جهش جدید در معدن و صنایع معدنی خراسان جنوبی همزمان با سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران

۲۳ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۷:۵۱ کد : ۲۲۶۶۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۷۳
همزمان با سی و هشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و دهه مبارک فجر...
جهش جدید در  معدن و صنایع معدنی خراسان جنوبی همزمان با سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همزمان با سی و هشتمین  سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و دهه مبارک فجر واحد فرآوری مس اکسیدی در شهرستان قائن و طرح توسعه تولید سوله و اسکلت‌های فلزی در استان خراسان‌جنوبی با حضور مهندس محمدتقی کره‌ای رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد.

بر اساس این گزارش، پیش از افتتاح این طرح صنعتی نشستی با حضور خانم مهندس سرافرازی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار شد که حاضران به ارائه فعالیت‌های انجام شده در این استان و بررسی برنامه‌های پبش‌رو پرداختند.

بر همین اساس، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان با بیان این‌که این سومین سفر رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به این استان است و باید از این فرصت پیش آمده نهایت استفاده را داشته باشیم، گفت: برنامه‌های این سازمان در استان در کنار محدوده‌های اکتشافی که بصورت خاص در حال انجام است به لحاظ محدودیت منابع اعتباری مدتی با عدم فعالیت مواجه شد که با توافق صورت گرفته میان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان استان و سازمان زمین‌شناسی و همچنین شرکت تهیه و تولید مواد معدنی مناطق معدنی در اختیار سازمان زمین‌شناسی با اعتبار شرکت تهیه و تولید قرار گرفته تا واحدهای فرآوری در کنار ذخایر معدنی اقتصادی شناسایی شد، ایجاد شود.

مهندس داوود شهرکی، افزود:در حال حاضر بخشی از این فعالیت‌ها انجام شده و تیم‌های اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در جنوب استان در حال فعالیت هستند که امید است پس از اعلام نتایج مطالعات در همه  شهرستان‌های دیگر نیز انجام شود.

وی به انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی که از سال قبل در خراسان‌جنوبی آغاز شد، اشاره کرد و گفت: از نیمه اول سال قبل این مطالعات به پایان رسید و طبق قول رییس  سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سفر قبلی درمعیت وزیر صنعت، معدن و تجارت تا پایان سال نتایج این مطالعات اعلام خواهد شد که بر مبنای آن قادر خواهیم بود سیاست‌های اکتشافی در استان برای شناسایی ذخایر مواد معدنی و تعیین تکیلف وضعیت معدنی در مساحتی بالغ بر 25 هزار کیلومتر مربع دنبال کنیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تمرکز و اولویت برای فرآوری مواد معدنی، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با این نگاه برنامه‌هایی در سطح استان شروع شده که بخشی در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید که امروز واحد فرآوری مس اکسیدی در شهرستان قائن به بهر‌ه‌برداری خواهد رسید که الگویی است برای ذخایر معدنی مس پراکنده و ذخایر پایین استان که بر اساس ظرفیت و دانش فنی اعضای شرکت به نتیجه رسیده که امیدواریم مشابه همین فعالیت در معدن مس قلعه‌زری هم با مشارکت اعضای معدن انجام شود.

شهرکی، همچنین به مطالعات انجام شده در زمینه آب در سطح استان اشاره کرد و گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برداشت‌های میدانی در این زمینه را انجام داده و گزارش فاز اول نیز ارائه شده که امید است در این حوزه هم که فراتر از وظایف جاری این سازمان و صرفا به جهت ظرفیت و توان آن است، نیز نتایجی عاید استان شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در کنار این طرح‌های بزرگ در سال جاری شاهد بهره‌برداری یک پروژه بزرگ دیگر خواهیم بود که این امر نشان از تاکید و اهتمامی است که دولت تدبیر و امید برای توسعه استان‌های کمتر توسعه‌یافته دارد که به طور قطع شرایط سرمایه‌گذاری ما در سال آینده متفاوت خواهد بود.

در ادامه رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که سابقه معدنکاری در ایران به 7هزار سال می‌رسد و از کشورمان به‌عنوان بهشت زمین‌شناسی در دنیا یاد می‌شود، گفت: با این وجود نمی‌توان توقع داشت که یک معدن در مقیاس منطقه‌ای در یک سطح پیدا شود پیدا نمی شود.

محمدتقی کره‌ای خاطرنشان کرد: در کشورهای توسعه یافته معدنی نیز معدنی که رخنمون داشته باشد و در عمق 25 متر کشف شده باشد، وجود ندارد که بر همین اساس در دنیا بش از سه دهه است که معدنکاران سراغ اکتشافات عمقی رفته‌اند.

وی با بیان این‌که در حال حاضر متوسط عمق اکتشافی در کشورهای توسعه یافته 240 متر است، تصریح کرد: در صورتیکه در ایران که در آغاز راه هستیم هنوز کاری نشده و در دولت تدبیر و امید سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش اکتشاف رفتن به سمت اکتشافات عمیق استکه  بر اساس تجارب به دست آمده در دنیا هر کشوری به سمت اکتشافات تا عمق 150 متر برود ذخایر مواد معدنی آن به 3 برابر افزایش خواهد داشت.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از ژئوفیزیک هوایی به عنوان اولین و مهم‌ترین روش برای اکتشاف منابع زیرسطحی یاد کرد و گفت: خوشبختانه از مجموع پروازهایی که در کل کشور انجام شده نزدیک به یک چهارم و بالغ بر یکصد و 10 کیلومتر پرواز خطی در این استان انجام شده که پیش‌بینی می‌شود حدود 100 آنومالی بعد از پردازش نتایج بر اساس این پروازها به دست آید.

به گفته کره‌ای روال عادی این است که پردازش داده‌ها به سال آینده موکول شود که امید است با حمایت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، استانداری و سازمان زمین‌شناسی  راه‌حلی پیدا شود که این پردازش‌ها امسال انجام شود و کنترل آنها در ابتدای سال آینده انجام شود.

وی ضمن اشاره به تفاهم‌نامه‌های امضا شده با استان تاکید کرد: از مجموع فعالیت‌هایی که در حال انجام است نتایج خوبی به دست آمده و امسال حدود 1200 نفر کارشناس روز عملیات صحرایی در جنوب خراسان انجام شده که امید است مجموعه این فعالیت‌ها و قول‌های داده شده به زودی به نتیجه برسید.

این مقام مسئول، در ادامه به طرح مطالعات روی در سارسر کشور با توجه به اهمیت و قیمت آن در دنیا اشاره کرد و گفت: بر اساس مطالعات انجام شده تاکنون 26 آنومالی در جنوب خراسان معرفی شده که مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال شرق تا قبل از پایان سال نتایج را اعلام خواهد کرد.

 رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ابراز امیدواری کرد که مجموعه این فعالیت‌ها یک جهش جدید در بخش معدن و صنایع معدنی استان خراسان جنوبی ایجاد کند و نتایج آن در بخش معدن وصنایع‌معدنی عاید مردم شود.

خبر مرضیه کاظمی

 

 


نظر شما :