وداع با دکتر محمد مُحَجِّل پیشکسوت زمین‌شناسی کشور

۱۰ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۵:۱۴ کد : ۲۲۵۴۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۱۳
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سوگ چهلمین روز فقدان دکتر محمد مُحَجِّل پیشکسوت زمین‌شناسی نشست.
وداع با دکتر محمد مُحَجِّل پیشکسوت زمین‌شناسی کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اعضای این سازمان در سوگ چهلمین روز فقدان دکتر محمد مُحَجِّل پیشکسوت زمین‌شناسی نشستند. این مراسم با حضور کارشناسان این سازمان و اعضای خانواده محترم این پیشکسوت بزرگ در محل سالن شهید بهشتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار شد.
شمع وجود استادی چون دکتر محمد محجل کفشدوز، به گروه زمین‌شناسی دانشگاه تربیت مدرس تهران گرمی و روشنایی می‌بخشید و زمین‌شناسی کشورمان به وجود کسانی که اینچنین خالصانه در راه اعتلای دانش و تحقیقات  میهن عزیز می‌کوشند، افتخار می‌کرد.

یادم می‌آید علی‌رغم روزهای گرم امروز، چند سال پیش در یکی از روزهای سرد زمستان گفت‌وگو با ایشان تماس گرفتم و ایشان به‌رغم شلوغی برنامه‌های امتحانی پایان ترم، همین که نامی از زمین و زمین‌شناسی ایران شنید، با صمیمیت و تواضعی که تنها می‌توان از زمین‌شناسان باانگیزه و علاقه‌مند انتظار داشت؛ چند روز بعد، درِ اتاق کار خود را در یکی سالن‌های مملو از دانشجویان پرنشاط و  جوان دانشگاه تربیت مدرس به رویمان گشود و  رشته‌ای از مباحث زمین‌شناسی، بین ما و ایشان تنیده شد. 

ایشان سال 1334در تبریز متولد شد و پس از پایان تحصیلات متوسطه به تحصیل در رشته زمین‌شناسی دانشگاه تبریز پرداخت. پس از اتمام دوره دانشگاه و فارغ‌التحصیلی در سال 58 به خدمت سربازی رفت و پس از آن وارد سازمان زمین‌شناسی شد و تا سال 1370 به عنوان کارشناس بخش زمین‌شناسی در قسمت تهیه نقشه‌‌های زمین‌شناسی به خدمت پرداخت تا این‌که برای تکمیل تحصیلات خود به استرالیا اعزام و موفق به اخذ مدرک دکترای زمین‌شناسی با گرایش تکتونیک شد. به خاطر آشنایی با مسائل زمین‌شناسی منطقه سیرجان، موضوع پایان‌نامه خود را تحت عنوان مجموعه دگرگونی‌های منطقه ازنا انتخاب کرد. در نهایت پس از پایان تحصیل و اخذ مدرک دکتری به ایران بازگشت و در گروه زمین‌شناسی دانشگاه تربیت‌مدرس مشغول به خدمت شد.

روحش شاد و یادش گرامی

خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :