ایران از لحاظ ذخایر معدنی جزو 15 کشور مطرح دنیاست

۱۴ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۸:۲۱ کد : ۲۲۵۴۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۵۸
محمدتقی کره‌ای در مراسم بهره‌برداری از یک واحد تولید پودر بنتونیت در شهرستان سرایان از توابع خراسان جنوبی...
ایران از لحاظ ذخایر معدنی جزو 15 کشور مطرح دنیاست

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان با اشاره به سابقه بیش از هفت هزار سال معدنکاری ایران گفت: جمهوری اسلامی از لحاظ ذخایر معدنی یکی از 15 کشور مطرح دنیاست.

محمدتقی کره‌ای در مراسم بهره‌برداری از یک واحد تولید پودر بنتونیت در شهرستان سرایان از توابع خراسان جنوبی افزود: ایران از لحاظ ذخایر مواد معدنی از جمله مس، آهن و روی بیش از یک درصد سهم معدنی دنیا را در اختیار دارد.

وی اضافه کرد: در حالی که ایران یک درصد مساحت خشکی‌های جهان را دارد، بیش از یک درصد ذخایر طبیعی دنیا مربوط به کشور ماست.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ادامه داد: از 42 مخاطره طبیعی، شاهد وقوع 32 مورد از جمله زلزله در ایران هستیم و بیش از 16 درصد زلزله بالای 10 هزار نفر کشته در 100سال اخیر در ایران اتفاق افتاده است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت اکتشاف معدنی در کشور خاطرنشان کرد: بر اساس استانداردهای بین‌المللی اگر فعالیت‌های اکتشافی به عمق 150متری زمین هدایت شود، کشف ذخایر مواد معدنی سه برابر می‌شود.

کره‌ای گفت: از ابتدای دولت یازدهم فعالیت‌های اکتشافی در عمق زمین با استفاده از روش‌هایی مثل ژئوفیزیک هوایی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: در سال 94 برابر 10سال قبل برداشت ژئوفیزیک هوایی در کشور انجام شده که بخش عمده آن مربوط به خراسان جنوبی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به توجه ویژه مقام معظم رهبری نسبت به خراسان جنوبی اظهار کرد: باید با همت و جدیت این منطقه آباد شود.

یادآور می‌شود، عملیات اجرایی واحد پودر بنتونیت سرایان در سال 94 با 30 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری و 30 هزار تن ظرفیت سالانه آغاز شد و به بهره‌برداری رسید که از مجموع سرمایه‌گذاری در این واحد تولیدی و صنعتی، 20میلیارد ریال سهم بخش خصوصی و بقیه از محل صندوق توسعه ملی تامین و پرداخت شده است.

مرکز شهرستان سرایان در فاصله 165کیلومتری شمال غرب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد و با بهره‌برداری از این واحد زمینه اشتغال25 نفر به صورت مستقیم فراهم شد.

یادآور می‌شود، در خراسان جنوبی بیش از 2 میلیارد تن ذخایر معدنی قطعی وجود دارد و از نظر معدنی جزو پنج استان برتر کشور محسوب می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر به خراسان جنوبی علاوه بر شرکت در مراسم بهره‌برداری از واحد پودر بنتونیت، از واحد تولید شمش منیزیم در فردوس و شرکت کویر تایر بیرجند بازدید و با استاندار خراسان جنوبی نیز دیدار کرد.

 


نظر شما :