اطلاعات پایه زمین‌شناسی در ایران به روز و دقیق است

۰۹ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۸:۵۶ کد : ۲۲۵۰۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۴
به گفته معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اطلاعات پایه زمین‌شناسی در ایران به روز و دقیق است

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون زمین‌شناسی این سازمان گفت: اطلاعات پایه زمین‌شناسی در ایران دقیق و به روز است و مبنایی برای اجرای طرح‌های بزرگ است.

دکتر جلیل قلمقاش خاطرنشان کرد: با استفاده از همین اطلاعات روز به روز بر شمار پروژه‌های بزرگ کشور در امور زیربنایی و همچنین اکتشاف معادن افزوده می‌شود.

وی مدت زمان تولید اطلاعات پایه زمین‌شناسی با حجم فعلی درکشور را بیش از 50 سال ارزیابی کرد و گفت: طرح‌های بزرگی چون انتقال آب از دریاهای پیرامونی به مناطق مرکزی کشور با اتکا به اطلاعات دقیق زمین‌شناسی در ایران قابلیت اجرا پیدا می‌کنند.

قلمقاش تصریح کرد: بدون بهره‌گیری از اطلاعات پایه زمین‌شناسی اجرای طرح‌های عمرانی بویژه در بخش زیربنایی مانند آب، برق و گاز غیرممکن است. 

معاون زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یادآوری کرد: با رشد جمعیت و بالطبع افزایش نیازهای جامعه، دستیابی به پتانسیل‌های اقتصادی مواد معدنی از یک سو و پیشگیری و کاهش مخاطرات و بلایای طبیعی و ایجاد محیط زیست ایمن و پاک از سوی دیگر مطرح می‌شود که نیاز اولیة آن وجود نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی است.

یادآور می‌شود؛ این نقشه‌ها که با استفاده از دانش و فناوری‌های روز تهیه می‌شود دارای اطلاعات در باره زمینه جنس زمین، مواد معدنی و ساختار زمین هستند که برای مسئولان، برنامه‌ریزان، طراحان و مجریان طرح‌های عمرانی ارزشمند و حیاتی هستند.

در این راستا سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس یک‌بیست‌و پنج هزارم را پس از اتمام بررسی‌ها در مقیاس یک‌دویست و پنجاه هزارم و یکصدهزارم در دستور کار خود قرار داده است.

بر اساس استاندارد‌های جهانی، ارزش نقشه‌های زمین شناسی حدود ده درصد اعتبار پروژه‌های عمرانی است.

نقشه‌های زمین‌شناسی یک‌بیست‌و پنج هزارم با بهره‌گیری از  اطلاعات ماهواره‌ای مناسب و نقشه‌های توپوگرافی یک‌بیست‌و پنج هزارم با برداشت‌های دقیق‌ صحرایی و استانداردهای مناسب و کاربردی و به صورت یک بسته رقومی تهیه می‌شوند.

گفتنی‌ست؛ لایه‌های نقشه‌های کاربردی یک‌بیست‌وپنج‌هزارم شامل نقشه‌های زمین‌شناسی عمومی، زمین‌شناسی مهندسی، زمین‌شناسی زیست‌محیطی، مخاطرات زمین‌شناختی، زمین‌ریخت‌شناسی مهندسی و زمین‌شناسی اقتصادی می‌شود.


کلید واژه ها: تهران


نظر شما :