تاکید بر توسعه مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافی در آذربایجان‌غربی

۲۱ فروردین ۱۳۹۶ | ۲۰:۱۳ کد : ۲۲۷۰۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۷۷
به دنبال برگزاری نشست مدیران ارشد آذربایجان غربی با مدیران و معاونان سازمان زمین‌شناسی...
تاکید بر توسعه مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافی در آذربایجان‌غربی

در نشست مدیران ارشد آذربایجان غربی و سازمان زمین‌شناسی عنوان شد:

تاکید بر توسعه مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافی در آذربایجان‌غربی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به دنبال برگزاری جلسه معاون برنامه‌ریزی، توسعه منابع و پشتیبانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با مدیران ارشد آذربایجان‌غربی، مسئولان استان استراتژی جدید استان را رونق‌بخشی فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافی عنوان کردند.

بر اساس این گزارش، استان آذربایجان‌غربی نخستین مقصد بازدید معاون برنامه‌ریزی، توسعه منابع و پشتیبانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال 96 بود که بر همین اساس ضمن بازدید از اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی استان آذربایجان‌غربی( ارومیه)، دو جلسه نیز با معاون عمرانی استانداری و رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان  برگزار شد.

این نشست که به منظور بررسی وضعیت فعالیت‌های انجام شده در حوزه زمین‌شناسی و اکتشاف مواد معدنی استان آذربایجان‌غربی بود و تشکیل  جلسه با مسوولان استان بود با حضور و همراهی آقایان حمید اشتری معاون برنامه‌ریزی، توسعه منابع و پشتیبانی، عبدالحمید سرتیپی مدیر اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی استان آذربایجان‌غربی و رضا جدیدی مدیر روابط‌عمومی و همچنین خانم راضیه لک مدیرکل برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شد.

بر همین اساس معاون عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی استراتژی جدید استان متبوع خود را توسعه بخش صنعت و معدن  و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های کشاورزی و گردشگری عنوان کرد و گفت: وجود سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این استان از نقطه نظر اکتشاف مواد معدنی و شناسایی مخاطرات طبیعی و همچنین انجام مطالعات مرتبط با دریاچه ارومیه بسیار با اهمیت است.

تقی کهوریان در ادامه ضمن اعلام آمادگی استانداری آذربایجان‌غربی به منظور کمک و مشارکت با اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافتات‌معدنی ارومیه در سال جدید از تعریف پروژه‌های اثربخش و جدید خبر داد.

شناسایی منابع عمقی موادمعدنی هدف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

همچنین معاون برنامه‌ریزی، توسعه منابع و پشتیبانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز ضمن تقدیر از زحمات استاندار و معاونان و مسوولان استانی به خاطر استقرار رسمی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ارومیه، هدف سازمان خود در سال جدید را ارتقای جایگاه بخش معدن و شناسایی منابع عمقی مواد معدنی در استان اعلام کرد.

به گفته حمید اشتری، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آمادگی انجام پروژه ژئوفیزیک هوایی برای اکتشاف ذخایر پنهان آذربایجان‌غربی با مشارکت خود استان طی یک پروژه مشارکتی را دارد.

انتشار 19 جلد گزارش استحصال املاح دریاچه ارومیه

در ادامه مدیرکل برنامه‌ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نیز ضمن تقدیر از زحمات و همراهی مسولان استان در رابطه با پیشرفت پروژه‌های دریاچه ارومیه، از انتشار 19 جلد گزارش تخصصی-کاربردی در بحث پروژه استحصال املاح از دریاچه ارومیه طی ماه‌های اخیر خبر داد.

به گفته دکتر راضیه لک، بحث شناسایی کمی و کیفی املاح دریاچه ارومیه به پایان رسیده و در حال حاضر اولویت اول استحصال املاح این دریاچه با ماده پتاس است و این در حالیست که  ذخایر قابل‌توجهی از پتاس، منیزیوم، لیتیوم و برم در دریاچه وجود دارد.

وی با بیان این‌که رویکرد جدید سازمان  زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بحث استحصال پتاس از املاح معدنی است، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی راه‌اندازی کارخانه استحصال پتاس با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و  ظرفیت 300 هزار تن وجود دارد که هر 100 هزار تن پتاس 300 نفر اشتغالزایی مورد انتظار است.

در ادامه معاون عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی با توجه به اهمیت بحث تولید و اشتغال در این استان از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور جهت تعریف پروژه‌های جدید برای اکتشاف منابع با اولویت مناطقی دارای نقش موثر در اقتصاد مقاومتی دعوت به همکاری کرد.

حمید اشتری معاون برنامه‌ریزی، توسعه منابع و پشتیبانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز قول همکاری و تثبیت موقعیت جایگاه سازمان در استان را داد که بر همین اساس در آینده‌ای نزدیک در فضایی که استان در اختیار سازمان قرار خواهد داد پروژه‌های علمی و تحقیقاتی آغاز خواهد شد.

یادآور می‌شود، در نشستی که مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان‌غربی داشتند، جعفرصادق اسکندری انجام مطالعات زمین‌شناسی و اکتشافی را از ضرورت‌های استان دانست و ضمن اعلام امادگی این استان به منظور پیشبرد اهداف تحقیقاتی؛ نسبت به از سرگیری مجدد پروازهای ژئوفیزیک هوایی در قالب پروژه‌های مشارکتی جهت شناسایی پهنه‌های معدنی استان تاکید کرد.


نظر شما :