نقشه لرزه زمین‌ساخت ایران تهیه شد

۱۶ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۰ کد : ۲۲۵۰۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۷۴
نقشه لرزه زمین‌ساخت ایران به همت کارشناسان گروه لرزه ‌زمین‌ساخت و زلزه‌شناسی...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نقشه لرزه زمین‌ساخت ایران به همت کارشناسان گروه لرزه ‌زمین‌ساخت و زلزه‌شناسی این سازمان تهیه شد.
هدف از تهیه نقشه لرزه‌ زمین‌ساخت شناخت بهتر  همبستگی مکانی داده‌های زمین‌شناختی و زلزله‌شناختی عنوان شده است که تحلیل هر چه بهتر از خطر زمینلرزه وابسته به شناخت کافی از این همبستگی و مقایسه و تفسیر اسلوب‌دار لایه‌های اطلاعاتی نقشه لرزه زمین‌ساخت است.
براساس این گزارش، پروژه پایگاه اطلاعاتی لرزه زمین‌ساخت ایران،که نقشه حاضر یکی ازخروجی‌های آن است، با هدف تحلیل خطر پهنه ایرانزمین، ارائه مدل لرزه زمین‌ساخت کشورو کمک در کاهش خسارت ناشی از زمین‌لرزه‌ها و نیل به سوی توسعه هر چه پایدارتر تعریف شده است.
نقشه لرزه زمین‌ساخت ایران ویژگی‌های لرزه‌خیزی، گسل‌های فعال، تنش و واتنش منطقه‌ای و نرخ‌های جابجایی و لغزش گسل‌ را نشان می‌دهد که برای برآورد تحلیل خطر زمینلرزه در گستره ایرانزمین دارای اهمیت فراوان است. ساختار و جنبش‌شناختی پوشش رسوبی و پوسته شکننده از دیگر اطلاعات مهم برای مدل لرزه زمین‌ساختی و تحلیل خطر هستند که  به طور نسبی برای پهنه ایرانزمین ناشناخته باقی مانده است. نقشه تحلیل خطر زمینلرزه ایران به شکل جداگانه تهیه و منتشر خواهد شد.
یادآور می‌شود؛ آقایان و خانم‌ها بهنام اویسی، محمد صادقی، رضا علیخانزاده، نیره صبور و دنیا هیبتی از کارشناسان گروه لرزه ‌زمین‌ساخت و زلزه‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور این نقشه تلفیقی را تهیه کرده‌اند.

خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :