پژوهش‌های زمین‌شناسی حیاتی، اما در حاشیه

۱۱ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۱ کد : ۲۲۶۹۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۰۳
مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان با بیان این‌که به‌منظور اجرای سازه‌های عمرانی در هر اندازه و وسعتی...
پژوهش‌های زمین‌شناسی حیاتی، اما در حاشیه

مدیرکل  زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی مرکز گیلان:

پژوهش‌های زمین‌شناسی حیاتی، اما در حاشیه

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان با بیان این‌که به‌منظور اجرای سازه‌های عمرانی در هر اندازه و وسعتی،  به آگاهی و درک کامل از ساختارهای زمین‌شناسی، از جنبه‌های مهندسی نیاز است، گفت: نقش این پژوهش‌ها بسیار کارساز و حیاتی است که متاسفانه در کشور ما توجه چندانی به این مساله نمی‌شود.

به گفته دکتر پانته‌آ گیاهچی عدم آگاهی و آشنایی مردم و سهل‌انگاری مسئولان در بهره‌گیری از این علم موجب خسارت‌های جانی و مالی فراوانی در گذشته شده و در صورت عدم توجه مسئولان در آینده نیز تکرار خواهد شد.

وی به ضرورت اجرای پروژه‌های عمرانی و صنعتی با توجه به مطالعات زمین‌شناسی به منظور جلوگیری از صرف هزینه‌های سنگین تاکید کرد و گفت: امیدواریم روزی نقش زمین‌شناسی در مسائل عمرانی کشور، به خصوص  در پروژه‌های راهسازی و شهرسازی جدی گرفته شده و اهمیت آن برای مسئولان نیز روشن گردد.

این مقام مسئول در ادامه اظهار امیدواری کرد که با استفاده از نتایج این پژوهش‌ها و چنین شناختی، می‌توان در دنیایی ایمن‌تر و اصولی‌تر زندگی نمود و آن را برای نسل‌های بعد به یادگار گذاشت.

در کشورهای توسعه یافته سازه‌های با قدمت 200 سال و بیشتر وجود دارند که قابل سکونت هستند و هنوز به عنوان یک سازه، ایمن و پایدار محسوب می‌گردند در نتیجه ساختمانی با قدمت نیم قرن، فرسوده تلقی نمی‌شود.

مدیر اداره زمین‌شناسی و اکتشافی گیلان توجه نکردن به هشدارهای زمین‌شناسان را زیان‌بار توصیف کرد و افزود: غفلت از مطالعات زمین‌شناسی و بی‌توجهی به هشدارهای زمین‌شناسان از جمله برداشت‌های غیرمجاز شن و ماسه و بارگذاری غیراصولی در پای شیب دامنه‌ها و حریم دریاها، استفاده غیراصولی از منابع سفره‌های آبی زیرزمینی و احداث سازه‌های عظیم روی زمین‌های پرمخاطره و حساس از نظر زیست‌محیطی باعث بروز صدمات جبران‌ناپذیر خواهد شد.

به گفته وی در ایران، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور متولی اصلی انجام چنین مطالعاتی است که متاسفانه به لحاظ اجرایی دارای هیچگونه قدرتی نیست، حال آنکه در کشورهای توسعه‌یافته نقش سازمان‌های مطالعاتی بسیار پررنگ و حائز اهمیت است.

این کارشناس با بیان این‌که در بسیاری از کشورها، اهمیت چنین مطالعاتی در توسعه پایدار به قدری بالاست که سازمان‌های انجام‌دهنده آن به‌طور مستقیم زیرنظر نهاد ریاست‌جمهوری اداره می‌شوند، خاطرنشان کرد: به همین دلیل شاید پیشنهاد اداره سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور زیرنظر مستقیم نهاد ریاست‌جمهوری همانند کشورهای توسعه‌یافته چندان هم دور از انتظار و منطق نباشد چرا که تجدیدنظر در ساختار فعلی و تدوین یک چارت جدید و اعطای اختیارات بیشتر به سازمان می‌تواند قدرت تحقیقی و مطالعاتی کشور را به آن بازگرداند.

 

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :