اختصاص اعتبارات به بخش پژوهش سرمایه‌گذاری است،نه هزینه

۱۶ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۰:۳۱ کد : ۲۲۵۵۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۰۱
به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت اختصاص اعتبارات به بخش پژوهش سرمایه‌گذاری است، نه هزینه ...
اختصاص اعتبارات به بخش پژوهش سرمایه‌گذاری است،نه هزینه

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، صبح امروز بیستمین همایش ملی انجمن زمینشناسی ایران در پردیس علوم دانشکده زمین‌شناسی دانشگاه تهران آغاز به کار کرد.

بر اساس این گزارش، وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاحیه این نشست ضمن تشکر از حمایت‌های دکتر اسماعیلی در مجلس شورای اسلامی  و کمیسیون صنعت و معدن گفت: سخنرانی ایشان نشان از علاقه وی به توسعه تعامل میان این دو بخش است ولی با این وجود از وضعیت بخش پژوهش در کشور راضی نیستیم و طی جلسه دیروز هم اعلام کردیم و که باید تلاش‌ها در این زمینه بیشتر شود.

محمدرضا نعمت‌زاده با بیان این‌که بخش صنعت و فعالیت‌های معدنی باید با دانشگاه‌ها همکاری بیشتری داشته باشد، افزود: با همکاری‌ها این بخش صنعت است که سود می‌برد و هر چه سطح دانشگاه‌ها و پِژوهش بالاتر رود به همان میزان می‌توان از آن بهره‌مند شد.

وی با بیان این‌که در دنیا هزینه‌های پژوهش در بخش‌های پایه‌ای، توسعه‌ای، کاربردی‌و... تقسیم می‌شود، خاطرنشان کرد: در ایران با وجود این‌که نسبت به کشورهای پیشرفته صنعتی در زمینه پژوهش فقیر هستیم ولی منابع محدود به بخش بالا دست اختصاص می‌یابد و اعتبارات کمتری به مطالعات کاربردی اختصاص می‌یابد.

این مقام مسوول توجه به بخش پژوهش را به عنوان وظیفه صنعت یاد کرد و گفت: درست است که باید دانشگاه‌ها به دنبال تحقیقات پایه‌ای و اساسی برود ولی کشوری که سهم ناچیزی در فعالیت‌های صنعتی دارد خودبه‌خود باید طوری فعالیت کرد تا حجم فعالیت‌های دانشگاه‌ها به سمت و سوی کاربردی پیش برود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تعامل وزارت‌خانه مطبوع خود با وزارت علوم خبر داد و گفت: ارائه بسیاری آموزش‌های تکمیلی در حال انجام است و این برنامه‌ها در صنعت بسیار کاربردی است و دستورالعمل‌هایی برای حمایت از طرح‌های تحقیقاتی نیز معرفی شده است.

نعمت‌زاده در ادامه با بیان این‌که اختصاص اعتبارات به بخش پژوهش سرمایه‌گذاری است،  نه هزینه؛ از رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور درخواست کرد تا طرح‌ها و پژوهش‌های مرتبط با بخش علوم‌زمین را به‌طور مشخص بررسی و معرفی کند.

وی همچنین از ارائه دستورالعملی به صاحبان صنایع برای اختصاص درصدی از درآمد سالانه برای انجام پژوهش و تحقیق خبر داد.

این مقام مسئول با بیان این‌که در شرایط کنونی جهان به دلیل افزایش جمعیت و نیازها، شاهد کمبود روزافزون منابع معدنی، آب و انرژی هستیم، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر با رخداد تغییرات اقلیمی روند طبیعی رویدادهای آب و هوایی به شکل فزایندهای در حال تحول و خارج شدن نظام شناخته شده است.

به گفته نعمت‌زاده، کشور عزیزمان در یکی از شدیدترین مناطق دارای کمبود منابع آب سطحی و خشکترین مناطق جهان و در مرکز بحرانهای مربوط به دگرگونیهای اقلیمی قرار گرفته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به شرایط موجود در کشور گفت: با توجه به تخصص شما عزیزان، تقاضا دارم تا با تلاش برای عمق بخشیدن و کاربردی کردن مطالعات زمینشناسی و معدنی امکان اکتشاف معادن غنیتر زیرزمینی در راستای مقاوم کردن صنعت و اقتصادمان را فراهم آورید.

وی با بیان این‌که باید با شناسایی منابع انرژی در راستای توسعه اقتصاد مقاومتی و پایدار گام برداریم، تصریح کرد: در مورد منابع آب نیز با شناخت بهتر سازوکار فرآیندهای سیاره زمین در ذخیره و حفظ منابع آب عمیق، فسیلی و آب کارست تلاش شود تا تأمین آب مورد نیاز جوامع با کمترین چالش روبرو شود.

نعمت‌زاده تاکید کرد: البته باید توجه داشت که شناسایی منابع جدید به معنی فراموشی شرایط واقعی اقلیمی سرزمین تلقی نشود و مدیریت بهینه مصرف و بهرهبرداری پایدار از منابع به عنوان اصلیترین راهکار پیش روی همه دولتها تلقی و در راستای آن عمل میشود.

به گفته وی در کشور عزیزمان ایران نیز با توجه به شرایط نامساعد اقلیمی و بارش کمتر از یک سوم میانگین بارش جهانی و تبخیر بیش از میانگین جهانی متأسفانه در سالهای گذشته شاهد اقدامات پایدار مدیریت و مصرف در زمینههای منابع معدن، آب و انرژی نبودیم و ایران به عنوان یکی از پرمصرفترین کشورهای جهان در زمینه آب و انرژی معرفی میشود و البته با توجه به ویژگیهای زمینشناسی و اقلیمی کشور برای مدت طولانی قابل تداوم نمیباشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه ضمن اشاره به رخداد خشکسالیهای پیدرپی چندین ساله در کشور سیلابهای مخرب طوفانهای گرد و غبار، خشک شدن دریاچهها و تالابها، ایجاد ترک و فروچاله در زمینها و فرونشست شدید دشتهای کشور گفت: همه این پدیده‌ها در رابطه مستقیم با کاهش شدید عمق آبهای زیرزمینی و عدم امکان ذخیره آب به دلیل فرونشست زمین در دشتهای کشور و کشورهای پیرامون رخداده و در سالهای پیشرو در صورت عدم ایجاد تعادل در مصرف شاهد افزایش نرخ رویداد آنها خواهیم بود.

نعمت‌زاده با بیان این‌که مسأله آب دیگر تنها بحران آب یا کمبود آن نیست و آب در خیلی مناطق دیگر نیست، هشدار داد: اکتشاف، استحصال و بهرهبرداری از آب نیز دیگر یک مقوله سنتی همچون گذشته نیست که آب را یک منبع تجدیدپذیر با چرخههای فصلی میداند.

وی تلفات و خسارات ناشی از یک زمینلرزه یا سیل در بازهای از زمان را قابل سنجش و اندازهگیری عنوان کرد و گفت: ولی هنوز هیچ آماری از تلفات و خسارات ناشی از پدید ریزگرد به صورت کنونی که حدود یک دهه است کشور را تحت تأثیر خود میگذارد در دست نیست، حال آن که تأثیر این پدیده بر صنایع، کشاورزی، خدمات، سلامت جسمی و روانی و همچنین ثبات اجتماعی محرز است.

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت انجمن زمینشناسی با این سابقه خوب میتواند در حل مشکلات و در تصمیمسازی در کنار مسئولان باشد و به فرهنگسازی و مقابله با مشکلات کشور از جمله کم آبی، اقتصاد مقاومتی آلودگی محیط زیست بپردازد.

نعمت‌زاده یکی از مشکلات کشور را دوری صنعت (یا بخشهای عملیاتی معادن و مخاطرات) از دانشگاهها عنوان کرد و افزود:  پتانسیل بسیار خوب علمی در دانشگاهها هم به لحاظ استادان و پژوهشگران معتبر و در سطح بینالمللی و هم تعداد بسیار زیاد دانشجویان پر انرژی مشتاق کار و یادگیری وجود دارد.

وی ضمن ابراز خرسندی از تمایل صنعت و دانشگاه برای کار با یکدیگر خاطرنشان کرد:  در این موضوع مشکلاتی وجود دارد که انجمنها میتوانند به عنوان تسهیلکننده ارتباط صنعت و دانشگاه عمل کنند و با تشکیل کارگروه مشترک علمی-عملیاتی طرحهای ملی در راستای مشکلات کشور را فراهم کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: از شما متخصصان عزیز علوم زمین درخواست دارم تا با تشریک مساعی و همفکری در زمینه مشکلات پیش گفته و با شناخت هر چه بیشتر و عمیقتر فعل و انفعالات پوسته ایرانزمین ما را در دستیابی به راهکارهای علمی و عملی برون رفت از شرایط نامساعد کنونی یاری کنید.

نعمت‌زاده در پایان گفت: با شناخت بهتر زمینشناسی ایران ضمن بهرهگیری پایدار از مواهب قرار گرفته در سینه زمین در رفع نیاز پایدار منابع معدنی، انرژی و منابع آب کشور قدم برداریم و با رعایت حقوق آیندگان برای بهرهگیری از هوا، آب و خاک پاک نیاز روزمره کشور را هم تأمین کنیم.

یادآور می‌شود؛ این نشست با حضور محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمدتقی کره‌ای رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر پزشک رییس پردیس علوم دانشگاه تهران، سروش مدبری رییس اتجمن زمین‌شناسی ایران و جمعی از علاقه‌مندان و دانشجویان عرصه علوم‌زمین کشور طی دو روز در پردیس علوم دانشکده زمین‌شناسی دانشگاه تهران در حال برگزاری است.

 

 


نظر شما :