نشست ۳۶ سانتی‌متری زمین در جنوب تهران

۲۰ خرداد ۱۳۹۴ | ۲۰:۴۶ کد : ۲۲۳۸۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۷۰
مدیرکل مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از فرونشست ۳۶ سانتی‌متر مربعی دشت تهران...
مدیرکل مخاطرات سازمان زمینشناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از فرونشست ۳۶ سانتی‌متر مربعی دشت تهران (جنوب شهر تهران) خبر داد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمینشناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمدجواد بلورچی گفت: پیشتر بیشترین اندازه نشست زمین به میزان 32 سانتی‌متر در جهان در شهر مکزیکوسیتی درکشور مکزیک به ثبت رسیده بود.
وی افزود: هشت سال پیش میزان فرونشست دردشت تهرا ن 17 سانتی‌متر بود اما اندازه‌گیری ما اکنون نشان داده که این میزان دوبرابر رشد داشته است.
مدیرکل مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه چون فرونشست در تمام گستره دشت رخ می‌دهد نمی‌توان آن را حس کرد، گفت: زمانی متوجه این نشست‌ها می‌شویم که با کوچکترین زلزله‌ای همه ساختمان‌ها و زیرساخت‌های شهری ویران شود.
بلورچی، به برداشت بی‌رویه آب درکشور اشاره کرد و افزود: در 40 سال گذشته، بهره‌برداری از منابع زیرزمینی به سرعت افزایش یافته است و به عبارتی آبی که در طول 10 هزار سال ذخیره شده در این مدت کوتاه برداشت شده است.
به گفته وی به طور میانگین سطح آب زیرزمینی در دشت‌های کشور بین نیم تا یک متر پایین رفته است و با توجه به نبود بارندگی، این آب برداشت شده دوباره برنمی‌گردد.
مدیرکل مخاطرات زمین‌شناسی و اکتشافات سازمان زمین شناسی کشور افزود: وقتی آبخوانی از آب تهی شود فضای خالی شده از آب بدو ن بازگشت است و دیگر هم با آبی پر نمی‌شود.
وی با بیان اینکه از  609 دشت موجود کشور حدود 300 دشت، ممنوعه،  است گفت: آب در این دشت‌ها به پایین‌ترین سطح خود رسیده و متاسفانه هرسال به تعداد این دشت‌های ممنوعه افزوده می‌شود.
بلورچی  افزود: 92 درصد آب زیرزمینی کشور استخراج وصرف کشاورزی می‌شود، به همین دلیل در هرجایی که سرسبزی وجود دارد مناطقی از آب تهی شده نیز وجود دارند.
وی گفت: هم اکنون میزان آبیاری در بخش کشاورزی ایران 35درصد است که با این وجود دربخش کشاورزی دیگر نمی‌توان کشت‌ها را ادامه داد راندمان باید دست کم به 70 درصد برسد تا بتوان وضع کنونی کشاورزی را حفظ کرد.
مدیرکل مخاطرات سازمان زمین‌شناسی واکتشافات‌معدنی کشور جلوگیری از توسعه کشت، استفاده از آبیاری تحت فشار، افزایش کشت گلخانه ای، توجه به آمایش سرزمین درتنوع کشت و تشدید مقابله با برداشت غیرمجاز آب از جمله راهکارهای مبارزه با فرونشست زمین است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :