برگزاری نشست ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی همزمان با سی‌وپنجمین گردهمایی علوم‌زمین

۲۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۸ کد : ۲۲۶۶۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۰۰
نشست ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی همزمان با سی‌وپنجمین گردهمایی علوم‌زمین...
برگزاری نشست ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی همزمان با سی‌وپنجمین گردهمایی علوم‌زمین

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نشست ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی همزمان با سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین یکم تا سوم اسفند در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد.

بر همین اساس، دبیر علمی نشست ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی درباره اهمیت این رویکرد با بیان این‌که ژئومتیکس علم و فناوری جمع‌آوری، ساماندهی، تحلیل، مدیریت و نمایش اطلاعات مکانی است که در علوم مختلف ازجمله مدیریت منابع معدنی کاربرد دارد، گفت: به‌کارگیری علوم ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی جهت کاهش هزینه و زمان در راستای اجرای سیاست کلی اقتصاد مقاومتی، از اهداف اصلی رویکرد ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی در سی و پنجمین گردهمایی علوم زمین است که این مهم با ساماندهی و استفاده از اطلاعات موجود در جهت اکتشاف و بهره‌مندی از منابع معدنی گسترده میسر است.

به گفته خانم شهیندخت ابوالمعالی علم  ژئومتیکس با در اختیار قرار دادن ابزار و متدهای علمی و فنی در رشته‌های سنجش از دور، سیستم اطلاعات جغرافیایی، ژئوفیزیک هوایی باعث کاهش چشمگیری در هزینه‌ها و زمان انجام پروژه‌ها شده است.

وی درباره تاثیر رویکرد ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی در ارتقای علوم‌زمین در جامعه خاطرنشان کرد: طبیعی است انجام پروژه‌های اکتشافی با علوم به‌روزی مانند ژئومتیکس تاثیر مثبتی در ذهن جامعه  ایجاد کرده و باعث توجه بیشتر به این علوم شده است.

دبیر علمی نشست ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی، اطلاع‌رسانی در سطح وسیع‌تر به موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها و شرکت‌های  با زمینه کاری مرتبط با ژئومتیکس و علوم زمین و دعوت از صاحبنظران و استادان با تجربه و دانشمندانی که مقالات جدیدتر و جامع‌تری در این زمینه ارائه کرده‌اند، را به عنوان پیشنهادات خود برای هر چه پربارتر شدن این نشست یاد کرد.

وی درباره سخنرانان ویژه نشست ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی خاطرنشان کرد: پروفسور عباس رجبی‌فرد؛ دارای دکترای داده‌های زیرساختی (ژئومتیک-مکانی) از دانشگاه ملبورن استرالیا یکی از سخنرانان ویژه این نشست است.

"ایشان استاد و رئیس مهندسی زیربنا در دانشکده مهندسی دانشگاه ملبورن استرالیا هستند که از مجموعه فعالیت‌های ایشان می‌توان به ریاست انجمن جهانی داده‌های زیربنایی از سال 88، نماینده کشور استرالیا در کمیسیون استانداردهای داده‌های مکانی از سال 85 تا 87، بهترین پژوهشگر سال و برنده جایزه مقاله مکانی آسیا اقیانوسیه از سال 2015 اشاره کرد.

ابوالمعالی خاطرنشان کرد: همچنین دکتر لقمان نمکی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه کردستان نیز با سخنرانی تحت عنوان تحلیل و مدل‌سازی داده‌های ژئوفیزیک هوایی پهنه یزد و دکتر علی‌جعفر موسیوند از دانشگاه تربیت مدرس دارای دکترای RS از دیگر سخنرانان این نشست هستند.

لازم به ذکر است: ژئومتیکس علم و تکنولوژی جمع‌آوری، ساماندهی، تحلیل، مدیریت و نمایش اطلاعات مکانی است که در علوم مختلف ازجمله مدیریت منابع معدنی کاربرد دارد و از رویکردهای مطرح‌شده در 35 امین گردهمایی ملی علوم زمین است.

گفتنی‌ست، خانم لیلی فتح‌الله‌پور نیز به عنوان دبیر اجرایی نشست ژئومتیکس و ژئوفیزیک هوایی از سوی دبیرخانه سی پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین انتخاب و معرفی شده است.

یادآور می‌شود؛ سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم‌زمین با شعار (علوم‌زمین و اقتصادمقاومتی) از تاریخ یکم تا سوم  اسفندماه سالجاری در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد و معرفی کتاب و نقشه زمین‌شناسی برتر به عنوان برنامه‌های منحصربفرد این گردهمایی بزرگ عنوان شده است.

همچنین دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه بیرجند، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه شهید باهنر کرمان، پژوهشکده علوم زمین، کمیسیون ملی یونسکو- ایران، سازمان نقشه‌برداری کشور، پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور، مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و انجمن کواترنری ایران حامیان سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم‌زمین هستند.

شایان ذکر است، دکتر افشین اکبرپور به عنوان دبیر علمی سی پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین انتخاب و معرفی شده و علاقه‌مندان می‌توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم زمین http://35ngs.conference.gsi.ir مراجعه کنند.

خبر مرضیه کاظمی

 

 

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :