ظرفیت حداقل ۱۰ تن طلا و 4 میلیارد تن کانسنگ مس پورفیری در کمربند ارومیه-دختر

۲۱ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۵:۱۷ کد : ۲۲۴۸۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۷۲
در کمربند ارومیه-دختر ظرفیت حداقل ۱۰ تن طلا و 4 میلیارد تن کانسنگ مس پورفیری همراه با مولیبدن...
معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: در کمربند ارومیه-دختر ظرفیت حداقل ۱۰ تن طلا و 4 میلیارد تن کانسنگ مس پورفیری همراه با مولیبدن وجود دارد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اکتشاف این سازمان با بیان این‌که در کمربند ارومیه-دختر ظرفیت 10 تن طلا همراه با 4 میلیارد تن مس پورفیری وجود دارد، گفت: محورهای طلاخیز بسیاری در ایران همچون کمربندی سنندج سیرجان و ارومیه دختر وجود دارد.
به گفنه بهروز برنا، در دنیا 20 درصد از طلایی که به دست می‌آید، از ذخایر مس تیپ پورفیری است که در این حوزه اقدامات خوبی در ایران انجام شده است.
وی همچنین از شناسایی بیش از هزار محدوده طلادار در کشور خبر داد و افزود: حدود 100 مورد آن در نخستین اولویت قرار دارد و همچنین اقداماتی در راستای شناسایی بیشتر مناطق طلادار صورت گرفته است.
برنا ادامه داد: یک طرح اکتشاف سراسری در سال 1377 صورت گرفت که در این طرح، تمام اکتشافات موضوعی نیز در دل آن قرار داشتند که به مساله‌ طلا نیز به صورت خاص توجه شد.
معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه‌ اکتشاف گفت: هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که در امر اکتشاف کارها در کشورش به اتمام رسیده و با توجه به اقداماتی که در سال‌های اخیر در حوزه اکتشاف صورت گرفته می‌توان گفت که ایران نقش خوبی را در زمینه‌ اکتشاف داشته است.
وی اظهار کرد: در حال حاضر اکتشاف در مرحله پی‌جویی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در مقیاس 25 هزار صورت می‌گیرد که در مقایسه با شروع کار اطلاعات 16 برابر افزایش یافته است.
برنا ادامه داد: در بلوک سنگان حدود 12 هزار کیلومتر مربع کار مشترک با دیگر عوامل حاکمیتی به منظور اکتشاف انجام شده و تاکنون نیز ژئوفیزیک هوایی این منطقه تکمیل و بیش از 78 محدوده مشخص شده است.


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :