عملکرد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۲۷ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۵ کد : ۲۲۳۵۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۶۱
گزارش عملکرد 9 ماهه نخست سال 1393 سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اعلام شد...

گزارش عملکرد 9 ماهه نخست سال 1393 سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اعلام شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، زمینشناسی و اکتشاف مواد معدنی یک واژه تخصصی است که به سبب کاربرد فراوان و ارتباط تنگاتنگ با  زندگی بشری از گذشته­های دور در شئون مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشورها نقش بنیادی داشته است و به همین رو، در بسیاری از کشورها توجه خاصی به این امر داشته و برای توسعه آن مراکز تحقیقاتی و اجرایی گسترده­ای تأسیس و فعالیت دارند. یکی از ارکان مهم توسعه یافتگی در کشورها وجود اطلاعات پایه زمین‌شناسی و اکتشافی و میزان حضور و فعالیت در این زمینه در کشورهای دیگر است. عمر سازمان‌های زمین‌شناسی در کشورهای توسعه یافته حتی نزدیک به 200 سال می­رسد.

اگر چه سابقه بررسی‌های سیستماتیک زمین‌شناسی در کشور ما بالا نیست، ولی در همین دوره کوتاه، بررسی‌هایی در مقیاس پایه 1:250،000 و 1:1،000،000 و نقشه‌های پوششی چاپ و انتشار یافته که از جمله  افتخارات علمی کشور می‌باشد. این داده‌ها در تمامی کشورها زیرساخت اطلاعاتی مورد نیاز برای اجرای طرح­های عمرانی، صنعتی، بهداشتی، کشاورزی، آب، زیست محیطی و به طور کلی هرگونه سازه خطی و نقطه‌ای.. است.

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، درراستای تحقق اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور، سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و اهداف کمی و کیفی برنامه‌های توسعه اقتصادی، برنامه‌ریزی جامعی در جهت توسعه دانش محور فعالیت‌های علوم‌زمین تدوین و به اجرا گذاشته است.

برنامه‌ریزی‌های انجام شده همسو با سیاست‌های دولت در بسط و تحقق عدالت محوری و ایجاد فرصت‌های برابر توسعه در کشور حول محورهای اساسی و ماموریت‌های سازمانی  صورت گرفته است که  اعتبار بخشی از تحقق  این برنامه‌ها از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای صورت می‌پذیرد.

با توجه به رشد و گسترش شهرها، توسعه فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی، ایجاد سازه‌های بزرگ، افزایش میزان بلایای طبیعی و ضرورت هدایت برداشت‌های زمین‌شناسی به مقیاس کمی و کیفی دقیق‌تر پس از تکمیل پوشش سراسری نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس 1:100،000 نیاز به نقشههای زمین‌شناسی با مقیاس بزرگتر و کاربردی بیش از پیش احساس شده و در این راستا، کار تهیه نقشه‌های در مقیاس 1:25000 (کاربردی–توسعه‌ای) در 6 لایه زمین‌شناسی ناحیه‌ای، زمین‌شناسی اقتصادی، زمین‌شناسی مهندسی، آب زمین‌شناسی و زمین‌شناسی زیست‌محیطی، زمین ریخت‌شناسی و مخاطرات برای نخستین بار در کشور از سال 1384 آغاز و در مراکز جمعیتی و معدنی اقدام شده است.

این نقشه‌ها با دقتی حدود 16 برابر نقشه‌های 1:100000 تهیه می‌شوند که  از مجموع حدود 10000 برگه پوشش کشوری تعداد 4000 برگه آن در اولویت نخست قرار دارد که به طور یقین با توجه به تدوین استانداردها و روش‌های اجرایی و آموزش و مشارکت بخش خصوصی تهیه نقشه‌ها با سرعت زیادتری قابل اجرا خواهد بود.


*-*-*-*-*-*-  جهت دریافت فایل عملکرد لطفا اینجا کلیک نمایید  *-*-*-*-*-*

 

 

 


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :