بازخوانی هشدارهای نماینده تبریز برای نجات دریاچه ارومیه

۱۷ مهر ۱۳۹۳ | ۰۸:۳۵ کد : ۲۲۴۲۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۶۳
قدمت پیگیری‌های دکتر رضا رحمانی نماینده مردم تبریز،‌ آذرشهر و اسکو درباره معضلات دریاچه ارومیه...
رضا رحمانی متولد ۱۳۴۵ در محله داش ساختمان تبریز و نماینده سه دوره مردم تبریز، اسکو و آذرشهر یکی از فعالترین نمایندگان آذربایجان شرقی در حوزه اشتغالزایی و ارتقای رفاه اجتماعی به شمار می‌رود. او در دو دوره نمایندگی خود به عنوان عضو و نایب رییس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس فعالیت داشته و در این مدت توانست به خوبی حق آذربایجان را از ارتقای صنعتی کشور بگیرد. از وی به عنوان یکی از نمایندگانی که پیگیر جدی مسایل مربوط به دریاچه ارومیه است، یاد می‌شود. قدمت پیگیری‌های دکتر رضا رحمانی نماینده مردم تبریز،‌ آذرشهر و اسکو درباره معضلات دریاچه ارومیه به قبل از خشک شدن این دریاچه می رسد.
برای اطلاع از اقدامات این نماینده مجلس در این خصوص به سراغ وی رفتیم تا دیدگاه‌هایش در زمینه احیای دریاچه ارومیه را از زبان خود او بشنویم.
وی می‌گوید: برای اولین بار سال 85 در نشستی که با مدیران صدا و سیمای مرکز آذربایجان‌شرقی داشتم در خصوص ضرورت انتقال آب از ارس به حوضه آبریز دریاچه ارومیه و تهدیدهایی که از ناحیه خشک شدن احتمالی این دریاچه متوجه منطقه می‌شد، هشدار دادم.
رحمانی با بیان این‌که مکاتبات متعددی در آن سال‌ها با مسئولان وقت داشتیم ولی آن روزها که حال و روز دریاچه زیاد هم بد نبود و متاسفانه مورد توجه قرار نگرفت و روزها گذشت تا دریاچه ارومیه این شرایط فعلی رسید، خاطرنشان کرد: دی ماه سال 1386 نامه‌ای به رییس‌جمهور وقت نوشته‌ام و به صورت مفصل اطلاعاتی در خصوص دریاچه و وضعیت آن ارایه داده و متذکر شده‌ام که اگر امروز کاری برای نگین آذربایجان انجام ندهید؛ فردا دیر است.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو ادامه داد:‌ یک ایراد بسیار مهمی که در گذشته در راه احیای دریاچه ارومیه وجود داشت عدم مشخص بودن متولی اصلی نجات دریاچه بود چرا که در وهله اول علت مشخصی را برای خشک شدن دریاچه نمی‌شد متصور بود؛ عده‌ای از کارشناسان تغییرات آب و هوایی، عده ای میانگذر دریاچه، عده‌ای سدهای حوضه آبریز دریاچه و عده ای دیگر نظرهای متفاوت دیگری را ارایه می‌کردند و این به معنای بدون ‌برنامه بودن برای یافتن راه چاره جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه است.
رحمانی با تلکید بر این‌که اگر در آن موقع هشدارها، نامه‌ها و تذکراتی که از تریبون مجلس و رسانه‌ها مطرح کردیم را دولت جدی می‌گرفت امروز چهره پریشان نگین آذربایجان شاداب‌تر و سرزنده‌تر بود، تصریح کرد: بارها گفته‌ام و باز تکرار می‌کنم که موضوع احیای دریاچه ارومیه یک موضوع منطقه‌ای نیست بلکه یک مشکل ملی محسوب می‌شود و خطراتی که امروز مردم این منطقه از قِبَل خشکی دریاچه ارومیه با آن مواجه هستند اثراتی به مراتب بدتر از آن چه که مطرح می‌شود در سلامت و زندگی روزمره مردم خواهد داشت.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: اگر آن روزها هشدارها جدی گرفته می شد، انتقال آب ارس به دریاچه سرعت می‌گرفت، برداشت‌ها از آب‌های زیرزمینی حوضه آبریز دریاچه کنترل می‌شد و اقدامات پیشگیرانه صورت می‌گرفت؛ دریاچه‌ای که امروز شاهد مرگ آن هستیم شرایط بهتری داشت.
