رویکرد ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی 4 اسفند ماه امسال

۱۲ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۶ کد : ۲۲۴۸۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۸۲
رویکرد ژئومتیکس در سه بخش ژئوفیزیک هوایی، دورسنجی و سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) همزمان با سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رویکرد ژئومتیکس در سه بخش ژئوفیزیک هوایی، دورسنجی و سیستم اطلاعات جغرافیایی  (GIS) همزمان با سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین برگزار خواهد شد.
بر اساس این گزارش، دبیر علمی رویکرد ژئومتیکس با بیان این‌که
گردهمائی امسال با تاکید بر موضوع ریزگردها برگزار می‌شود، گفت: ارتباط موضوع ریزگرد با بحث اکتشافات ژئوفیزیک هوائی بصورت غیرمستقیم است و  بطور کلی انتخاب و اعلام این رویکرد به شرکت‌کنندگان گردهمائی، می‌تواند گام مهمی برای شناخت بیشتر زمینه‌های کاربردی ژئوفیزیک هوائی و همچنین کابردهای پنهان آن در موضوع ریزگردها باشد.
خانم
مهندس شهیندخت ابوالمعالی موضوع ریزگردها را با شناخت ساختارهای زمین‌شناسی سطحی، پدیده خشکسالی و از بین رفتن پوشش گیاهی و کم‌آبی مرتبط عنوان کرد و افزود: از آنجا که ژئوفیزیک هوائی یکی از روش‌های قدرتمند برای شناسائی ساختارهای زمین‌شناسی اعم از سطحی و عمقی و همچنین بعنوان ابزار پایه برای اکتشافات آب محسوب می‌شود لذا به کمک  ژئوفیزیک هوائی امکان کمک به توسعه این رویکرد قطعا امکان‌پذیر خواهد بود.
وی از
سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) به عنوان یکی دیگر از شاخه‌های رویکرد ژئومتیکس یاد کرد و گفت: این دانش در شاخه‌های مختلف علوم زمین کاربردهای فراوانی دارد و با فراهم کردن امکانات نمایش و تجزیه وتحلیل داده‌های مختلف با یکدیگر، یک زمین‌شناس را قادر به انجام کار با داده‌های گوناگون بطور بسیار وسیع‌تر و دقیق‌تر می‌کند.
به گفته خانم ابوالمعالی
مهمترین هدف سیستم اطلاعات جغرافیایی تلفیق داده‌های مکانی و ارزیابی نهایی آنها است، به شکلی که سیستم اطلاعات مکانی امکان استفاده از روش‌های مختلف ترکیب و تفسیر داده‌ها و به نقشه در آوردن متغیرهای جدید را فراهم می‌آورد که از آنها می‌توان در تهیه مطالعات زمین‌شناسی، مخاطرات، ژئومورفولوژی، پهنه‌بندی و پتانسیل مواد معدنی‌و... بهره جست.
در ادامه دبیر علمی رویکرد ژئومتیکس ضمن اشاره به اهمیت دانش دورسنجی به عنوان یکی دیگر از بخش‌های مهم ژئومتیکس اشاره کرد و گفت: این بخش به عنوان
یک لایه اطلاعاتی مهم در پروژه‌های ملی و استراتژیک مانند بحث ریزگردها، بررسی و پایش وضعیت دریاچه‌ها و تالاب‌های سراسر کشور به کمک تصاویرماهواره‌ای، بررسی و شناسائی منابع آب آشامیدنی در پهنه‌های کارستی محسوب می‌شود.
این کارشناس مسئول یادآور شد:
با توجه به مطرح بودن موضوع مهم اقتصاد مقاومتی در زمینه اکتشاف معادن و پی‌جوئی نقاط امیدبخش معدنی استفاده از تصاویر ماهواره‌ای از لحاظ صرفه‌جوئی در هزینه‌‌ها و زمان اکتشاف معادن و مطالعات گوناگون زمین‌شناسی در ضمن صحت و دقت اطلاعات می‌تواند از مفیدترین لایه‌های اطلاعاتی باشد.
به گفته خانم ابوالمعالی؛ علم سنجش از دور تحول بزرگی در زمینه علوم زمین از جمله اکتشاف، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی، مخاطرات زیست محیط مانند زلزله، فرونشست زمین، ریزگردها به کمک فن‌آوری‌های پیشرفته نرم‌افزاری ایجادکرده است
دبیر علمی رویکرد ژئومتیکس ضمن ابراز امیدواری از توجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای برداشتن گام‌های جدید برای پایه‌گذاری فعالیت‌های زمین‌شناسی، اکتشافی و معدنی با توجه به مسایل زیست‌محیطی در همه زمینه‌ها  تاکید کرد: پیشتاز بودن سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در انجام فعالیت‌های سبز و کمک به حل مشکلات زیست‌محیطی و روز کشور بسیار شایسته و قابل تقدیر است و میزان تاثیرگذاری این فعالیت‌ها بر جامعه با میزان سطح همکاری این مجموعه با دانشگاه‌ها و همچنین اطلاع‌رسانی درخور توجه از فعالیت‌های و اقدامات انجام شده است.
یادآور می‌شود، خانم
لیلی فتح‌الله پور به عنوان دبیر اجرایی رویکرد ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی از سوی دبیرخانه سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین انتخاب و معرفی شده است.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :