بررسی پروژه عناصر نادر خاکی در سازمان زمین‌شناسی کشور

۱۷ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۹:۲۷ کد : ۲۲۵۱۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۹۰۶
جلسه بررسی پروژه عناصر نادر خاکی با حضور متولیان و مشاوران خارجی و ایرانی ...

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، جلسه بررسی پروژه عناصر نادر خاکی با حضور متولیان و مشاوران خارجی و ایرانی این طرح در این سازمان برگزار شد.

طرح مطالعه پروژه عناصر نادر خاکی در کشور به همت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در زنجان، یزد و آذربایجان‌غربی در حال بررسی است.

بر اساس این گزارش، عناصر نادر خاکی جزو آن دسته از مواد معدنی است که به دلیل شکل ترکیبی با مواد معدنی دیگر، استحصال آنها به فناوری‌های پیشرفته‌ای نیاز دارد که در اختیار چند کشور محدود است. ذخایر عناصر نادر خاکی در ایران به طور عموم همراه مواد معدنی دیگر از قبیل آهن، فسفات، تیتان، زیرکن است از این‌رو استحصال این عناصر در کنار محصولات دیگر ضمن ایجاد ارزش افزوده می‌تواند درآمد ارزی این معادن را بهبود بخشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، کشورهای روسیه، چین و آمریکا، بیشترین درصد تولید جهانی عناصر نادر خاکی را به خود اختصاص داده‌اند که کشور چین، با در اختیار داشتن بزرگ‌ترین ذخایر جهانی این عناصر از نظر کمیت و کیفیت، فرآوری و پالایش در رتبه نخست جهانی قرار گرفته است. استفاده از عناصر نادر خاکی را در کشورهای آمریکا، افغانستان، استرالیا، هند، کانادا و آفریقای جنوبی هم می‌توان مشاهده کرد.


 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :