رفتن به سمت اکتشافات عمیق، سیاست کشور در دولت یازدهم

۰۶ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۰:۴۳ کد : ۲۲۵۴۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۴۳
محمدتقی کره‌ای روز چهارشنبه در سفر به استان مرکزی سیاست کشور در دولت یازدهم را رفتن به سمت اکتشافات عمیق...
رفتن به سمت اکتشافات عمیق، سیاست کشور در دولت یازدهم

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، محمدتقی کره‌ای روز چهارشنبه در سفر به استان مرکزی گفت: سیاست کشور در دولت یازدهم رفتن به سمت اکتشافات عمیق است.

محمدتقی کره‌ای طی نشستی با تشکل‌ها و فعالان حوزه معدن استان مرکزی اظهار کرد: با توجه به اینکه یک درصد از خشکی‌های دنیا را در اختیار داریم و انتظار می‌رود یک درصد از ذخایر دنیا را نیز داشته باشیم، در صورتی که در زمینه نفت، گاز، مس، آهن، سرب و روی بیش از یک درصد ذخایر دنیا را در کشور داریم.

وی با اشاره به ویژگی‌های زمین‌شناسی کشورمان گفت: ایران از نظر وجود ذخایر معدنی و منابع طبیعی جایگاه بسیار مناسبی در دنیا دارد.

کره‌ای در ادامه به سیاست‌های کلی سازمان زمین‌شناسی در دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: بر اساس این سیاست‌ها علاوه بر بحث اطلاعات پایه بر روی دو موضوع متمرکز شده‌ایم، اول اینکه با توجه به نیاز کشور اکتشافات را از سطح به سمت عمق ببریم.

معاون وزیر گفت: بر اساس استانداردهای بین‌المللی اگر بتوانیم عمق متوسط اکتشاف را در کشور به 150 متر برسانیم ذخایر موجود به سه برابر افزایش پیدا می‌کند، در این راستا مهمترین پارامتری که به این مطالعات کمک می‌کند ژئوفیزیک هوایی است.

کره‌ای عنوان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال 94 توانستیم معادل 10 سال گذشته کشور مطالعات ژئوفیزیک هوایی را در استان‌های مختلف انجام دهیم و این برنامه کماکان جزو سیاست‌های اصلی وزارتخانه است.

وی اظهار کرد: کشورهای توسعه‌یافته عمدتا به سمت اکتشاف عناصر استراتژیک روی آورده‌اند و سازمان زمین‌شناسی در این زمینه کل کشور را تحت پوشش مطالعات اولیه قرار داده است، بر این اساس استان‌ها را مشخص کردیم و به ترتیب اولویت مطالعات سه استان را انجام دادیم که استان مرکزی در مرحله بعد انجام می‌شود.

این مقام مسئول در خصوص برنامه‌های سازمان در مورد کارخانه سولفات سدیم به عنوان یکی از دغدغه‌ها و مشکلات مردم اراک گفت: بر اساس صحبت‌هایی که با سازمان صنعت و معدن و استاندار مرکزی انجام شد، موضوع تاثیر فعالیت کارخانه سولفات سدیم در بروز ریزگردها را از چند زاویه بررسی و مطالعات علمی را شروع می‌کنیم.

وی ادامه داد: مقرر شد تا پایان سال مطالعات جامع زمین‌شناسی پزشکی را انجام دهیم و گزارش را برای عموم منتشر کنیم.

رئیس سازمان زمین‌شناسی کشور با بیان اینکه در سال 2010 در رنکینگ جهانی به عنوان سومین کشور از نظر بلایای طبیعی بودیم، گفت: کشور ما یک درصد وسعت خشکی‌های دنیا را در اختیار دارد و انتظار می‌رود در زمینه بلایای طبیعی هم یک درصد خسارت ببینیم. در زمینه زلزله‌هایی که منجر به کشته شدن بیش از 10 هزار نفر در یکصد سال اخیر شده، سهم کشور ما 16 درصد بوده است.

کره‌ای با بیان این‌که از مجموع 42 پدیده بلایای طبیعی در دنیا 32 پدیده در کشور ما رخ می‌دهد، افزود: زمانی تنها سه استان کشور سیل‌خیز بود ولی امروز 33 استان کشور درگیر هستند و در 10 سال گذشته تنها یک استان درگیر ریزگرد بود و الان همه 33 استان درگیر است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سازمان زمین‌شناسی در زمینه آبهای کارستی به ذخایر خیلی خوبی رسیده که می‌تواند نگرانی مردم را در تامین آب شرب رفع کند

استان مرکزی بستر مستعدی برای ژئوتوریسم و ژئوپارک است

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که استان مرکزی بستر مستعدی برای ایجاد و توسعه ژئوتوریسم و ژئوپارک است، گفت: ده منطقه شاخص با پدیده‌های خاص زمین‌شناختی در استان مرکزی وجود دارد که قابلیت معرفی ژئوتوریسم و ژئو پارک را دارد.

وی توضیح داد: این مناطق بیشتر در زمره غارهای طبیعی خاص و لکه های زمین شناختی با ویژگی های برجسته هستند که در حوزه شمالی و جنوبی این استان پراکندگی دارند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اضافه کرد: استان مرکزی رنگین کمانی از مواد معدنی شناخته شده و از گنجینه های ذخایرمعدنی است که بر روی کمربند زمین شناسی شمال جنوب قرار گرفته و ارزش های معدنی این خطه باید در سایه سیاست های اصولی به تولید ثروت و ارزش افزوده بیانجامد.

کره‌ای اظهار کرد: این استان از نظر ذخایر معدنی در رتبه چهاردهم کشور قرار دارد و در حوزه تولید مواد معدنی در جایگاه دهم است و بیش از یک میلیارد تن انواع ذخایر معدنی در آن کشف شده است.

وی گفت: سیاست دولت تدبیر و امید در حوزه معدنی تقویت و تکمیل حلقه های آخر فراوری مواد معدنی است چرا که با خود ارزش افزوده و ثروت و اشتغال به همراه دارد.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بیان کرد: راهبرد اولویت دار این سازمان در حال حاضر بر اکتشاف عناصر استراتزیک و کانسرهای پنهان قرار دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: شهرستان محلات در استان مرکزی به عنوان قطب تولید سنگ های تزئینی و ساختمانی است که سنگ های فرآوری شده آن از مرغوبیت خاصی برخوردار است و بایستی به بهترین شکل از این ظرفیت بهره گیری اصولی شود.

وی افزود: سفر به استان مرکزی به مناسبت هفته دولت و ارزیابی پتانسیل های معدنی به عنوان پدیده های زمین شناختی جذاب و همچنین معضلات و مخاطرات انجام شده است.

اکتشاف ذخایرمعدنی پنهان مدنظر است

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: اکتشاف کانسارها یا ذخایر معدنی پنهان در مناطق مختلف کشور در دستور کار سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی قرار دارد

وی با اشاره به ظرفیت های معدنی استان مرکزی، اظهار داشت: در بخش های جنوبی و شمالی استان مرکزی با توجه به ظرفیت های معدنی این مناطق برنامه های اکتشاف معدنی جدیدی مدنظر بوده و ایجاد ایستگاه اکتشاف در دستور کار قرار دارد.

معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: حداقل ۱۰ نقطه شاخص زمین شناسی در استان مرکزی شامل غارهای خاص و منحصر به فرد و... با ظرفیت ایجاد ژئوپارک و ژئوتوریسم وجود دارد که در راستای بهره گیری از این استعدادها باید ایچاد ژئوپارک و راه اندازی ژئوتوریسم مدنظر قرار گیرد.وی بیان داشت: در هفته دولت مقرر شد بازدید از استان مرکزی به عنوان یک استان پراستعداد از نظر ظرفیت های معدنی صورت گیرد و ظرفیت های معدنی این منطقه را مورد بررسی قرار دهیم تا از پتانسیل های معدنی استان به نحو مناسب بهره گیری شود.کره ای گفت: استان مرکزی از نظر ذخایر معدنی رتبه ۱۴ کشور را دارد و از نظر برداشت های معدنی نیز رتبه دهم را دارا است و تاکنون بیش از یک میلیارد تن ذخیره معدنی در این استان کشف شده است.

معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور خاطرنشان کرد: بخش قابل توجهی از ظرفیت های معدنی غیرفلزی استان مرکزی ذخیره های معدنی سنگ از جمله سنگ تراورتن و ساختمانی است که در منطقه محلات و نیمور برداشت می شود و با توجه به ظرفیت صادراتی این نوع سنگ باید بیش از پیش به این حوزه توجه شود.

وی تصریح کرد: در حوزه اکتشافات معدنی باید به سمت به کار گیری فناوری های نوین و تجهیزات مدرن پیش رویم تا بهره وری در این زمینه افزایش یابد.

 


نظر شما :