پتانسیل‌های ژئوتوریسم استان فارس بررسی شد

۱۵ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۵ کد : ۲۲۶۹۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۷۵
پتانسیل‌های ژئوتوریسم استان فارس با حضور ریاست شورای عالی شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو بررسی شد
پتانسیل‌های ژئوتوریسم استان فارس بررسی شد

با حضور ریاست شورای عالی شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو:

پتانسیل‌های ژئوتوریسم استان فارس بررسی شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، بر اساس برنامه مصوب یونسکو برای توسعه ژئوپارک‌ها در ایران، متخصصان شبکه جهانی ژئوپارک‌ها برای انجام بررسی‌های میدانی در مناطقی از کشور، به کشورمان سفر کرده و در یک برنامه شش ماهه، گزارش کشوری (Country Report) ایران را تدوین می‌کنند.

بر اساس این گزارش؛ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎معدنی کشور، کمیسیون ملی یونسکو و دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران در پشتیبانی علمی، اداری و لجستیکی این برنامه نقش خواهند داشت.

در راستای تهیه گزارش کشوری (Country Report) پتانسیل‌های ژئوتوریسم و ژئوپارک‌های ایران، مناطقی از استان فارس در اولویت کشوری مطالعاتی قرار گرفت و بدین منظور دکتر Martini رئیس شورای عالی شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو و مهندس علیرضا امری‌کاظمی عضو این شورا و مشاور ارشد ژئوپارک قشم، به مدت 3 روز در استان فارس حضور پیدا کرده و پتانسیل‌های  شهرستان فیروزآباد و کازرون را بررسی کردند.

با توجه به اهمیت گزارش کشوری  و ارائه در شورای عالی ژئوپارک‌های یونسکو جهت تصویب ژئوپارک‌های جدید در شبکه جهانی تلاش شد در این سفر پتانسیل‌های شهرستان فیروزآباد و کازرون بصورت فشرده ارائه شود که بر همین اساس در شهرستان فیروزآباد گنبدهای نمکی جهانی، منگرک و کوه سورمه، تنگ زیبای هایقر، آثار باستانی محور ساسانی از جمله کاخ (آتشکده) ساسانی، شهر گور، قلعه دختر، طبیعت زیبا و تاسیسات سنتی گلابگیری در شهر میمند و لباس‌های سنتی ایل قشقائی مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین در شهرستان کازرون از آثار باستانی شهر بیشاپور، تنگ چوگان، غارشاپور، سنگ نوشته‌های تنگ چوگان، گسل دشت ارژن و دریاچه ارژن نیز بازدید شد.

با توجه به توضیحات ارائه شده در این سفر و نقطه نظرات آقای مارتینی، مناطق بررسی شده پتانسیل بالقوه زیادی برای تاسیس ژئوپارک‌های ملی و جهانی را دارد که بایستی مقدمات مربوطه انجام شده و مستندات کافی ارائه شود و مقرر شد گزارش مقدماتی بازدید توسط آقای مارتینی به مدیریت عالی استان و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ارائه شود.

گفتنی‌ست؛ شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو متشکل از 12 عضو از سراسر جهان است که بر اجرای درست برنامه بین‌المللی علوم زمین و ژئوپارک‌ها (در بخش ژئوپارک‌ها) نظارت داشته و مسؤولیت تایید و تصویب مناطق پیشنهادی برای ژئوپارک‌ها را به عهده دارد. در این زمینه هر ساله کنفرانس بین المللی برگزار شده و مناطق پیشنهادی به رای گذاشته شده و تصویب می‌شود.

شایان ذکر است؛ در این بازدید مهندس سلحشوری معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و دکتر طهمورث یوسفی رئیس مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه جنوب (شیراز) و کارشناسان مرکز  شیراز، هیئت اعزامی یونسکو را همراهی کردند.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :