ذخیره 340 تنی 18 معدن طلا در ایران

۰۱ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۲۹ کد : ۲۲۵۲۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۸۵
بر پایه اطلاعات سال 94 در کل کشور 24معدن طلا با ذخیره‌ قطعی و احتمالی بالغ بر 340 تن وجود دارد...
ذخیره 340 تنی 18 معدن طلا در ایران

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اکتشاف این سازمان گفت: بر پایه اطلاعات سال 94 در کل کشور 24معدن طلا با ذخیره‌ قطعی و احتمالی بالغ بر 340 تن وجود دارد که بر همین اساس 15 معدن فعال است.

به گفته بهروز برنا،  معدن زرشوران در استان آذربایجان غربی گواهی کشف 106 تن و ذخیره احتمالی برآوردی آن تا 200 تن طلا دارد که اکتشاف در این معدن باید به طور جدی پیگیری شود.

وی آذربایجان غربی را استان طلایی کشور معرفی کرد و گفت: آذربایجان غربی روی کمربند طلازایی جهان قرار دارد که از اروپا آغاز شده و از ترکیه به ایران و سپس پاکستان می‌رسد.

 معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که در این استان یکصد محدوده امیدبخش طلا و عناصر همراه و مستعد برای اکتشاف وجود دارد، یادآور شد: ذخایر طلای جهان بالغ بر یکصد هزار تن است که 47 هزار تن آن قطعی است و می‌توان گفت نیم درصد ذخایر قطعی جهانی این فلز در استان آذربایجان غربی واقع است.

وی تاکید کرد: ایران یکی از 10 کشور شاخص معدنی جهان و دارای هفت درصد ذخایر شناخته شده معدنی دنیاست و وجود 68 نوع ماده معدنی بویژه 42 عنصر غیرفلزی و 11 عنصر فلزی در ایران ثابت شده است.

برنا اضافه کرد: میزان ذخایر شناسایی شده معدنی ایران نزدیک به 60 میلیارد تن است که از این رقم نزدیک به 46 میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی اعلام است.

به گفته این مقام مسئول، ایران دارای 12 معدن در کلاس جهانی (طلا، سنگ آهن، سرب و روی، مس و...) است که سه نوع معدن در استان آذربایجان‌غربی و یا استان‌های همجوار قرار دارد.


نظر شما :