نشست علوم گوهر همزمان با سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین

۱۹ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۷:۴۵ کد : ۲۲۴۸۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۵۱
لوم گوهر همزمان با سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین 4 اسفند...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رویکرد علوم گوهر همزمان با سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین اسفند ماه امسال برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش، دبیر علمی رویکرد علوم گوهر با بیان این‌که اهمیت گوهرها، در اشتغال و رونق اقتصادی بر کسی پوشیده نیست، گفت: این صنعت در ایران جوان بوده و نیازمند تعامل بخش های دولتی و خصوصی در آموزش نظری و عملی، فعالیت‌های مطالعاتی، اکتشافی و بازرگانی و تعیین استراتژی راهبردی مناسب در برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت است.

به گفته خانم فریده باقری، رویکرد علوم گوهر امسال سومین بار است که همزمان با گردهمایی برگزار می‌شود و محورهای رویکرد امسال شامل زمین‌شناسی و معدن، گوهرشناسی و استانداردها، آموزش، صنعت و تولید و تجارت و کارآفرینی است.

وی با اشاره به این‌که پتانسیل‌های گوهری(قیمتی و نیمه‌قیمتی) موجود در کشور به صورت پراکنده وجود دارند، یادآور شد:  این رویکرد مختص ناحیه خاصی نبوده و گستره وسیعی را در کشور شامل می‌شود.

دبیر علمی رویکرد علوم گوهر با بیان این‌که شناخت گوهرها و روش‌های اکتشافی، استخراج و فرآوری  آنها که منجر به کارآفرینی و ارزش افزوده در اقتصاد شده از دیر باز مورد توجه بوده، خاطرنشان کرد: در کشور ما نیز معدن و معدنکاری گوهرها به لحاظ استفاده محدود این مواد معدنی در بازار مصرف، به‌طور عمده تهیه و جمع‌آوری سنگ‌های خام به روش بیابان‌گردی و سنگ‌جوری بوده است.

باقری تاکید کرد: به لحاظ این که علم گوهرشناسی یکی از شاخه‌های تخصصی علوم‌زمین (کانی‌شناسی) است، با برگزاری این نوع همایش‌ها وکارگاه‌های مرتبط می‌توان زمینه تبادل اثر بخش اطلاعات  بین مراکز علمی- پژوهشی و صنعتی را فراهم کرد.

یادآور می‌شود، خانم لیلا عباسی نیز به عنوان دبیر اجرایی رویکرد علوم گوهر از سوی دبیرخانه سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین انتخاب و معرفی شده است.

سی و چهارمین دوره ازگردهمایی ملی علوم‌زمین و دومین دوره کنگره بین‌المللی تحت عنوان "سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین" با حضور و همکاری سازمان­‌ها، مؤسسات و دانشگاه­‌های کشورهای صاحب‌نام در عرصه علوم زمین، کشورهای منطقه آسیای میانه و حوزه کشورهای عضو سازمان همکاری­‌های اقتصادی (اکو) و دانشگاه‌ها، مؤسسات داخلی ذیربط با علوم زمین در سراسر کشور و همچنین نهادها و ارگان‌­های اجرایی کشور و نیز شرکت­‌ها و مجموعه­‌های مرتبط با فعالیت‌های زمین‌شناسی و معدن  3 لغایت 5 اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

 

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :