برگزاری همایش ملی خلیج‌فارس در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۷:۵۴ کد : ۲۲۷۱۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۹
همایش روز ملی خلیج‌فارس به همت این سازمان و با همکاری کمیسیون ملی یونسکو (کمیته علوم‌زمین و کمیسیون اقیانوس‎شناسی)، پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی...
برگزاری همایش ملی خلیج‌فارس در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همایش روز ملی خلیج‌فارس به همت این سازمان و با همکاری کمیسیون ملی یونسکو (کمیته علوم‌زمین و کمیسیون اقیانوسشناسی)، پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی و سازمان بنادر و دریانوردی دهم اردیبهشت‌ در محل سازمان زمینشناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار ‌شد.

ایران، پیش‌رو در شناسایی و مطالعه سواحل خلیج‌فارس

در مراسم افتتاحیه این نشست رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به بررسی مسائل پیرامون بهره‌برداری بهینه و پایدار از منابع زنده و غیرزنده سواحل پرداخت و گفت: فعالیت‌های انسانی در ابعاد مختلف مناطق ساحلی را تحت تاثیر خود قرار داده که بر همین اساس پژوهش و حفاظت از محیط دریایی خلیج فارس ضروری به نظر می‌رسد.

به گفته دکتر ناصر حاجی‌زاده ورود آلاینده‌های زیست محیطی و فاضلاب‌های شهری و صنعتی تصفیه نشده به محیط‌های دریایی فعالیت‌های انسانی و گردشگری را در سواحل تحت تاثیر قرار داده است.

وی از ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در زمینه پژوهش‌های دریایی یاد کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به کمک کشتی‌های تحقیقاتی به مطالعه‌ پتانسیل‌های خلیج فارس پرداخته و در حال حاضر از بسیاری از کشورهای حاشیه این منطقه پیش‌تر است.

رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در ادامه به بررسی نقش پژوهش‌های دریایی در شناسایی مخاطرات و تقویت بنیه دفاعی و حفظ امنیت دفاعی کشور پرداخت و پیشرفت‌های ایران در این زمینه را مثبت ارزیابی کرد.

تاکید بر ثبت جهانی خلیج‌فارس

در ادامه دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران ضمن ابراز امیدواری از ثبت جهانی خلیج‌فارس این روز را به حاضران تبریک گفت وافزود: ثبت این منطقه نیاز به رفع کامل مناقشات دارد و ایران باید از ابعاد مختلف به بررسی و مطالعه دقیق میدانی این منطقه نسبت به گذشته بپردازد.

دکتر سعدالله نصیری قیدار با بیان اینکه باید از نیروی انسانی موجود در سواحل به عنوان سرمایه‌های الویت دار بهره ببریم، خاطر نشان کرد: آموزش صحیح این نیروی انسانی و تبدیل آنها به افرادی قابل اتکا بسیار پراهمیت است.

وی افزود: اولین الویت درجهان آموزش صحیح نیروی انسانی است تا بتوان از آن در راستای کنترل و حفاظت از محیط زیست بهره برد.

برداشت منظم و پایدار سازمان شیلات ایران از آبزیان خلیج‌فارس

معاون وزیر کشاورزی و رییس سازمان شیلات ایران نیز یکی دیگر از سخنرانان مراسم روز ملی خلیج فارس بود که ضمن سخنرانی خود سیمای شیلات کشور و طرح‌های مهم توسعه شیلاتی در سواحل جنوبی را بررسی کرد.

دکتر حسن صالحی به بررسی روند تولید آبزیان در جهان با رقمی بالغ بر 167 میلیون تن پرداخت و افزود: بر اساس آمار ارائه شده در سال 2014 میلادی جمهوری اسلامی ایران بالغ بر 1068 هزار تن تولید آبزیان در دریای خزر، عمان و خلیج فارس داشته است که بر همین اساس اشتغال در این پهنه‌ها در بخش شیلات با روند صعودی مواجه بوده است.

وی از صادرات بیش از 412 میلیون دلارآبزیان در ایران طی سال‌های اخیر خبر داد و گفت: این در حالی‌ست که در مقابل180 میلیون دلار واردات آبزیان را داشته‌ایم که این امر به کمک 70 بندر صیادی در کشور با رشد و رونق روزافزون انجام شده است.

رییس سازمان شیلات ایران با بیان این‌که در هر 30 کیلومتر یک بندر تخلیه در کشور در اختیار داریم، خاطر نشان کرد: صنایع شیلات کشور خوشبختانه بسیار توسعه‌یافته است و از ایران به عنوان دومین صیاد اقیانوس هند یاد می‌شود واین در حالی‌ست که برداشت ما از دریا به صورت منظم و پایدار است.

صالحی با بیان اینکه پرورش آبزیان در محیط‌های طبیعی هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نخواهد کرد به بررسی توسعه تشکیلاتی، صید فانوس ماهی، به کارگیری شناورهای پشتیبان و پرورش ماهی در قفس به عنوان طرح‌های مهم سازمان شیلات پرداخت.

ضرورت علم زمین‌شناسی در شناسایی زمین و توسعه پایدار سواحل

رییس کارگروه آب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس انستیتو آب و انرژی آب دانشگاه صنعتی شریف نیز سند ملی فناوری‌های راهبردی آب را مورد بررسی قرار داد و تاکید بر اقتصاد مقاومتی راهبردهای ملی در همکاری‌های منطقه‌ای را به عنوان سیاست کلی معاونت متبوع خود یاد کرد.

دکتر علی اصغر علم‌الهدی با بیان این‌که امنیت مرزها را مرزنشینان ایجاد می کنند، تصریح کرد: بر همین اساس تامین آب شیرین سواحل با رعایت مسائل و موازین زیست محیطی بسیار ضروری است.

وی ضمن استناد به ماده 45 برنامه ششم توسعه تاکید کرد: دولت مکلف است اقدامات لازم را با رعایت سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در جهت اصلاح نظام بهره‌برداری آب آشامیدنی و بهره‌وری استحصال و مصرف آن را حداقل معادل 30درصد برای آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور از طریق شیرین کردن آب دریا تا پایان برنامه تامین کند.

به گفته رییس کارگروه آب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این امر را مدیریت انتقال فناوری به همت جهاد دانشگاهی، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های دانش بنیان انجام خواهد داد.

علم‌الهدی در ادامه بررسی‌های زمین‌شناسی را برای شناسایی سواحل، ذخیره و تصفیه آب مهم ارزیابی کرد و گفت: باید از این علم در راستای شناسایی زمین و توسعه پایدار کشور به عنوان یک نیاز همگانی توجه ویژه داشته باشیم.

یادآور می‌شود؛ همایش روز ملی خلیج‌فارس با حضور آقایان و خانم‌ها محمدرضا الله یار، محمدحسین نعمتی از سازمان بنادر و دریانوردی، بهزاد لایقی رییس مرکز علوم جوی سازمان هواشناسی، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، کریم زاهدی از شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدسعید سیف معاونت علمی و فناوری-امور دریایی، دریادار جعفر تهرانی از نیروی دریایی، سردار مجید زمانی از نیروی دریایی سپاه، زکیه تقی زاده از اداره امور مرزها و حقوق دریاهای وزارت امور خارجه و احمد مرادی نماینده مجلس شورای اسلامی به کار خود ادامه داد.

این نشست یکروزه سرفصلهای خلیج‌فارس و اقتصاد مقاومتی، سیاست‌گذاری‌های علمی و فناوری، خلیج‌فارس و محیطزیست و مخاطرات دریایی، خلیج‌فارس راهبرد ملی در همکاری‌های منطقه‌ای را در دستور کار خود دارد.

شایان ذکر است، خلیج‌فارس به عنوان منطقه‌ای حساس و راهبردی بخشی از هویت ملت ایران محسوب می‌‌شود. نام خلیج‌فارس نامی برخاسته از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران است و جایگاهی عظیم در میراث مشترک بشریت دارد و امروزه اهمیت جغرافیایی، اقتصادی، سیاسی و زیست محیطی این آبراه مهم بر کسی پوشیده نیست، به لحاظ اقتصادی و زیستمحیطی به دلیل وجود منابع معدنی و معادن سرشار نفت و گاز و تنوع انواع گونههای جانوری و جزایر متعدد، از آن به عنوان جایگاه عظیم مخزن انرژی جهان و متنوعترین زیستگاه جانوری نام برده میشود از اینرو، به پاس صیانت از این میراث باستانی در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، دهم اردیبهشت ماه که مصادف است با تاریخ اخراج پرتغالیها از تنگه هرمز، به نام «روز ملی خلیج‌فارس» نامگذاری شده است.

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :