کنفرانس بین‌المللی ساختار، زمین‌ساخت و زمین لرزه‌های ایران

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۱ کد : ۲۲۳۶۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۲۷
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نظر دارد کنفرانس بین‌المللی ساختار، زمین‌ساخت و زمین‌لرزه‌های ایران با همکاری و مشارکت مرکز فیزیک نظری ایتالیا و دانشگاه کمبیرج...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در چارچوب برنامه‌های زمین‌شناسی وزارت صنعت، معدن و تجارت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نظر دارد کنفرانس بین‌المللی ساختار، زمین‌ساخت و زمین‌لرزه‌های ایران با همکاری و مشارکت مرکز فیزیک نظری ایتالیا و دانشگاه کمبیرج را  در تاریخ 2 تا 4 خرداد ماه 1394 در محل این سازمان برگزار کند.

به گفته دبیر علمی این کنفرانس دکتر مرتضی طالبیان رییس پژوهشکده علوم زمین همراه با این کنفرانس بین‌المللی کارگاه جانبی به مدت 5 روز همراه با بازدید از گسل تهران نیز برگزار می‌شود.

گفتنی‌ست؛ مناطق جنوبی کشور بویژه سواحل مکران از مناطق کمتر توسعه‌یافته کشورمان است که این مناطق افزون بر دشواری‌های اقلیمی در معرض مخاطرات طبیعی از جمله زمینلرزه و سونامی نیز قرار دارند.

از آنجا که در سال‌های اخیر جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه به توسعه این مناطق را در دستور کار قرار داده شناخت مخاطرات طبیعی این مناطق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بر اساس این گزارش، زمینلرزه در زاگرس پیچیدگی‌های خاص این منطقه را دارد. بسیاری از زمینلرزه‌های زاگرس در ارتباط با گسله‌های شناخته شده نیستند. از سویی اطلاعات اندکی از گسله‌های عمیق که در پی سنگ زاگرس قرار دارند در اختیار است. شایان ذکر است، آنچه که امروزه ما از پی‌سنگ زاگرس می‌دانیم مستند به داده‌های غیرمستقیم است و از این رو هر روزه با پیشرفت تکنولوژی و روش‌های مطالعاتی اطلاعات ما گسترده‌تر می‌شود.

از سویی زون مکران نیز به عنوان تنها زون فرورانش در ایران دارای پتانسیل بالایی برای ایجاد زمینلرزه‌های بزرگ و متعاقب آن امواج سونامی است. این منطقه بعلت تمرکز اندک جمعیتی و دشواری‌های مطالعات صحرایی کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است.

از این رو هدف نخست از برگزاری این همایش گردآوری داده‌های بروز مر تبط به این منطقه از زبان کارشناسان برجسته سطح جهان و در درجه دوم برنامه‌ریزی جهت مطالعات آینده در این مناطق است.  

علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام می‌توانند به سایت این کنفرانس به آدرس http://ictp2015.conference.gsi.ir مراجعه کنند.


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :