در بخش مخاطرات طبیعی و منابع معدنی در رتبه بالای جهان قرار داریم

۰۳ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۸:۲۸ کد : ۲۲۴۹۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۷
به گفته رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهمترین چالش علوم زمین در قرن 21 گرمایش جهانی...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رییس این سازمان در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین که صبح امروز در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آغاز به کار کرد، با بیان اینکه مهمترین چالش علوم زمین در قرن 21 گرمایش جهانی است، گفت: تغییرات در گرمایش زمین طی هزارسال گذشته حدود 5 دهم بوده و این در حالی است که طی 15 سال اخیر با جهشی معادل با 5 درجه در بدترین شرایط مواجه شده است.

محمدتقی کره‌ای افزود: بر اساس پیش بینی های موجود تا سال 2100 با تغییرات گرمایشی معادل 5/2 درجه و در بدترین شرایط با 5 درجه مواجه خواهیم بود که مهمترین عامل آن تولید CO2 و آب شدن یخ و برف قطب شمال است.

وی با بیان اینکه گرمایش زمین باعث مهاجرت به سمت شمال در دنیا شده، یادآور شد: این موضوع برای برخی فرصت و برای برخی دیگر معضل محسوب می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران در کمربند خشک جهان قرار دارد، تصریح کرد: تغییرات اقلیمی کل دنیا و همچنین کشور ما را تحت تاثیر قرار داده و کمربند خشکی را به سوی خشک تر، شورتر و گرم‌تر شدن پیش می‌برد.

به گفته رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سال 1950 تا 2025 ایران به شدت  تحت تاثیر کمبود آب قرار گرفته و در نقشه جهانی کشورهای مواجه با کمبود آب ایران در مرکز قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه کمبود آب در کشورها معمولا همراه با وقوع سیلاب است، خاطرنشان کرد: متاسفانه بیشتر کشورهای کمربند خشکی جهان با این معضل مواجه هستند و این در حالی است که موضوع ریزگردها این پدیده‌ها بیش از بیش تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

کره‌ای با بیان اینکه در کشور ما فرصت ها و تهدیدها در کنار یکدیگر قرار دارند، افزود: از نظر منابع طبیعی و معدنی در سطح جهان در رتبه بالایی قرار داریم و این در حالی است که رتبه بالای ایران در بخش مخاطرات طبیعی و قرار گرفتن ایران در نقشه لرزه‌خیزی جهان نیز بسیار قابل تامل است.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن اشاره به نقشه راه علوم زمین که بسیاری از فرصت‌های پیش‌روی کشور را مشخص می‌کند، خاطرنشان کرد: ایران در کمربند فلزایی آلپ- هیمالیا قرار دارد که بر همین اساس  ذخایر معدنی کشورمان در کلاس جهانی و جایگاه مناسبی قرار دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بهره‌برداری از معادن پرعیار سطحی در همه جای دنیا را به عنوان بزرگترین چالش بخش معدن عنوان کرد و گفت: در حال حاضر به سمت اکتشاف معادن کم‌عیار سطحی و پرعیار عمقی پیش می‌رویم که دستیابی به این هدف به دانش روز جهانی نیاز دارد.

به گفته وی در آمریکا 224 متر، آفریقا 16 متر، آفریقای جنوبی 57 متر اکتشافات عمقی انجام می‌شود که بر همین اساس سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشروی به سوی اکتشاف کانسارهای عمیق تا عمق 100 متر است.

کره‌ای ضمن اشاره به حمایت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی خاطرنشان کرد: تا کنون بیش از 147 کیلومتر خطی پرواز ژئوفیزیک انجام شده که به طور یقین تا پایان سال بیشتر خواهد شد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه در گذشته فواصل پرواز حدود 7 کیلومتر بوده و این در حالی است که در حال حاضر به 250 متر ارتقا یافته است، گفت: دستیابی به این اطلاعات باعث جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی می‌شود که بر همین اساس پهنه‌های مطالعاتی به مزایده گذاشته شده و در اختیار سازمان‌های دولتی و بخش‌های خصوصی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی به کمک مطالعات موجود با ریسک و زمان کمتر به اکتشافات تکمیلی خواهند پرداخت، تصریح کرد: سال 83 مطالعات برای کل کشور با مقیاس 1 میلیونیوم برای 12 عنصر انجام شد و این در حالی است که اکنون همین مطالعات در مقیاس 1:100000 و با دقتی معادل 10 برابر برای 32 ماده معدنی در حال انجام است که به عنوان یک جهش بزرگ در بخش اکتشاف معادن محسوب می‌شود.

کره‌ای از موضوع ریزگرد به عنوان یکی از چالش‌های مهم کشور و محور اصلی  سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین، خاطر نشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وظیفه بررسی و شناسایی منشا ریزگردها به عهده دارد که اطلاعات به دست آمده را در اختیار نهادهای موظف قرار می‌دهد.

این مقام مسوول ضمن اشاره به اهتمام دولت فعلی جهت بررسی مخاطرات طبیعی و به خصوص معضلات پیش روی دریاچه ارومیه یادآورشد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سال 89 اعلام کرد که در صورت توجه نکردن به دریاچه ارومیه بازگشت به شرایط فعلی بسیار سخت خواهد بود که بر همین اساس سیاست فعلی ما حفظ وضع موجود است که خوشبختانه دولت در این زمینه کار بسیار بزرگی انجام داده است.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بررسی و شناسایی مناطق دارای پتانسیل کارستی را به عنوان یکی از اهداف پیش‌روی سازمان متبوع خود عنوان کرد و گفت: امیدواریم تا پایان سال مطالعات ژئوفیزیک زمینی، ایزوتوپی و حفاری‌ها  به نتیجه برسد و در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان ضمن تشکر از حمایت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت از مجموعه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یادآور شد: علی رغم بسیاری از محدودیت‌ها توانسته‌ایم نقشه های زمین‌شناسی مورد تعهد خود را تهیه کنیم.

گفتنی‌ست، سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین صبح امروز در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آغاز به کار کرد و تا 5 اسفند میزبان علاقه‌مندان عرصه علوم زمین کشور خواهد بود.

همچنین جلسات تخصصی، کارگاه‌های آموزشی  و نمایشگاه سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین‌المللی تخصصی علوم زمین نیز برپا خواهد بود.

خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :