کشف 13 تن طلا در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی

۱۶ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۵:۱۷ کد : ۲۲۵۱۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۵۹
اکتشاف طلا در پنج منطقه خراسان‌رضوی با ذخیره بیش از شش تن، اکتشاف حدود هفت تن طلا در استان خراسان جنوبی...
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال‌شرق گفت: کارشناسان این نهاد در 10 سال اخیر موفق به کشف 13 تن طلا در استان‌های خراسان رضوی و جنوبی شده‌اند.
دکتر جعفر طاهری اظهار کرد: اکتشاف طلا در پنج منطقه خراسان‌رضوی با ذخیره بیش از شش تن، اکتشاف حدود هفت تن طلا در استان خراسان جنوبی که بیش از 4،5 تن آن به مرحله گواهینامه کشف رسیده و قابل واگذاری به بخش خصوصی است از فعالیت‌های این نهاد است.
وی شناسایی نواحی مستعد اکتشاف و معدنکاری و اجرای پروژه‌های بزرگ اکتشافی در استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و انجام اکتشافات ژئوشیمیایی نظام‌مند در این مناطق را از اقدامات این بخش برشمرد.
این مقام مسئول افزود: این اکتشافات ژئوشیمیایی مشتمل بر نمونه‌برداری 28 هزار نمونه در استان خراسان رضوی، 30 هزار نمونه در استان خراسان جنوبی و چهار هزار نمونه در استان خراسان شمالی بوده است.
مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال‌شرق گفت: شناسایی ظرفیت های بالقوه برای به فعلیت رساندن توان معدنی کشور نیاز به بررسی‌های سطحی و تحت‌الارضی دارد که این اداره کل با امکانات سخت‌افزاری و منابع انسانی متخصص رسالت خود را در این بخش به انجام می‌رساند.
طاهری خاطرنشان کرد: همچنین تاکنون 36 هزار تن آنتیموان در منطقه کلاته چوبک کوهسرخ شهرستان کاشمر در استان خراسان رضوی کشف شده است.
یادآور می‌شود، آنتیموان فلزی با کاربرد صنعتی است که در ساخت باتری‌های انباره‌ای، جعبه دنده‌های انتقال نیرو(گیربکس)، سیم جوش، آلیاژهای نرم و ساچمه به کار می‌رود و مومی آنتیموان در صنایع پلاستیک‌سازی، تولید سرامیک و شیشه کاربرد داشته و در صنایع شیمیایی نیز برای تولید مواد مقاوم به آتش مصرف دارد.

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :