استعداد اقلیمی و جغرافیایی فلات ایران باعث باروری و توسعه هسته‌های فرهنگی

۰۳ اسفند ۱۳۹۵ | ۲۰:۰۳ کد : ۲۲۶۸۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۰۷
به گفته سخنران ویژه در رویکرد زمین‌شناسی بنیادین استعداد اقلیمی و جغرافیایی فلات ایران باعث باروری و توسعه هسته‌های فرهنگی...
استعداد اقلیمی و جغرافیایی فلات ایران باعث باروری و توسعه هسته‌های فرهنگی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر حمید نظری به عنوان سخنران ویژه در رویکرد زمین‌شناسی بنیادین که یکم تا سوم اسفند همزمان با سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم‎زمین برگزار شد، طی مقاله خود با عنوان دریاچه‌های کهن در فلات ایران زمین،اسطوره یا تاریخ، گفت: فلات مرکزی ایران که امروزه با سرزمین‌های بیابانی و کویر بزرگ در میان خود شناخته می‌شود با بلندی‌های البرز در شمال، کمربند آتشفشانی ارومیه دختر در باختر و کوه‌های مرکزی ایران در جنوب  در بر گرفته می‌شود.

وی با بیان این‌که سرزمینی که در گذر دو هزاره(از هزاره دوم پیش از میلاد) خواست و مقصد مهاجرت اقوام آریایی با هدف دستیابی به سرزمین‌های نو و مناسب زیست بوده، تصریح کرد: نشانه‌های به جای مانده از شکوفایی فرهنگی پیش از مهاجرت بزرگ و همینطور هدف قرارگرفتن فلات ایران به عنوان سرزمین موعود نشان از استعداد اقلیمی و جغرافیایی آن برای باروری و توسعه هسته‌های فرهنگی در آن هنگام دارد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: گرچه با توجه به داده‌های آب و هوایی جهانی، شرایط اقلیمی و آب و هوایی این فلات در گذر چهار هزاره  پیشین نشان از تغییرات چندانی ندارد ولی آنچه از تلفیق داده‌های باستان شناختی پیش از تاریخ و تاریخی این سرزمین به همراه نشانه‌های زمین‌شناسی کواترنری برمی‌آید سرزمینی چنین خشک با ویژگی‌های آب‌وهوایی کنونی چندان قابلیت زایش و بالندگی فرهنگی و میزبانی و هدف قرارگیری امواج مهاجرت‌های بزرگ اقوام از سرزمین‌های شکالی خود را نخواهد داشت.

به گفته دکتر نظری، پژوهش پیش‌روی تلاشی است بر نمایش بخشی ازاطلاعات فرآهم آمده زمین‌شناختی، در تلفیق با نشانه‌های اسطوره‌ای پیش از تاریخ و تاریخی مردمان فلات ایران زمین در مورد شرایط و ویژگی‌های آب و هوایی و اقلیمی سرزمینشان که با انجام آزمایش‌های سن‌سنجی به تقویم درآمده است.

یادآور می‌شود؛ سی و پنجمین گردهمایی ملی علوم‌زمین با شعار (علوم‌زمین و اقتصادمقاومتی) از تاریخ یکم تا سوم  اسفندماه سالجاری در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد و معرفی کتاب و نقشه زمین‌شناسی برتر به عنوان برنامه‌های منحصربفرد این گردهمایی بزرگ عنوان شده است.

خبر مرضیه کاظمی

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :