ایران صاحب یک کرسی جهانی در یونسکو شد

۲۹ تیر ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۹ کد : ۲۲۵۳۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۲۹
دبیرکل سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) طی نامه ای رسمی، یکی از کرسی‌های شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو را به «علیرضا امری کاظمی»، کارشناس باسابقه کشور در زمینه...
ایران صاحب یک کرسی جهانی در یونسکو شد

افتخاری دیگر برای ایرانیان

دبیرکل سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) طی نامه ای رسمی، یکی از کرسی‌های شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو را به «علیرضا امری کاظمی»، کارشناس باسابقه کشور در زمینه ژئوتوریسم و ژئوپارک اعطا کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، این بالاترین جایگاهی است که تاکنون یک ایرانی در زمینه ژئوپارک‌ها در جهان به آن دست یافته است.

"علیرضا امری کاظمی" نزدیک به دو دهه در سطح ملی و بین‌المللی به پژوهش، انتشار کتاب و مقاله در زمینه ژئوتوریسم و ژئوپارک‌ها مشغول بوده و اکنون مسوول گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور است که راهبری پروژه‌های مرتبط با ژئوپارک و ژئوتوریسم را در کشور  بر عهده دارد . وی همچنین مسؤول تهیه و تدوین پرونده ثبت مجدد ژئوپارک جهانی قشم نیز است که در آینده نزدیک به شبکه جهانی ژئوپارک‌ها می‌پیوندد .

با توجه به اینکه ایران تنها نماینده از منطقه غرب آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا در شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو است، به نظر می‌رسد از این پس مسائل ژئوپارک‌های این مناطق نیز به نوعی تحت پوشش ایران قرار گیرد.

شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو متشکل از 12 عضو از سراسر جهان است که بر اجرای درست برنامه بین‌المللی علوم زمین و ژئوپارک‌ها (در بخش ژئوپارک ها) نظارت داشته و مسؤولیت تایید و تصویب مناطق پیشنهادی برای ژئوپارک‌ها را به عهده دارد.

این انتخاب در شرایطی صورت گرفته که پرونده ژئوپارک قشم در نوبت رأی‌گیری برای بازگشت دوباره به فهرست جهانی ژئوپارک‌ها است و علاوه‌بر این، ایران در تلاش است پرونده‌های دیگری را برای ژئوپارک‌های ارس و لرستان برای ثبت جهانی آماده کند.

 

روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور این انتخاب شایسته و ارزشمند را به ایشان تبریک و شادباش گفته و توفیقشان را از درگاه حق تعالی خواستار است .

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :