فعالیت بی‌نظیر ژئوپارک قشم طی یک سال گذشته

۲۵ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۸ کد : ۲۲۵۰۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۳
جم برنامه‌ها و اقدام‌های یک سال اخیر ژئوپارک قشم نسبت به سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده وسطح پرونده این ژئوپارک برای ثبت در شبکه جهانی ژئوپارک‌ها...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رئیس بخش میراث زمین شناختی و  ژئوتوریسم این سازمان گفت: حجم برنامه‌ها و اقدام‌های یک سال اخیر ژئوپارک قشم نسبت به سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده و سطح پرونده این ژئوپارک برای ثبت در شبکه جهانی ژئوپارک‌ها بسیار بالا است.

علیرضا امری‌کاظمی افزود: اقدام‌های انجام شده در سال‌های گذشته با برنامه‌ها و عملیات عمرانی یک سال اخیر ژئوپارک قشم قابل مقایسه نیست و با مدیریت صحیح در این بخش، امیدواریم هر چه زودتر شاهد ثبت جهانی ژئوپارک قشم در فهرست جهانی یونسکو باشیم.

وی همچنین فلسفه و هدف ژئوپارک را ارتقای سطح زندگی مردم محلی و حفاظت از میراث زمین شناختی، طبیعی و فرهنگی دانست و گفت: اگر جامعه محلی در برنامه‌های ژئوپارک مشارکت نداشته باشند و از مزایای این طرح بهره نبرند، ژئوپارک به فلسفه وجودی خود دست نیافته است.

امری‌کاظمی درگیرکردن جامعه محلی با برنامه‌های ژئوپارک قشم را از ویژگی‌های بارز این ژئوپارک برشمرد و افزود: انجام دوره‌های آموزشی بلد بومی، انتخاب و تائید همیاران ژئوپارک و ایجاد رستوران‌ها و اقامتگاه‌های محلی، گامی مهم در جهت بهره‌مندی جامعه محلی و رضایت گردشگران در این حوزه به شمار می‌رود.
وی،  ایجاد «ژئوپرداکت» (محصولات مرتبط با ژئوپارک) را از نکات برجسته و اقدامات موثر ژئوپارک قشم در زمینه تولید، بسته‌بندی سوغات، توانمندسازی جوامع محلی و احیای فرهنگ بومی خلیج فارس ارزیابی کرد و گفت: استفاده از نمادهای طبیعی و زمین شناختی در تولیدات محلی می‌تواند زمینه‌ای برای درآمدزایی مردم محلی و معرفی جاذبههای طبیعی و فرهنگی جزیره  به مخاطبان و گردشگران باشد.
رئیس بخش ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اجرای برنامه‌های آموزشی ویژه کودکان و نوجوانان را یکی دیگر از فعالیت های تاثیرگذار دانست و افزود: 15 مدرسه منتخب ژئوپارک قشم، با مفاهیم اولیه علوم زمین، ژئوپارک و حفاظت از ژئوسایت ها آشنا شده‌اند و در مرحله بعد معلمان آموزش‌های لازم را دریافت می‌کنند تا بتوانند به طیف گسترده ای از دانش آموزان انتقال دهند.
در پایان امری کاظمی ضمن تشریح برنامه های توسعه ژئوسایت ها، از تهیه و تدوین متون تفسیری برای تابلوهای اطلاعاتی سایت ها و انتشارات وابسته خبر داد و این امر را یکی از مهمترین فعالیت های ژئوپارک قشم دانست.
رئیس شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو:
ژئوپارک قشم در مسیر ثبت جهانی در یونسکو گام برمیدارد
رئیس شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو که چندی پیش مهمان کارشناسان بخش ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بود با بیان این‌که ژئوپارک قشم گام‌های مثبتی در جهت پیوستن به شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو برداشته  و امیدوارم در این عرصه موفق شود، در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، گفت:  بازدید اولیه ما از ژئوپارک قشم، حاکی از پیشرفت‌های چشمگیر این ژئوپارک در مسیر جهانی شدن دارد و امیدوارم این مهم محقق شود.
پروفسور پاتریک مک‌کیور(Patrick McKeever)  با بیان این‌که درخواست قشم برای بازگشت دوباره به شبکه جهانی ژئوپارک‌ها در دست بررسی است، ادامه داد: مرحله نخست این فرایند با قبول درخواست ژئوپارک قشم با موفقیت آغاز شده و در مرحله بعد کارشناسان یونسکو دستاوردها و ظرفیت‌های ژئوسایت‌های قشم را به صورت میدانی ارزیابی می‌کنند.
وی با بیان این‌که تغییرات مثبت ژئوپارک قشم نسبت به گذشته در همان نگاه نخست نیز مشهود است، گفت: این تغییرات در جامعه محلی درگیر با ژئوپارک قشم نیز ملموس است و می‌توان آن را دستاوردی مهم برای پیوستن به شبکه جهانی ارزیابی کرد.
مک‌کیور نخستین و مهم‌ترین گام برای پیوستن یک ژئوپارک به شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو را انگیزه مسئولان و مدیران منطقه دانست و افزود: تجربه 16 ساله من در این زمینه نشان می‌دهد که برخی ژئوپارک‌های ضعیف با مدیریت قوی توانسته‌اند به جایگاه ارزشمندی در این شبکه دست یابند.
رئیس شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو با بیان این‌که درخواست جهانی شدن ژئوپارک قشم یکی از 17 درخواستی است که امسال در این نهاد تایید شده، تاکید کرد: در این ارتباط هرچند ممکن است برخی ژئوپارک‌ها مولفه‌های برجسته و شاخص زمین‌شناسی نداشته باشند، اما چرخه مدیریت، برنامه اقتصادی و فرایندهای خوبی برای جامعه محلی ارایه کرده‌اند.
وی مهم‌ترین توصیه خود به مسئولان ژئوپارک قشم را ادامه مسیر کنونی اعلام کرد و گفت: ژئوپارک قشم فرایند و چشم‌انداز خوبی به ویژه در حوزه مشارکت جامعه محلی در برنامه‌های خود تعریف کرده است.
مک‌کیور با بیان این‌که در صورت پیوستن ژئوپارک قشم به شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو، چهار سال دیگر بازرسی‌های سختگیرانه‌تری از این ژئوپارک انجام می‌شود، افزود: این سیاست با هدف تداوم برنامه‌های ژئوپارک قشم انجام می‌شود و بر ادامه پیشرفت‌ها تاکید دارد.
وی یادآوری کرد: در حقیقت ارزیابی‌ها و کنترل‌های شبکه جهانی ژئوپارک یونسکو بسیار سختگیرانه‌تر از دیگر بخش‌های یونسکو همچون ارزیابی از سایت‌های میراث جهانی و ذخیره‌گاه‌های زیست کره است.
افزایش تاثیر اقتصادی ژئوپارک بر اقتصاد جامعه محلی
رئیس شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو با تاکید بر اینکه تاثیر اقتصادی ژئوپارک‌ها بر اقتصاد جوامع محلی باید افزایش یابد، گفت: در این ارتباط چند کشور اروپایی گزارش‌هایی مبنی بر تاثیر اقتصادی برند ژئوپارک یونسکو بر اقتصاد منطقه‌ای و نقش آن در توسعه پایدار اقتصاد جوامع محلی منتشر کرده‌اند و این موضوع به عنوان محور اصلی برنامه‌های این نهاد دنبال می‌شود.
وی ادامه داد: استفاده از لوگوی ژئوپارک یونسکو به عنوان مولفه‌ای تاثیر‌گذار در حوزه‌های اشتغال و رشد اقتصادی جوامع محلی شناخته می‌شود و می‌توان از این ظرفیت برای توسعه این قشر بهره برد.
ژئوپارک قشم مرکز منطقه‌ای ژئوپارک‌های خاورمیانه شود
رئیس شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو گفت: امیدوارم در صورت تائید پرونده ژئوپارک قشم در شبکه جهانی، این جزیره به عنوان مرکز منطقه‌ای ژئوپارک‌ها ایفای نقش کند و میزبان دوره‌های آموزشی برای کشورهای همسایه باشد.
وی اضافه کرد: در منطقه خاورمیانه از 2 کشور ایران و لبنان درخواست پیوستن به شبکه جهانی ژئوپارک‌ها دریافت کرده‌ایم و به زودی درخواست‌هایی از کشورهای تاجیکستان، ارمنستان، ازبکستان و آذربایجان به این نهاد ارسال می‌شود.
مک‌کیور با بیان این‌که شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو شامل 120 عضو از 33 کشور جهان است که همواره در حال تبادل اطلاعات و همکاری هستند، افزود: فعالیت در این شبکه یک مسیر دو طرفه است و علاوه بر کسب تجربه‌های دیگران، باید به دنبال آموزش و انتقال دستاوردهای هر ژئوپارک به دیگر مناطق بود.
وی با بیان این‌که یکی از مسئولیت‌های شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو، حمایت کردن از مناطقی است که درخواست پیوستن به این مجموعه را داده‌اند، اظهار کرد: به طور مثال در دی ماه گذشته کارگاه آموزشی در چین برگزار شد و مشابه این رویداد در اردیبهشت سال آتی در کره جنوبی محقق می‌شود و کشورهای همسایه از آموزش‌های این کارگاه‌های آموزشی بهره می‌برند.
انتخاب ارزیاب‌های ژئوپارک قشم توسط یونسکو
رئیس شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو با اشاره به فرایند پیوستن مجدد ژئوپارک قشم به شبکه جهانی ژئوپارک‌ها، گفت: هفته آینده ارزیاب‌های ژئوپارک قشم انتخاب و در حد فاصل اردیبهشت تا مرداد سال آینده برای بازرسی به این جزیره سفر می‌کنند.
وی با بیان این‌که در مرحله نخست پرونده ژئوپارک قشم پذیرفته شده، افزود: در حال حاضر منتظر پاسخ اتحادیه بین‌المللی علوم‌زمین هستیم تا ظرفیت‌های زمین‌شناختی ژئوپارک قشم را تایید کنند.
مک‌کیور مدت بازرسی از پیشرفت‌های ژئوپارک قشم را حداقل سه روز اعلام و اضافه کرد: باید در این مدت تمام فعالیت‌های حفاظتی، اقتصادی، آموزشی، صنایع‌دستی و دیگر جزئیات مرتبط با ژئوپارک‌ به بازرسان یونسکو ارایه شود.
وی ادامه داد: در درجه نخست این بازرس‌ها یک سری پیشنهادها به مسئولان ژئوپارک قشم ارایه می‌کنند و پس از ترک قشم گزارشی در خصوص وضعیت این منطقه به این نهاد ارایه می‌دهند و ما برای شورای برنامه بین‌المللی ژئوپارک‌ها (UGG) ارسال می‌کنیم.
مک‌کیور افزود: شهریور سال آتی نیز در انگلستان جلسه‌ای برای بررسی ارزیابی‌ها، برگزار می‌شود و بر اساس آن در خصوص قبول یا رد درخواست ژئوپارک‌ها تصمیم‌گیری می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که درخواست ژئوپارک قشم در شهریور سال آینده تائید شود، این پرونده برای شورای اجرایی یونسکو ارسال می‌شود و در آنجا تصمیم نهایی در این زمینه گرفته خواهد شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خبر داد:
فقط چند گام تا جهانی شدن ژئوپارک قشم باقی است
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نیز در این رابطه با اشاره به اظهار رضایت رئیس شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو از پیشرفت‌های ژئوپارک قشم در مسیر ثبت جهانی، گفت: فقط چند گام تا جهانی شدن این ژئوپارک باقی مانده است.
حمیدرضا مومنی با بیان این‌که براساس سیاست دولت تدبیر و امید، تلاش گسترده‌ای را برای قرار گرفتن نام ژئوپارک قشم در فهرست جهانی ژئوپارک های یونسکو انجام شده، تصریح کرد: این برنامه‌ها در چارچوب قوانین و مقررات یونسکو و با رویکرد توسعه پایدار جزیره و رعایت ارزش‌های محیط‌زیست در حال اجراست و امیدواریم خبر جهانی شدن ژئوپارک قشم در سال آتی تیتر اصلی رسانه‌های داخلی شود
وی از تلاش مستمر سازمان منطقه آزاد قشم برای ایجاد همگرایی بین سنت و مدرنیته با هدف جهانی کردن ژئوپارک قشم خبر داد و گفت: در این خصوص دوره‌های مختلف آموزشی برای جوامع محلی پیش‌بینی و اجرا شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه توسعه قشم از مجاری جوامع محلی می‌گذرد، اضافه کرد: برای دستیابی به این مهم، آموزش‌های مختلفی به جوامع محلی ارایه می‌شود و تاثیر آن را می‌توان در جذب هدفمند گردشگران داخلی و خارجی مشاهده کرد.

خبر از ایرنا

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :