تولید ذخائر معدنی فلزی بدون پشتوانه

۲۶ مهر ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۲ کد : ۲۲۴۳۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۰۷
سرپرست پایگاه ملی داد‎ه‌های علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه 93 درصد از تولیدات مواد معدنی فلزی در کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین این سازمان با بیان اینکه 93 درصد از تولیدات مواد معدنی فلزی در کشور در چهار استان استخراج و تولید می‌شود، گفت: بخش عمده ذخایر معدنی کشور در چهار استان کرمان، یزد، آذربایجان شرقی و خراسان جنوبی وجود دارد.

سیدمهران حیدری اظهار کرد: اگر از هم اکنون به فکر جایگزین کردن ذخایر مواد معدنی نباشیم، تا 10 سال آینده ظرفیت ذخائر معدنی فلزی کشور با کاهش روز افزون به پایان نزدیک میشود.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت ذخیره مواد معدنی کشور 67 درصد در بخش مصالح ساختمانی، 10 درصد در بخش کانسارهای فلزی، 19 درصد در بخش غیرفلزی و 4 درصد در بخش سنگ‌های تزئینی است.

به گفته سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، هم‌اکنون از ظرفیت‌های ذخیره مواد معدنی 60 درصد آن در بخش مصالح ساختمانی، 7 درصد در بخش غیرفلزی، 4 درصد در بخش سنگ‌های تزئینی و 29 درصد در بخش فلزی استخراج می‌شود.

 لذا در ارتباط با ذخائر فلزی بدون پشتوانه در حال استخراج انها می باشیم و از آنجائی که چنین ذخائری نقش مهمی در تولید ناخالص ملی دارند. لذا باید در شناسائی ظرفیت‌ها و اکتشاف مواد معدنی جدید (بویژه فلزی) با توجه به روش‌های نوین اکتشاف اهتمام ورزید.

گفتنی‌ست؛  شمار معادن فعال کشور بیش از 5100 معدن است که سالانه نزدیک به 450 میلیون تن انواع مواد معدنی از آنها  استخراج می‌شود

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :