌شود، طی سال‏های 1384 تا 1387 دانشگاه فردوسی مشهد با بستن یک قرارداد، تعدادی نقشه زمین‏شناسی در مقیاس یکصدهزارم در گستره خراسان برای سازمان تهیه کرد.
گفتنی‌ست، این نشست با حضور آقایان سروش مدبری رئیس انجمن زمین‌شناسی ایران، عباس آسیابانها مدیر پژوهشی دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی، محمدرضا نیکودل عضو هیات علمی دانشگاه تربیت معلم، حمایت جمالی عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان، محمدمهدی خطیب رئیس انجمن علمی زمین‌ساخت و زمین‌شناسی ساختمانمی ایران، علی فقیه عضو هیات علمی دانشگاه شیراز، غلامحسین کرمی، سیدرضا قوامی، پرویز امیدی و محمد نوروزی اعضای هیات علمی دانشگاه شاهرود، سید علی‌اصغر مختاری عضو هیات علمی دانشگاه زنجان، عبدالرضا واعظی عضو هیات علمی و ریاست ارتباط با صنعت دانشگاه تبریز، عطا شاکری عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی، فرهاد شریف از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و جمعی از مدیران و کارشناسان سازمان زمین‏شناسی و اکتشافات معدنی کشور برگزار شد.
 

 

 

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :