در برنامه پنج ساله پنجم توسعه به سختی از موانع عبور کردیم

۰۳ اسفند ۱۳۹۵ | ۲۰:۰۷ کد : ۲۲۶۹۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۰۸
به گفته معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در برنامه پنج ساله پنجم توسعه به سختی از موانع عبور...
در برنامه پنج ساله پنجم توسعه به سختی از موانع عبور کردیم

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اکتشاف این  سازمان در  مراسم اختتامیه سی و پنجمین گردهمایی علوم‌زمین که عصر امروز سه‌شنبه در محل این سازمان برگزار شد، با بیان این که اکتشاف نقش حرکتی اقتصاد را به عهده دارد، گفت: اگر اکتشافات سنجیده باشد متضمن رونق اقتصادی در کشورها خواهد شد.

مهندس بهروز برنا با بیان این که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ارگان هزینه‌بری نیست، تصریح کرد: هر گونه هزینه در این سازمان به عنوان سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و خوشبختانه تا کنون خروجی‌های خوبی در بخش اکتشاف از این سازمان مشاهده کرده‌ایم.

وی با بیان این که در برنامه پنج ساله پنجم توسعه به سختی از موانع عبور کردیم، خاطرنشان کرد: در دنیا طی سال 2014 برای هفت نوع ماده معدنی 6/15 میلیارد دلار اکتشاف شد.

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان این که یک درصد اعتبار برای توسعه این بخش اختصاص یابد، تصریح کرد: باید برای رونق بخش اقتصاد کشور ضرباهنگ اکتشاف در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزایش یابد.

برنا با بیان این که بر اساس آمار 40 درصد کشور در زون‌های بیست گانه اول و دوم قرار دارد، گفت: تا کنون لایه‌های اطلاعاتی این مناطق تکمیل شده و 15 هزار محدوده امیدبخش کشف و اکتشافات موضوعی در حال انجام است و در 100 محدوده اکتشافات عمومی نیز انجام شده که بیشتر آن به بخش خصوصی واگذار شده است.

به گفته وی 25 محدوده با 5/9 میلیارد تومان به مرحله گواهی کشف رسیده، در صورتی که بالغ بر 61هزار میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور تامین کرده است.

برنا با بیان این که هر گونه صرف هزینه در بخش معدن باید به عنوان سرمایه‌گذاری محسوب شود، خاطرنشان کرد: امید است در برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی توجه ویژه‌ای به نقش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور شود.

 معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ضمن اشاره به اکتشافات انجام شده در 12هزار کیلومتر مربع در محدوده سنگان خاطرنشان کرد: این سازمان اکتشاف این محدوده را با سرمایه‌گذاری ایمیدرو به عهده داشته است.

وی با بیان این که این فعالیت به مدد تیم‌های کارشناسی و با انجام اکتشافات سیستماتیک و مطالعات ژئوفیزیک هوایی انجام شد، تصریح کرد: در منطقه سنگان محدوده‌های اکتشافی بررسی و 25هزار متر حفاری و 3هزار نمونه برداری انجام شد.

این مقام مسوول از انجام پروژه اکتشافی در مناطق عشق‌آباد و حیدرآباد واقع در استان خراسان جنوبی خبر داد و گفت: خوشبختانه با شناسایی محدوده‌های امیدبخش 10 معدن در این استان به ثمر رسیده است.

برنا با بیان این که ایران بزرگ‌ترین موقعیت اکتشافی در دنیا را در اختیار دارد، افزود: تنوع مواد معدنی، وجود دریاهای آزاد و متخصصان به عنوان مزیت‌های این کشور یاد می‌شود.

به گفته معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور پهنه‌های عباس‌آباد، گناباد، کرمان، فارس و اصفهان به همت کارشناسان مراکز استانی این سازمان در حال بررسی که این امر به توسعه اکتشافات در کشور کمک می‌کند.

برنا در پایان رویکرد سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور را اکتشافات لایه‌های پنهان به کمک مطالعات ژئوفیزیک هوایی عنوان کرد.

خبر مرضیه کاظمی

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :