معادن ایران فرصتی مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

۰۳ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۷:۰۴ کد : ۲۲۴۹۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۷
وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین که صبح امروز در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آغاز به کار کرد، گفت: ایران طی سال‌های اخیر نشان داد در صدد دستیابی به تعامل و استفاده از دانش و امکانات دیگر کشورهاست که مهمترین آن رسیدن به یک توافق برد _ برد که نشان داد با تعامل و همکاری به اهداف دست یافت.

محمدرضا نعمت‌زاده، با بیان این‌که  طی سال‌های اخیر ایران در بخش علمی تعامل و ارتباط مناسبی با دنیا داشته، یادآور شد: علم و دانش مختص یک کشور نیست و به کل بشریت تعلق دارد و دستیابی به آن  بستگی به صبر و تلاش هر کشور دارد.

وی با بیان اینکه امیدواریم از علم و دانش موجود در جهت افزایش رفاه مردم در ایران و کل دنیا بهره برداری شود، تصریح کرد: هرچه دانش ما نسبت به زمین و محیط اطراف ما بیشتر باشد می توانیم در جهت رفاه از آن استفاده کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از منابع معدنی به عنوان نعمات خدا دادی که تجدید پذیر هم نیست یاد کرد و گفت: کشور ما از لحاظ زمین شناسی، سرزمینی جدید و دارای 68 نوع ماده معدنی است و جزو 10 کشور برتر معدنی دنیا است.

نعمت زاده با بیان اینکه طی سالهای قبل از انقلاب اکتشافاتی از سوی شرکتهای داخلی و خارجی انجام شده، یادآور شد: این فعالیتها بعد از انقلاب هم ادامه داشته و شکل گیری بسیاری از معادن بزرگ فعلی نیز مرهون همین فعالیت هاست و این در حالی است که این فعالیتها و بهره برداری از معادن کشور کافی نبوده و فعالیت چند برابر را طلب میکند.

این مقام مسئول از معادن ایران به عنوان فرصتی مناسب برای حضور همه سرمایه گذاران داخلی و خارجی یاد کرد و گفت: از حضور همه همایت کامل میکنیم ضمن اینکه در بخش اکتشاف نیز برای حضور شرکتهای خارجی منعی وجود ندارد و می توانند در این بخش فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه بیشتر سرمایه‌گذاری ها در دیگر کشورها در معادن بزرگ مقیاس انجام میشود، خاطر نشان کرد سرمایه گذاری در کشور ما در معادن کوچک مقیاس است که برای رسیدن به معادن بزرگ مقیاس سعی کرده ایم مقیاس کارهای اکتشافی را بالاتر ببریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در گذشته حداکثر وسعت محدوده اکتشافی 40 کیلومتر مربع بوده، افزود: در حال حاضر با تعریف پهنه‌ها مقیاس بالاتر رفته و محدوده ها وسیع تر شده که با انجام عملیات اکتشافی و رسیدن به محدوده های امیدوار کننده پروانه های اکتشاف برای آنها صادر خواهد شد.

به گفته نعمت زاده،  با تهیه اطلاعات پایه از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اطلاعات حاصله در اختیار شرکت‌های معدنی قرار گرفته و عملا ریسک کارهای اکتشافی در کشور کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سال 92 عملیات ژئوفیزیک هوایی را سرعت داده و طی 9 ماه امسال نزدیک به 150 هزار کیلومتر خطی عملیات انجام داده، گفت: این در حالی طی 10 سال منتهی به سال 1392 در مجموع 220 هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی انجام شده بود.

این مقام مسئول با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای دی ماه امسال اقدام به آزادسازی 17 هزار محدوده اکتشافی بلوکه شده از طریق سامانه کاداستر کرده، افزود: هم اکنون 40 میلیارد تن انواع ذخیره معدنی در کشور وجود دارد و سالانه 400 میلیون تن مواد معدنی استخراج می شود که برای آن برنامه های بلند مدتی تدوین شده است .

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت بخش معدن رویکرد خوب و نقش خاصی در اقتصاد مقاومتی دارد و در دوره‌های تحریم به دلیل وجود ذخایر عظیم خدادادی معدنی کمترین آسیب را دیده و تنها آسیب این بخش در ناحیه تاخیر در تحول ماشین آلات معدنی بوده است.

نعمت‌زاده با بیان اینکه  حدود 30درصد بازار بورس را بخش معدن و صنایع معدنی به خود اختصاص داده، یادآور شد: در برنامه ششم توسعه این بخش دارای جایگاه خاصی است و این در حالی است که بین سال‌های 84 تا 92 بالغ بر 100 میلیون تن سنگ آهن از کشور صادر شد که ارزشی معادل 5 میلیارد دلار داشت.

وی با بیان اینکه بسیاری از مناطق معدنی به خاطر محدودیت‌های زیست محیطی مطالعه نشده باقیمانده، افزود: با هماهنگی این وزارتخانه مطالعات و تکمیل این اطلاعات در آن مناطق آغاز شده و در صدد تسریع آن هستیم.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان متولی امر اکتشافات ناحیه‌ای کشور که به خاطر  محدودیت های اعتباری نتوانسته به خوبی به وظایف خود عمل کند که بر همین اساس از سال گذشته از سرمایه گذاران بخش خصوصی در قالب واگذاری پهنه‌های مختلف اکتشافی دعوت شده است.


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :