نخستین نمایشگاه دستاوردها و پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت

۲۵ آذر ۱۳۹۴ | ۱۷:۳۵ کد : ۲۲۴۷۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۰۳
جشنواره پژوهش و فناوری 23 آذر ماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، با حضور محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، جشنواره پژوهش و فناوری 23 آذر ماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران، با حضور محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و جمع گسترده‌ای از علاقه‌مندان عرصه پژوهش و فناوری کشور و با شعار "پژوهش و فناوری کلید تولید رقابت‌پذیری" برگزار شد.

همزمان با برگزاری این جشنواره، برگزارکنندگان این نمایشگاه دستاوردهای فناوری و پژوهش‌های یک ساله اخیر خود را در 9 غرفه به عرصه نمایش گذاشتند که بر همین اساس سازمان‌ها و مراکز تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و موسسات دانش‌بنیان و مراکز تحقیقاتی نیز در دو حوزه از دستاوردهای خود رونمایی کردند.

درخشش سازمان زمین‌شناسی کشور در بخش پژوهش

گفتنی‌ست، طی سال‌های گذشته (91-93) سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در مراسم هفته پژوهش در میان دستگاه‌های اجرایی تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان سازمان برتر در بخش‌های پژوهشگر برتر، مدیر پژوهشی برتر، پیش‌کسوت برتر و سازمان پژوهشی برتر رتبه نخست را کسب کرده است.

امسال نیز سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز به عنوان یکی از سازمان‌های علمی و پژوهشی تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن حضور در نخستین نمایشگاه این جشنواره دستاوردهای پژوهشی، تحقیقی و فناوری خود را در بخش علوم‌زمین در اختیار علاقه‌مندان خود گذاشت.

در کارنامه مهر 93 لغایت مهر 94 سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بیش از 310 گزارش علمی منتشر شده، 88 مقاله علمی-پژوهشی، 23 طرح پژوهشی خاتمه یافته منتشر شده و 7 کتاب چاپ شده به چشم می‌خورد.

یادآور می‌شود، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با مشارکت مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم‌زمین مرکز کرج به افتتاح غرفه‌ای در دو بخش دستاوردهای سال 94 و نیازمندی‌های پژوهشی سال آتی در مساحت 36 متر در نمایشگاه بین‌المللی تهران اقدام کرد.

در این غرفه از طرح‌های پژوهشی خاتمه یافته یکساله اخیر سازمان در دو بخش تعاملات با دانشگاه‌های داخلی کشور و طرح‌های پژوهش کلان و منحصربفرد سازمان در زمینه دریاچه ارومیه (7 طرح در دست انجام) و منشاءیابی ریزگردها (4 طرح) رونمائی شد. طرح‌های منتخب چاپ شده سازمان به صورت استندهای خلاصه مطالب و دستاوردها نیز در داخل غرفه نصب شد.

بر اساس این گزارش، در روز نخست این نمایشگاه پس از مراسم افتتاحیه توسط  مهندس نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر ستاری معاون وزیر علوم، دکتر وحید احمدی معاون پژوهشی وزارت علوم و جمعی از روسای دانشگاه‌ها از غرفه‌ها بازدید به عمل آمد.

ضرورت حمایت از جایگاه پژوهش و فناوری در توسعه صنعتی کشور

در نشست خبری این مراسم، دکتر علی‌اصغر توفیق با اشاره به حضور 70 مجموعه  در نمایشگاه امسال خاطرنشان کرد: حدود 30 شرکت از مراکز صنعتی، ‌فنی و مهندسی، ‌3 مرکز صنعتی،‌ پژوهشی و معدنی،‌7   مرکز فنی و مهندسی، ‌4 واحد دانش‌بنیان، ‌3 واحد دانش‌بنیان صنعتی،‌ حدود 19 واحد نرم‌افزاری و حدود 5 مرکز وابسته به وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت در نمایشگاه حضور دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی اقدامات انجام شده درخصوص حمایت و ارتقای جایگاه پژوهش و فناوری در توسعه صنعتی کشور اشاره کرد و گفت: براساس ماده 31 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور،‌ تمامی واحدهای تولیدی که فروش سالانه آنها بیش از 500 میلیون تومان است می‌توانند 10 درصد از مالیاتی که به دولت پرداخت می‌کنند را بجای پرداخت به دولت می‌توانند به یک دانشگاه یا مراکز پژوهشی تخصیص بدهند تا روی پروژه‌ها کار کنند.

توفیق همچنین افزود: براساس ماده 35 این قانون تمام معادن می‌توانند 10 درصد از حقوق دولتی که باید پرداخت کنند را در اختیار دانشگاه و مراکز پژوهشی قرار دهند تا در ارتباط با  بخش معدن و فرآوری مواد معدنی  به کار گرفته شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: در ماده 4 همین قانون نیز تصریح شده که هر واحد تولیدی و مرکز تحقیق و توسعه اگر کار تحقیقاتی انجام دهد و فعالیت پژوهشی انجام دهد که منجر به کار خاص و پژوهشی شود دولت 50 درص هزینه‌های آن را تقبل می‌کند.

به گفته توفیق در ماده 44 این قانون نیز به تشکیل صندوق‌های غیردولتی،‌ پژوهشی و فناوری  اشاره کرد و پیش‌بینی شده  که این صندوق‌ها می‌توانند وام داده و ضمانت‌نامه صادر کنند و تمامی فعالیت‌هایی که صندوق‌های حمایتی انجام می‌دهند را به عهده بگیرند.

وی در ادامه به دیگر ایده‌ها و طرح‌های وزارتخانه در راستای توسعه و حمایت از آموزش، ‌پژوهش و فناوری اشاره کرد و افزود:‌ اجرای  طرح‌های پسادکتری صنعتی و ‌فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در بنگاه‌های اقتصادی داخلی  از طرح‌هایی است که با اجرای آنها پیش‌بینی می‌کنیم تاثیرات بسزایی در هرچه تنگاتنگ‌تر کردن،‌ تقویت و توسعه  ارتباط صنعت و دانشگاه داشته باشد.

به گفته وی؛‌ ایجاد فرصت مطالعاتی داخلی این امکان را فراهم خواهد کرد تا استادان دانشگاه به جای اینکه به خارج از کشور بروند در واحدهای صنعتی در داخل به مدت یک سال  مشغول بکار شوند و حقوقی که از دانشگاه دریافت می‌کنند معادل همان را از بخش صنعت دریافت کنند تا علاوه بر اینکه منفعت کسب تبادل اطلاعات و تجربیات متوجه فرد می‌شود آثار آن بر جامعه نیز نمود پیدا کند.

توفیق ادامه داد: ضمن اینکه این امکان فراهم شده تا استاد مربوطه بتواند یکماه پایان‌خدمت خود را به خارج از کشور رفته و از تجربیات و اطلاعات آنها نیز بی‌بهره نماند.

به گفته معاون وزیر صنعت،‌معدن و تجارت تا کنون در این خصوص 14 ارتباط بین استادان و بخش صنعت فراهم و قرار داد آنها بسته شده و در حال حاضر مشغول به کار هستند  و تا پایان سال نیز هدف‌گذاری ما بالغ بر 100 ارتباط است که پیش‌بینی می‌کنیم بخش قابل توجهی از آنها تحقق پیدا کند.

وی همچنین از طرح پسا دکتری صنعتی به عنوان دیگر طرح ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت حمایت از آموزش و پژوهش نام برد و افزود:  این طرح  با هدف انتقال یافته‌های جدید دانش و فناوری، ارتقای توان فنی و مهندسی،‌ ارتقای توانمندی‌های حرفه‌ای،‌ کسب مهارت و تجربه عملی فارغ‌التحصیلان دکتری صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: براساس این طرح هر شخصی قبل از اینکه بخواهد به استادی منصوب شود باید قبل از ورود به دانشگاه یکسال در بخش صنعت خدمت کرده و با مسائل و مشکلات آشنا شده و آموخته‌های خود را با شرایط موجود تطبیق دهد که تاثیر بسزایی در ارتقای بار علمی و عملی استادان خواهد داشت.

توفیق در این باره متذکر شد: برای امسال 50 متقاضی ورود به دانشگاه که قرار است در جایگاه استادی قرار بگیرند پیش‌بینی شده که تاکنون 18 مورد آنها تحقیق پیدا کرده است.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیرصنعت، معدن و تجارت در ادامه به طرح دیگری که از سوی وزارتخانه مطرح شده اشاره کرد و گفت:  مشاوره مادر برای صنایع نیز از موضوعاتی است که طی هفته آینده با تعدادی از صنایع و دانشگاهیان بزرگ پیرامون چگونگی آن جلسه  داریم و اطلاعات دقیق تر آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به برنامه اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است  افزود: یکی از موضوعات مطرح شده در آن،‌ برنامه ملی اقتصاد دانش‌بنیان است که متولی آن وزارتخانه است و این معاونت کارگزاری آن را بر عهده گرفته و اقدامات مطالعاتی آن در دست انجام است.

دکتر توفیق در ادامه سخنان خود به پیشنهادات برای تدوین بودجه سال 95 در بخش آموزش،‌پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت: تخصیص 500 میلیون دلار از حساب ذخیره ارزی برای تحقیق و پژوهش یکی از پیشنهادات مطرح شده ما برای بودجه سال 95 است.

وی همچنین با بیان اینکه برای تقویت پژوهش و فناوری نیازمند حمایت هستیم تصریح کرد: یکی  دیگر از پیشنهادات آن است که کالاهای لوکسی که وارد کشور می‌شوند 1درصد ارزش واردات کالاها و محصولاتی که دستگاه‌های دولتی وارد می‌کنند صرف آموزش،‌ دانش فنی و اقدامات تحقیقاتی شود.

وی همچنین پیشنهاد کرد؛‌1درصد کل اعتبارات هر دستگاه دولتی به آموزش،‌ پژوهش و فناوری اختصاص پیدا کند.

درآمیختن علم ودانش با نوآوری و فناوری برای رسیدن به محصول اقتصادی

همچنین مهندس محمدرضا نعمت‌زاده در مراسم افتتاحیه این جشنواره،‌ با تاکید بر درآمیختن علم ودانش با نوآوری و فناوری تصریح کرد: برای رسیدن به علم و محصول اقتصادی و تجاری سازی محصولات ، ناگزیر به این اقدام هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ضعف‌های موجود  در کشور در زمینه تجاری‌سازی گفت: با وجود تمام پژوهش‌ها و نیروی انسانی متخصص که در بخش صنعت و معدن اما هنوز نتوانسته‌ایم از همه پتانسیل‌ها استفاده کنیم و در این بین مشارکت صنعت و دانشگاه تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه صنعت و دانشگاه باید بیش از پیش همکاری و مشارکت خود را تنگ‌تر کنند، افزود: در صورتیکه صنعت مشارکت و همراهی خود را با دانشگاه و دانشگاهیان کم رنگ کند بیشترین ضرر متوجه خودش خواهد بود از این رو ضروری است تا در راستای تعامل و ارتباطات هر چه بیشتر این دو تلاش کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در شرایط فعلی باید علاوه بر اهمیت به صنایع کشور آنها را نیز به سمت علوم دانش بنیان سوق داد .

وی در ادامه با اشاره به اقداماتی که از ابتدای آغاز دولت یازدهم در خصوص همکاری با صاحبنظران و دانشگاهیان صورت گرفته، تصریح کرد: یکی از اقدامات،‌ اجرای طرح  فرصت‌های مطالعاتی که اساتید و کادر علمی دانشگاه‌ها به جای اینکه بخواهند برای استفاده از فرصت مطالعاتی به خارج از کشور بروند، با مراکز تولیدی و صنعتی داخلی همکاری کنند.

به گفته وی دستورالعمل این طرح تدوین شده تا حضور و نقش مراکز تولیدی و صنعتی و ارتباط اساتید دانشگاهی هر چه بیشتر شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه برای رفع خلاء نوآوری، خلاقیت و تحقیق و توسعه نیازمند کمک دانشگاهیان هستیم یادآور شد: یکی دیگر از اقداماتی که در این مدت در پی انجام مراحل نهایی آن هستیم اجرای طرح پسادکترای صنعتی که دستورالعمل آن نیز تهیه شده و به صورت آزمایشی نیز آغاز گردیده که امیدواریم تأثیرات لازم را در این خصوص شاهد باشیم.

نعمت‌زاده همچنین به راه‌اندازی شهرک‌های تخصصی فنآوری در کنار پارک‌های علم و فنآوری اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز چندین نمونه فعال در مراکز استان‌ها آغاز به کار کرده‌اند که امیدواریم با همراهی دانشگاه‌ها توسعه پیدا کند.

 

 

 

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :