2 اردیبهشت، نشست ایده‌های نوین در تغییرات اقلیم و آثار آن بر سرزمین

۲۸ فروردین ۱۳۹۶ | ۱۸:۱۹ کد : ۲۲۷۱۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۵۹
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در نظر دارد در راستای نام‌گذاری امسال تحت عنوان اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال...
2 اردیبهشت، نشست ایده‌های نوین در تغییرات اقلیم و آثار آن بر سرزمین

مقارن با روز جهانی زمین پاک در سازمان زمین‌شناسی کشور برگزار می‌شود:

2 اردیبهشت، نشست ایده‌های نوین در تغییرات اقلیم و آثار آن بر سرزمین

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، این سازمان در نظر دارد در راستای نام‌گذاری امسال تحت عنوان اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال و به منظور حمایت از پژوهشگران و صاحبان ایده‌های نو و دارای خلاقیت در ارتباط با چالش‌های پیش‌روی کشور ناشی از تغییرات آب و هوایی و به ویژه با تاکید بر پدیده شناسایی این تغییرات، بررسی آثار کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تغییرات بر اجزای مختلف سرزمین، اکوسیستم‌ها و جوامع انسانی، برنامه‌های مواجهه، سازگاری و نیز شناسایی فرصت‌های احتمالی ناشی از این تغییرات و بهره‌برداری از آن‌ها، نشست تخصصی یک روزه اخذ ایده‌های نوین در تغییرات اقلیم و آثار آن بر سرزمین را با شعار برنامه مواجهه، کاهش مخاطرات و بهره برداری از فرصت‌ها برگزار کند.

بر اساس این گزارش، این نشست 2 اردیبهشت مقارن با روز جهانی زمین پاک، ضمن دریافت و بررسی ایده‌های نو و کاربردی، 3 ایده برتر در هر یک از موضوعات برای حمایت مالی و معنوی را انتخاب می‌کند که مهلت ارسال ایده‌ها 23 تا 29 فروردین عنوان شده است.

بر همین اساس دبیر علمی این نشست معتقد است: هرچند که مسائل مرتبط با آب و هوا در حوزه علوم جوی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد ولی شکل‌گیری اقلیم‌ها ناشی از کنش مجموعه متغیرهای وابسته به هواکره، سنگ کره و آب کره می است و از سوی دیگر تغییرات اقلیمی ناشی از فرایندهای طبیعی یا انسان ساز نیز تاثیر خود را بر سامانه‌های خشکی یا دریایی زمین می‌گذارند و این چرخه مادام ادامه دارد.

رضا شهبازی با بیان این‌که تغییر اقلیم بخشی از طبیعت پویای زمین است، گفت: در تاریخچه این سیاره غالبا در دوره‌های زمانی بلند مدت رخ داده و در نتیجه اجزای زنده و غیرزنده سرزمین فرصت کافی برای سازگاری با این تغییرات را داشته‌اند و البته هر زمان که این تغییرات شدید بوده واکنش‌های ناهنجار را نیز با خود به همراه داشته است.

وی با اشاره به نظریه متخصصان مبنی بر این‌که سرعت تغییرات اقلیمی کنونی زمین نیز به دلیل فعالیت‌های انسانی تشدید شده، خاطرنشان کرد: وقوع رخدادهای غیرطبیعی همچون سیل‌ها و خشکسالی‌های شدید و پیاپی، تغییرات خط ساحلی، تغییر جریانات رودخانه‌ای و دریایی، تخریب و جابه‌جایی مرزهای قدیمی زیستگاه‌ها و در نهایت تاثیر بر جوامع انسانی و زیرساخت‌های ملی و محلی را به همراه داشته یا خواهد داشت.

شهبازی یادآور شد: بدون شک رویکرد علمی اجرایی به پدیده تغییر اقلیم همچون سایر زمینه‌های علمی نیازمند واکاوی، پدیده‌شناسی، آسیب‌شناسی و پایش مستمر بوده تا بر مبنای واقعیت‌های ثبت شده بتوان فرصت‌ها و تهدیدهای احتمالی را شناسایی کرد و برنامه‌ریزی‌های متناسب برای مواجهه، مقابله و تغییر رویکردها را ارائه کرد.

دبیر علمی این نشست گفت: از این رو سازمان زمین‌شناسی بر آن شد تا نظر و ایده‌های نوآورانه و خلاقانه پژوهشگران و صاحب‌نظران را در این موضوع و با هدف برنامه‌ریزی برای کاهش مخاطرات و بهره‌برداری از فرصت‌ها گرد آورد و تمام توان خود را بگمارد تا ضمن حمایت مالی و معنوی از ایده‌پردازان، دستاوردهای پژوهش ها را در مدیریت اجرایی کشور به کار گیرد.

گفتنی‌ست، ایده‌های برتری در اولویت انتخاب قرار خواهند گرفت که؛ منجر به شناسایی و رفع یک مانع پیش‌روی توسعه پایدار کشور شود و ضمن زودبازده بودن،  تاثیر مستقیم بر اشتغال و معیشت جامعه داشته باشد و همچنین در سطح ملی یا منطقه ای اثرگذار،کاربردی و متکی به توانمندی‌های داخلی باشد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس http://cc.conference.gsi.ir  مراجعه کنند.

 

 


نظر شما :