دیدار معاونان سازمان زمین‌شناسی کشور با نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی

۲۳ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۹:۴۴ کد : ۲۲۳۶۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۴۵
در حاشیه برگزاری همایش میدانی تخصصی دریاچه ارومیه با نماینده محترم ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی...

معاونان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حاشیه برگزاری همایش میدانی تخصصی دریاچه ارومیه با نماینده محترم ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی دیدار کردند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در این دیدار که در محیطی گرم و صمیمی و به میزبانی نمایندگی ولایت فقیه و امام جمعه شهرستان ارومیه برگزار شد ابتدا آقای مهندس سرتیپی مدیر مرکز ارومیه به معرفی نفرات پرداخته و پیرامون اهداف و نحوه برگزاری نشست دریاچه ارومیه و همچنین وضعیت زمین‌شناسی استان توضیحاتی ارائه کرد و از تلاش و کارهای صورت گرفته توسط سازمان زمین‌شناسی در استان گزارش مختصری ارائه کرد.

سپس آقای مهندس بهروز برنا معاون اکتشافات معدنی این سازمان سخنانی پیرامون شناخت علوم‌زمین و ضرورت این امر در جهت بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها ایراد کرد و گفت: از عمر سازمان‌های زمین‌شناسی در دنیا 200 سال میگذرد و در ایران عمر این سازمان 52سال است و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران جز 8 شرکت برتر در سطح جهانی انتخاب شده است.

وی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود به معرفی معادن و کانسارهای مهم کشور در بحث طلا معدن زرشوران آهن معدن دمیرلو پرداخته و به تلاش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در مدت تحریم‌های به ناحق جهان بر کشورمان تاکید کرد و در ادامه به معرفی پهنه‌های زمین‌شناسی استان پرداخته و اعلام کرد از 9 پهنه زمین‌شناسی موجود در کشورمان چهار پهنه در استان آذربایجان غربی قرار دارد.

به گفته برنا، در سطح ملی بزرگترین ذخایر طلا با حدود 150 تن طلا در استان قرار دارد ولی با این وجود ایران پنجمین مصرف کننده طلا در دنیاست و میزان طلای تولیدی در کشورمان حدود 3 تن است که در مقایسه با تولید طلای کشور همجوار ترکیه که حدود 40 تن تولید سالیانه دارد این رقم بسیار ناچیز و نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تر است.

در ادامه معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به بیان توضیحاتی درباره سابقه برداشت‌های ژئوفیزیکی پرداخت که با خط پروازی 5/7 کیلومتر که حدود 40 سال قبل تهیه شده بود و در اسفند ماه سال1393 سازمان بنا به ضرورت بحث احیا دریاچه ارومیه اقدام به برداشت دقیق‌تر با خط پروازی 250 متر کرده است.

همچنین توضیحاتی درباره میزان عناصر معدنی دریاچه ارومیه و تغییر مورفولوژی آن و ضرورت احداث کارخانه تصفیه املاح دریاچه و بازگرداندن آب تصفیه شده به دریاچه پایان بخش صحبت‌های مهندس برنا بود.

در بخش دیگری از این دیدار جناب آقای دکتر قلمقاش معاون محترم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گزارشی درباره تولید اطلاعات پایه در سازمان زمین‌شناسی، اکتشاف مواد معدنی در اعماق زمین، مطالعه مخاطرات زمین ارائه کرد و افزود ایران جز چند کشور معدود دنیا در زمینه طراحی اکتشافات هوایی است و بر لزوم فرآوری مواد معدنی و کاهش خام فروشی تاکید کرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود پیرامون تشکیل بخش زمین‌شناسی دریایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و مطالعه دریاچه ارومیه از سال 1380 توسط این بخش از سازمان و اعلام خطر خشکی دریاچه در همان سال‌ها و مطالعه علل خشکی دریاچه ارومیه توضیحاتی ارائه کرد.

در بخش پایانی صحبت‌های آقای دکتر قلمقاش، کتاب نقشه راه استان آذربایجان غربی که به تازگی تدوین شده تقدیم حضور نماینده ولی‌فقیه در استان شد و توضیحاتی پیرامون کتاب و نحوه گردآوری مطالب و اهمیت تهیه کتاب مذبور، توسط جناب آقای دکتر قلمقاش بیان شد.

در ادامه این نشست، امام جمعه محترم استان حجت‌الاسلام و المسلمین قریشی ضمن استقبال و تشکر از تلاش‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، استان و مسئولان برگزارکننده نشست دریاچه ارومیه بر لزوم ارتباط بیشتر مدیر مرکز ارومیه با دفتر ولی‌فقیه و ارائه گزارشات مستمر در حوزه معدن و زمین‌شناسی استان را مورد تاکید قرار داد و همچنین با استقبال از راه‌اندازی مرکز زمین‌شناسی ارومیه بر لزوم همکاری مرکز زمین‌شناسی با دانشگاه ارومیه را نیز خواستار شد و دربخش انتهای این دیدار خواستار ارائه طرح‌های مهم سازمان جهت اجرا در استان را برای رایزنی و صحبت با مسئولان کشوری و استانی بویژه با توجه به سفر آتی ریاست‌جمهوری به استان را  مطرح کرد.

خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: آذربایجان غربى


نظر شما :