درخشش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور میان برترینهای صنعت، معدن و تجارت

۲۲ آذر ۱۳۹۵ | ۱۵:۲۷ کد : ۲۲۶۲۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۶۶
درخشش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور میان برترینهای صنعت، معدن و تجارت...
درخشش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور میان برترینهای صنعت، معدن و تجارت

جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر کشور برگزار شد:

درخشش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور میان برترینهای صنعت، معدن و تجارت

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، این سازمان طی برگزاری پنجمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت، معدن و تجارت و دهمین همایش تحقیق و توسعه صنعت، معدن و تجارت در بخش 2 سازمانهای پژوهشی برتر به شایستگی درخشید.

بر اساس این گزارش، معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت پنجمین جشنواره دستاوردهای پژوهش و فناوری این وزارتخانه را در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به‌منظور ایجاد انگیزه در زمینه توسعه فعالیت‌های پژوهشی و قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته در این حوزه طی سال 95 برگزار کرد.

بر همین اساس، طرح‌های پژوهشی برتر سال 95 سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت در این جشنواره مورد تقدیر قرار گرفت. سازمان ‌زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان مجموعه‌ای علمی و تحقیقاتی سال‌هاست به فعالیت‌های پژوهشی مشغول است که بر همین اساس، طرح پژوهشی اکتشاف منابع آب کارستی که به همت دکتر مسعود مرسلی فارغ‌التحصیل از دانشگاه خوارزمی در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به ثمر رسیده است، به عنوان طرح پژوهشی برتر این سازمان از سوی دبیرخانه پنجمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری مورد تقدیر قرار گرفت.

یادآور می‌شود، با توجه به کمبود آب در کشور و اهمیت توجه به منابع آبی جدید، آبخوان‌های کارستی به عنوان یکی از پتانسیلهای منابع آبی مورد توجه قرار گرفته است و سازمان زمین¬شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این راستا، در سال 1393 پروژه اکتشاف منابع آب کارستی در سطح ملی را در دستور کار قرار داد. آبخوان‌های کارستی، آبخوان‌های موجود در سازندهای آهکی هستند که بر اثر عوامل جوی و زمین‌شناسی بوجود می‌آیند. سازندهای آهکی حدود 11 درصد از سطح ایران را به خود اختصاص داده‌اند که قسمت‌هایی از آن‌ها پتانسیل تشکیل آبخوان‌های کارستی را دارند. در توسعه کارست پنج عامل با درجات متفاوت نظیر زمین‌ساخت، لیتولوژی، اقلیم، زمین ریخت شناسی وزمین آبشناسی به طور سیستماتیک مؤثرند که این عوامل در سطح کشور مورد مطالعه قرار گرفتند.

بر این اساس در فاز اول حدود 25 لایه اطلاعاتی تهیه گردید که با وزن¬دهی‌های مختلف، مناطق مستعد آبخوان‌های کارستی مشخص شد. در مجموع حدود 180 هزار کیلومترمربع در کشور مستعد تشکیل آبخوان‌های کارستی تشخیص و به پنج اولویت تقسیم شد. اولویت اول که مستعدترین منطقه نیز می‌باشد، مساحتی در حدود 18 هزار کیلومترمربع (حدود 10 درصد) را به خود اختصاص داده است. پس از تعیین اولویت‌ها، در سال 1394، 10 سایت با مساحت تقریبی 5300 کیلومترمربع جهت بازدیدهای صحرایی اولیه و راستی آزمایی مقدماتی مطالعات صورت گرفته، انتخاب شدند. نتایج اولیه بازدیدها امید بخش بوده و نشانه های قابل توجهی مشاهده شد. در سال 1395 فاز دوم مطالعات تکمیلی دفتری و صحرایی به تفکیک استانهای کشور در دستور کار قرار گرفت. در حال حاضر مطالعات تکمیلی شامل مطالعات زمین‌شناسی، حفرگمانه‌های اکتشافی، آزمون‌های پمپاژ، نمونه‌برداری شیمیایی، مطالعات ژئوفیزیک و مدلسازی سه بعدی در استان خراسان رضوی به اتمام رسیده و در استانهای خراسان جنوبی، سمنان، مرکزی و یزد در حال انجام است. با جمع بندی مطالعات فوق، مناطق مستعد جهت استخراج منابع آب کارستی به همراه تمامی خصوصیات آبخوان به عنوان یک روش مؤثر و عملی جهت برداشت مصارف ضروری همچون شرب و صنعت معرفی خواهد شد.

یادآور می‌شود، طرح پژوهشی اکتشاف منابع آب کارستی که به همت دکتر مسعود مرسلی فارغ‌التحصیل از دانشگاه خوارزمی و همکاری آقایان و خانم‌ها زینب معمارنژادیان، سمیه سلیمانی، منیره شریفی دوست، مرتضی یوسفی، محمد جودکی، نیره صبور، عذرا حسن‌لو، علی موحدیان، معصومه خلج معصومی، زهرا شریفی، فاطمه کلانتریان، افشین شیری، ندا قاضی‌پور، نوشین بابازاده، حمیدرضا جعفری، راضیه اکبری جونوش، امید اردبیلی، معصومه عوض‌نامور، بیتا میرزاپور، علی شهسواری، سعید محمدزاده هاوستینی و مرجان عامل به ثمر رسیده است.


شایان ذکر است؛ این نشست با سخنرانی محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر اسماعیلی نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، مهندس معصومی نماینده انجمن مراکز تحقیقی و توسعه به کار خود ادامه داد.


نظر شما :