کارگاه‌های آموزشی کارشناسان وزارت معادن و پترولیوم افغانستان

۲۶ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۸:۱۳ کد : ۲۲۴۸۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۲۲
کارگاه‌های آموزشی کارشناسان وزارت معادن و پترولیوم جمهوری اسلامی افغانستان در اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق...
در آستانه برگزاری سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین،کارگاههای آموزشی کارشناسان وزارت معادن و پترولیوم جمهوری اسلامی افغانستان نیز در اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق طی مراسمی آغاز شد.
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل از اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق، در راستای توافقنامه مبادله شده دوجانبه آقای نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و آقای داود شاه صبا وزیر معادن و پترولیوم افغانستان، یک دوره کارگاه‌های آموزشی زمین‌شناسی و اکتشاف  به مدت ۱۵ روز در اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق (مشهد مقدس) انجام می‌شود.
در مراسم افتتاحیه این نشست که میهمانانی از کنسولگری افغانستان در مشهد و نمایندگانی از وزارت امورخارجه نمایندگی شمال شرق کشور و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و همچنین مدرسان دوره‌های آموزشی و روسای ادارت فنی و اجرایی حضور داشتند، دکتر طاهری مدیر کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال‌شرق در ابتدای مراسم ضمن تشریح فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشاف در منطقه شمال شرق، پیشرفت‌های اخیر سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را حاصل تلاش کارشناسان دانست و یادآور شد کارشناسان اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق دوره‌های مشابهی برای کارشناسان کشورهای سودان و تاجیکستان نیز برگزار کرده و تجربیات فنی خود را در کشورهای ونزوئلا و تاجیکستان نیز بصورت عملیاتی انجام داده‌اند.
دکتر طاهری، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این دوره برای کارشناسان کشور دوست، برادر و هم زبان افغانستان افزایش ارتباطات دوجانبه در زمینه‌های فنی و تخصصی را بسیار موثر دانست، مخصوصا کشوری مانند افغانستان که از نظر زمین‌شناسی نیز در بخش‌های غربی آن ادامه روند کانی‌زایی کانسارهای آهن منطقه شرق ایران است.
مهندس عزمی، دبیر علمی این کارگاه‌ها نیز به تشریح فعالیت‌های برون مرزی کارشناسان مرکز منطقه‌ای شمال شرق پرداخت و در ادامه آقایان محمدعلی صباح و عبدالغفور نیازی به نمایندگی از کارشناسان کشور افغانستان به ایراد سخن پرداخته و اهمیت این دوره‌ها را در انتقال تجربیات کارشناسان ایرانی موثر دانسته و ضمن اظهار خشنودی از برگزاری این کارگاه‌ها از مسئولان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال‌شرق که میزبان این کارگاه‌ها هستند؛ تشکر و قدردانی کردند.
آقای علیپور نماینده وزارت امور خارجه نمایندگی شمال شرق کشور نیز ضمن تشکر از اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق این مرکز را یکی از برجسته‌ترین دفاتر منطقه‌ای سازمان برشمرد. وی همچنین یادآور شد: در زمان خدمت وی در سفارت ایران در تاجیکستان شاهد فعالیت خوب و موثر کارشناسان این مرکز در بررسی‌های زمین‌شناسی واکتشافی کشور تاجیکستان بوده‌اند. آقای علیپور ادامه این همکاری‌ها را درآینده جهت تکمیل آموزش‌های تخصصی ضروری دانست.
دبیری علمی این کارگاه‌ها بر عهده مهندس عزمی و دبیری اجرایی بر عهده مهندس رکنی است.
برنامه‌های این کارگاه‌ها از ۴۵ روز قبل تدوین شده و مدرسان این دوره‌ها از کارشناسان با تجربه و زبده اداره‌کل منطقه شمال شرق است. همچنین برنامه بازدیدهای میدانی و بخش عملی این کارگاه ها با بازدید از چند منطقه اکتشافی و محدوده معدنی در حال کار، تکمیل خواهد شد.


کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :