شناسایی گسل‌های بزرگ و پنهان در داخل شهر تهران

۲۳ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۱۲ کد : ۲۲۵۳۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۹۸
به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، کارشناسان این سازمان از شناسایی گسل‌های بزرگ و پنهان در شهر تهران خبر دادند و اعلام کردند با توجه به یافته‌های جدید تمامی شهر در ...
شناسایی گسل‌های بزرگ و پنهان در داخل شهر تهران

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، کارشناسان این سازمان از شناسایی گسل‌های بزرگ و پنهان در شهر تهران خبر دادند و اعلام کردند با توجه به یافته‌های جدید تمامی شهر در معرض خطر زمین‌لرزه قرار دارد.

دکتر مرتضی طالبیان، رئیس پژوهشکده علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، گفت: تمامی مطالعات برآورد خطر که در گذشته در شهر تهران انجام شده، بر مبنای گسل‌های شناخته‌شده شمال و جنوب تهران بوده‌ و نقش گسل‌های داخل شهر کمتر مورد توجه قرار گرفته شده بود.

این در حالیست که تاکنون گسل شمال تهران در منطقه تجریش، گسل‌های شمال و جنوب شهر ری و همچنین گسل کهریزک در جنوب تهران، مهم‌ترین و اصلی‌ترین گسل‌های محدوده تهران محسوب می‌شده‌اند.

وی با بیان این‌که برای اولین بار در مطالعات اخیر با استفاده از روش اندازه‌گیری کمّی، گسل‌های بزرگ و پنهان در شهر تهران شناسایی شدند، گفت: عمده‌ترین آنها گسل پردیسان در بخش مرکزی شهر است که این گسل پنهان حداقل نرخ جنبش سه‌برابر گسل شمال تهران دارد و می‌تواند خطری به مراتب بزرگ‌تر از آن گسل و به بزرگی زمین‌لرزه‌ای که در شهر بم رخ داد را ایجاد کند.

طالبیان با تاکید بر این‌که خطر زمین‌لرزه در تهران منحصر به گسل‌های داخل و حاشیه شهر نیست، خاطرنشان کرد: حتی گسل‌هایی که با فاصله نه چندان دور از تهران قرار دارند، از جمله گسل‌های البرز مرکزی، می‌توانند خطرساز باشند؛ که نمونه آن زمین‌لرزه فیروزآباد– کجور بود که لرزش آن در تهران محسوس بود.

 

 


نظر شما :