دست و پنجه نرم کردن کشور با مسائل زیست‌محیطی را در یکصد و بیست و هفتمین شماره ماهنامه علوم‌زمین و معدن بخوانید

۰۹ آذر ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۶ کد : ۲۲۵۹۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۵۶
یکصد و بیست و هفتمین شماره ماهنامه علوم زمین و معدن با تیتر درشتی مبنی مشکلات زیست‌محیطی از جمله فرونشست، فروچاله و دیگر معضلات زیست‌محیطی در ایران...
دست و پنجه نرم کردن کشور با مسائل زیست‌محیطی را در یکصد و بیست و هفتمین شماره ماهنامه علوم‌زمین و معدن بخوانید

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، یکصد و بیست و هفتمین شماره ماهنامه علوم زمین و معدن با تیتر درشتی مبنی مشکلات زیست‌محیطی از جمله فرونشست، فروچاله و دیگر معضلات زیست‌محیطی  در ایران که عکس جلد این شماره نیز به آن اختصاص یافته، به زودی به خانه علاقه‌مندان خود خواهد آمد.

یکصد و بیست و هفتمین شماره ماهنامه علوم‌زمین و معدن در یکی از ماه‌های سرد امسال مسائل معدن و صنایع‌معدنی استان لرستان، گردهمایی بزرگ زمین‌شناسان ایران یکم تا سوم اسفندماه و مصاحبه با چند تن از دبیران علمی، گسترش فرونشست‌های استان فارس، توسعه همکاری‌های زمین‌شناسی ایران، افغانستان و فنلاند، برگزاری همایش تخصصی فرونشست زمین در ایران و شکوفایی اقتصاد آذربایجان‌غربی به کمک نمک دریاچه ارومیه را در بخش اخبار معرفی کرده است.

در گزارش خبری ویژه ای، یکصد و بیست و هفتمین شماره ماهنامه علوم‌زمین و معدن فرونشست  و فروچاله‌های اخیر تهران و مسائلی از جمله سابقه مطالعه و پژوهش درباره فرونشست در کشور، تفکیک پدیده فرونشست با فروچاله، دلایل متفاوت بروز این دو پدیده در شهر تهران و راهکارهای پیش‌رو برای کاهش خطرات ناشی از این پدیده‌ها را با دکتر امیر شمشکی مدیرکل دفتر بررسی مخاطرات زمین‌شناسی، زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به گفت‌وگو نشسته است.

بررسی و معرفی سنگ عقیق در زون نمین با مقاله‌ای تحت عنوان سنگ عقیق از مغفول ماندن ملی تا شهرت بین‌المللی به قلم دکتر مجید پورمقدم پژوهشگر برتر وزارت صنعت، معدن و تجارت را نیز در صفحه گوهرشناسی  این نشریه خواهید خواند.

امید اردبیلی و ندا شریفی سلطانی در بخش اکتشاف به تلفیق و مدلسازی پهنه اکتشافی خارتوران پرداخته‌اند و پری‌ناز رسولی هم در بخش آب‌شناسی مسائل پیرامون آب و کمبود این ماده حیاتی در دنیا را بررسی کرده است.

در بخش زمین‌شناسی تاریخی مرتضی یوسفی و محمد جودکی انقراض دایناسورها را بررسی کرده‌اند و آموزش نرم‌افزار ER Mapper را راضیه اکبری در بخش معرفی نرم‌افزار ارائه کرده است.

در ادامه مطالعه و معرفی سازمان زمین‌شناسی کانادا را افسانه مهدیزاده، سیده رقیه موسوی و وحید علی‌زاده به تفصیل توضیح داده‌اند.

سطح ناپیوستگی قدیمی: عاملی اثرگذار بر موقعیت مکانی و هندسی ساختارها عنوان مقاله‌ای است که در صفحه یادداشت علمی به همت معصومه رستمیان، سید سعیدالرضا اسلامی، مرضیه نوری و لیلا محمدی مطالعه شده است.

تاکنون 127 شماره پی‌درپی ماهنامه علوم زمین و معدن با بخش‌های مختلف و کاربردی در 44 صفحه به صاحب امتیازی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، مدیر مسوولی رضا جدیدی و سردبیری الهام معینی جزنی منتشر شده است.

نازیلا احمدی مدیریت اجرایی این نشریه هدایت می‌کند و مرضیه کاظمی سرویس مصاحبه و خبر، مریم‌السادات میرآفتاب عکاسی خبری، الهام جوانی اشتراکات، معصومه عوض‌نامور سرویس علمی و دکتر سیدعلی آقانباتی مشاوره علمی را به عهده دارند.

علیرضا امری‌کاظمی، نازنین بدری، حنانه حامی‌مطلق، محسن بخشی، الهام جوانی و سیروس امینی اعضای تحریریه و همچنین راضیه اکبری و ندا شریفی همکاران سرویس علمی ماهنامه علوم‌زمین و معدن را تشکیل می‌دهند.

ویراستاری و صفحه‌آرایی به عهده فاطمه خداکرمی و فربد مستوفی است و این ماهنامه در 44 صفحه نیمه رنگی و قیمت 4000 تومان به علاقه‌مندان عرصه علوم‌زمین و معدن کشور ارائه می‌شود.

 


نظر شما :