وی از انتقال آب به دریاچه ارومیه به عنوان یکی از راهکارهای مطرح شده طی این مدت یاد کرد و گفت: انتقال حق‌آبه کشورمان از رودخانه ارس که با کم‌ترین بهره‌برداری به دریاچه خزر می‌ریزد راه حلی بود که بنده آن را مطرح کرده و در ردیف بودجه سالانه کشور نیز آن را گنجانده‌ایم.
رحمانی، انتقال آب از رودخانه زاب،‌ مطالعه در خصوص انتقال آب از دریاچه خزر و گرجستان و ارمنستان را از دیگر طرح هایی عنوان کرد که روی آن‌ها کار مطالعاتی انجام شده است.
وی با اشاره به عزم دولت یازدهم برای احیای دریاچه ارومیه گفت:‌ اینکه در نخستین جلسه دولت در خصوص احیای این دریاچه تصمیم‌گیری شد را ما به فال نیک گرفتیم و از آقای رییس‌جمهور به خاطر تصمیم‌گیری در مورد این امر مهم در اولین جلسه دولت و انتخاب شخصیتی ارزشمند برای پیگیری این کار تشکر می‌کنم.
نماینده تبریز،‌ آذرشهر و اسکو افزود: درخواست ما ایجاد مدیریت واحد برای نظام بخشی به اقدامات لازم جهت احیای دریاچه ارومیه بود که خوشبختانه با ایجاد ستاد احیای دریاچه ارومیه این خواسته عملی شد و انتظار می‌رود اقدامات مورد نیاز برای احیا با تدبیر و سرعت بیشتری انجام پذیرد.
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ابراز کرد: هم دولت و هم استاندار نجات دریاچه ارومیه را اولویت‌کاری خود اعلام کرده‌اند ولی با این وجود رفته رفته شاهد مرگ نگین آذربایجان هستیم،‌ ستاد احیای دریاچه ارومیه باید چابک‌تر و سریع از این اقدامات مورد نیاز برای احیا را به منصه عمل برساند.
رحمانی با بیان اینکه،‌بر اساس آخرین اطلاعات خشکی دریاچه ارومیه به بیش از 94 درصد رسیده گفت: خوشبختانه دولت فعلی به احیای دریاچه اعتقاد راسخی دارد و از این نظر نیز خیال ما راحت است ولی اگر به صورت لاک‌پشتی اقدام شود قطعا چندی نخواهد گذشت که به جای دریاچه، کویری از نمک در شمالغرب کشور زندگی 10 میلیون نفر را دچار مشکل خواهد کرد.
وی تاکید کرد: انتظار داریم همان طور که رییس‌جمهور محترم هم قول داده‌اند از هیچ تلاشی چه مادی و چه معنوی برای نجات دریاچه ارومیه دریغ نشود.
نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو ابراز امیدواری کرد دولت هر بودجه و هزینه‌ای که لازم باشد برای این کار اختصاص دهد، چرا که هر هزینه‌ای در مقابل آثار زیان بار قابل تصور خشکی این دریاچه قابل توجیه است.
رحمانی ‌احیای دریاچه ارومیه را خواسته به حق مردم آذربایجان از دولت عنوان کرد و افزود: مطالبه احیای دریاچه یک موضوع اجتماعی و زیست‌محیطی است که پیش از این برخورد سیاسی با آن می‌شد ولی خوشبختانه این فضا با روی کار آمدن دولت یازدهم از بین رفته و امیدواریم قول‌هایی که در خصوص احیای دریاچه داده شده عملی شود.

 

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی


نظر شما :